Decyzje


DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA

21‑11‑2023 13:23:52

1
URZĄD MIASTA W SŁUPCY
Słupca, 21.11.2023r.
DPO.6220.2.1.2023
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA
Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 82, art. 84 i art. 85 ust. 1 ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm./, a także §3 ust. 2 pkt 2) w związku z § 3 ust. 1 pkt.83 lit. a i lit b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 czerwca 2023 r. /otrzymany 22 czerwca 2023 r./, uzupełnionego 27 lipca 2023 r., Inwestora Konger Recykling Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Al. Wilanowska 7a/32, 02 – 765 Warszawa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia :
Rozbudowa skupu złomu w miejscowości Słupca na działce ewidencyjnej o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, gmina Słupca, powiat słupecki, województwo wielkopolskie
Lokalizacja: działka geodezyjna o numerze 1252/5 Gmina Miejska Słupca Obręb Miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: Konger Recykling Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Al. Wilanowska 7a/32, 02 – 765 Warszawa
- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Burmistrz Miasta Słupcy
ORZEKA
I.
Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia – stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność spełnienia niżej wymienionych warunków i wymagań:
1.
Na terenie zakładu zbierać odpady inne niż niebezpieczne oraz odpady niebezpieczne w maksymalnej ilości do 690 336 Mg/rok.
2.
Odpady magazynować w magazynie, na uszczelnionym placu magazynowym w szczelnych, zamykanych kontenerach i pojemnikach oraz w workach typu big-bag lub luzem w boksach magazynowych o uszczelnionym podłożu przykrywanych plandekami, zgodnie
z wymaganiami określonymi przepisami szczegółowymi.
3.
Na terenie zakładu nie prowadzić procesów przetwarzania odpadów.
4.
Obiekt wyposażyć w sorbenty do neutralizacji potencjalnych zanieczyszczeń, właściwe w zakresie rodzaju i ilości do potencjalnego zagrożenia mogącego wystąpić w następstwie sytuacji awaryjnych.
5.
Wszystkie prace związane z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia oraz ruch pojazdów ograniczyć do pory dnia, tj. 6.00-22.00.
6.
Działalność zakładu ograniczyć do pory dnia, tj. 6.00-22:00.
7.
Magazynować w sposób zapobiegający ich przedostawaniu się do wód powierzchniowych oraz zabezpieczający środowisko gruntowo – wodne przed infiltracją wód odciekowych z miejsc magazynowania, a następnie przekazywać podmiotowi uprawnionemu do gospodarowania odpadami.
8.
Baterie i akumulatory należy magazynować na utwardzonej, szczelnej powierzchni, w szczelnych pojemnikach wykonanych z materiałów odpornych na działanie substancji w nich zawartych, w sposób zabezpieczający przed ich uszkodzeniem przez pojazdy i maszyny.
9.
W czasie prac należy prowadzić stały monitoring stanu technicznego sprzętu oraz przypadków wystąpienia zanieczyszczenia gruntu, neutralizując ewentualne zagrożenia dla środowiska gruntowo – wodnego.
10.
W przypadku zanieczyszczenia gruntu substancjami niebezpiecznymi dla środowiska gruntowo – wodnego grunt ten należy niezwłocznie wybrać i przekazać upoważnionemu do neutralizacji podmiotowi.
11.
Wody opadowe i roztopowe z powierzchni zadaszonych obiektów i terenów utwardzonych należy rozprowadzać na tereny nieutwardzone na obszarze inwestycji (bez szkód dla terenów sąsiednich).
II.
Określa warunki i realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informację art. 63 ust. 1 ustawy.
III.
Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
UZASADNIENIE
W dniu 20 czerwca 2023 r. /otrzymane 22 czerwca 2023 r./ firma Konger Recykling Polska Sp. z o. o. Al. Wilanowska 7a/32, 02 – 765 Warszawa wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie skupu złomu w miejscowości Słupca na dz. ewid. o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, powiat Słupecki, województwo wielkopolskie. Do wniosku dołączono mapę ewidencyjną (w formie pisemnej oraz na informatycznym nośniku danych z ich zapisem w formie elektronicznej) bez prawidłowego zaznaczenia przewidywanego terenu, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz przewidywanego obszaru na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie w wariancie zaproponowanym przez wnioskodawcę. Przedłożona mapa ewidencyjna nie spełniała wymagań określonych w art. 74 ust. 1 pkt 3), pkt 3a, ust 3a) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm./ dalej ustawy. Inwestor wnosił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, które kwalifikował na podstawie art. 59 ustawy jako przedsięwzięcie planowane w oparciu o § 3 ust. 1 pkt 83 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ dalej rozporządzenia :
83) punkty do zbierania, w tym przeładunku:
a) złomu, z wyłączeniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
b) odpadów wymagających uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów z wyłączeniem odpadów objętych oraz punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Natomiast w opisie rodzaju przedsięwzięcia podano, że planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie istniejącego skupu złomu na części działki ewid. nr 1252/5.
Zgodnie z w/w rozporządzeniem, przedsięwzięcia polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia należałoby kwalifikować zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia. W przypadku gdy jest to druga lub kolejna rozbudowa, przebudowa lub montaż, sumowaniu podlegają parametry tej rozbudowy, przebudowy lub montażu z poprzednimi rozbudowami, przebudowami lub montażami, o ile nie zostały one objęte decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. W k. i. p. w pkt. 10 na mapie lokalizacyjnej nie uwzględniono, że Powidzko – Bieniszewski obszar chronionego krajobrazu obejmuje w części Gminę Miejską Słupca (część Zbiornika Słupca). W informacji dotyczącej zabytków na terenie Gminy Miejskiej Słupca nie uwzględniono zabytkowego Parku Miejskiego ul. Parkowa, 1867, nr rej.: 729/Wlkp./A z 29.12.2008.
Burmistrz Miasta Słupcy wezwał pismem z dnia 03 lipca 2023 r. Inwestora Konger Recykling Polska Sp. z o. o. do uzupełnienia braków we wniosku oraz karcie informacyjnej przedsięwzięcia o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie skupu złomu w miejscowości Słupca na dz. ewid. o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, powiat Słupecki, województwo wielkopolskie poprzez: dołączenie do wniosku: poświadczonej przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz przewidywany obszar na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie w wariancie zaproponowanym przez wnioskodawcę; mapy, w postaci papierowej oraz elektronicznej, w skali zapewniającej czytelność przedstawionych danych z zaznaczonym przewidywanym terenem, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz z zaznaczonym przewidywanym obszarem, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie w wariancie zaproponowanym przez wnioskodawcę. Przez obszar ten rozumie się przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obszar znajdujący się w odległości 100 m od granic tego terenu; mapę sporządza się na podkładzie wykonanym na podstawie kopii mapy ewidencyjnej; wyjaśnienie kwalifikacji przedsięwzięcia; weryfikacje pkt. 10 karty informacyjnej przedsięwzięcia uwzględniającą na mapie lokalizacyjnej obszar chronionego krajobrazu na terenie gminy Miejskiej Słupca; uwzględnienie w rejestrze zabytków zabytkowego Parku Miejskiego.
Pismem z dnia 27 lipca 2023 r. /otrzymane 27 lipca 2023 r./ Inwestor Konger Recykling Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Al. Wilanowska 7a/32, 02 – 765 Warszawa uzupełnił braki we wniosku oraz karcie informacyjnej przedsięwzięcia w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: „Rozbudowa skupu złomu w miejscowości Słupca na działce ewidencyjnej o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, gmina Słupca, powiat słupecki, województwo wielkopolskie”.
Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k. i. p. wraz z załącznikami.
Planowane przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 83 lit. a i lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ jako mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca: www.bip.slupca.pl pod Nr 3/23 Wnioski.
Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, miejsce realizacji przedsięwzięcia jest przeznaczone pod: tereny aktywności gospodarczej (TAG 1), wobec których obowiązują następujące ustalenia: m. in. – usługi komercyjne i produkcyjne we wszelkich dziedzinach działalności gospodarczej oraz transport, spedycja, składy i magazyny, wraz z urządzeniami towarzyszącymi, usługi publiczne, co należy rozumieć jako w całości zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Wnioskodawca nie jest podmiotem zależnym od jednostki samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest Burmistrz Miasta Słupcy.
Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2023 r., poz.1094 ze zm./, dalej ustawy ooś, przeanalizowano: rodzaj, skalę i cechy przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska m. in. względem obszarów objętych ochroną, w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000, a także wpływ na krajobraz.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a i f oraz pkt 3 lit. g ustawy ooś na podstawie k.i.p i jej uzupełnienia ustalono, że przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na zbieraniu odpadów na części działki ewid. nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca. Z k.i.p wynika, iż punkt zbierania odpadów jest przedsięwzięciem istniejącym, a wnioskodawca przewiduje jego rozbudowę. Teren przewidziany pod inwestycję wynosi 1051 m2. Aktualnie na terenie przedsięwzięcia znajdują się: murowany magazyn, kontener biurowy, kontenery do magazynowania złomu oraz boks kontenerowy. Wydzielony teren jest ogrodzony, a plac częściowo utwardzony. W związku z przedsięwzięciem planowane jest zwiększenie rodzajów odpadów do zbierania oraz zwiększenie ilości zbieranych odpadów. Przewidywane jest zbieranie odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne. W ramach przedsięwzięcia planuje się realizację dziewięciu boksów magazynowych oraz naprawę utwardzenia placu. Prowadzony będzie monitoring wizyjny. Odpady będą magazynowane w magazynie, na uszczelnionym placu magazynowym w szczelnych, zamykanych kontenerach i pojemnikach oraz w workach typu big-bag lub luzem w boksach magazynowych o uszczelnionym podłożu przykrywanych plandekami. Magazynowanie odpadów winno być zgodne z rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów /Dz. U. z 2020 r., poz. 1742/ oraz przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach /Dz. U. z 2022 r., poz. 1113/. Na terenie zakładu planowane jest zbieranie odpadów o kodach: 02 01 10, 10 02 01, 10 02 02, 10 02 80, 12 01 01, 12 01 02, 12 01 03, 12 01 04, 12 01 17, 15 01 01, 15 01 02, 15 01 03, 15 01 04, 15 01 05, 15 01 06, 15 01 07, 15 01 09, 15 02 03, 16 01 03, 16 01 17, 16 01 18, 16 06 01*, 16 06 02*, 16 06 03*, 17 04 01, 17 04 02, 17 04 03, 17 04 04, 17 04 05, 17 04 06, 17 04 07, 19 01 02, 19 10 01, 19 10 02, 19 12 02, 19 12 03, 19 12 04, 20 01 40 i 20 03 07 w maksymalnej ilości do 690 336 Mg/rok. W tym samym czasie planuje się magazynować do 2277 Mg odpadów. Magazynowanie odpadów prowadzone będzie w sposób rotacyjny. W ramach planowanej działalności wnioskodawca przewiduje zbieranie odpadów, następnie selektywne ich magazynowanie do czasu zebrania ilości uzasadniającej transport oraz przekazywanie zainteresowanym odbiorcom, celem dalszego zagospodarowania. Przewidywane jest cięcie odpadów o większych gabarytach celem zmniejszenia ich objętości do transportu. Z uwagi na planowane zbieranie odpadów palnych winien być opracowany operat przeciwpożarowy. Biorąc pod uwagę rodzaje planowanych do zbierania odpadów, w warunkach niniejszej decyzji wskazano, aby nie prowadzić procesów przetwarzania odpadów. Przyjęte przez wnioskodawcę założenia co do rodzajów zbieranych odpadów oraz miejsc i sposobów ich magazynowania zostały uwzględnione w warunkach niniejszej decyzji. Czas magazynowania odpadów nie będzie przekraczał maksymalnego okresu określonego w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach /Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 ze zm./. Z uzupełnienia k. i. p. wynika, iż w zakładzie zastosowane będzie oświetlenie czasowe. Poprzez odpowiednie zaprojektowanie oświetlenie nie będzie wychodzić poza granice zakładu.
Wytwarzane podczas eksploatacji planowanego przedsięwzięcia odpady związane będą z prowadzoną działalnością i będą pochodziły m. in. z obsługi socjalno – bytowej oraz z zaplecza technicznego. Wytwarzane odpady, po czasowym magazynowaniu, będą przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym w tym zakresie podmiotom. Odpady wytwarzane na etapie realizacji oraz ewentualnej likwidacji przedsięwzięcia będą przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym podmiotom.
Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy ooś, z k. i. p. wynika, iż woda na potrzeby przedsięwzięcia pobierana będzie z wodociągu. Woda zużywana będzie do celów socjalno – bytowych. Zakład będzie obsługiwany przez 2 pracowników. Ścieki socjalno – bytowe odprowadzane będą do przenośnych toalet oraz przekazywane do oczyszczalni ścieków celem dalszego zagospodarowania. Odpady magazynowane będą w magazynie, na uszczelnionym placu magazynowym w szczelnych, zamykanych kontenerach i pojemnikach oraz w workach typu big – bag lub luzem w boksach magazynowych o uszczelnionym podłożu przykrywanych plandekami. Powyższe sposoby magazynowania odpadów służyć będą eliminacji wystąpienia potencjalnych odcieków. Wody opadowe i roztopowe z terenu zakładu będą odprowadzane w sposób niezorganizowany w obszarze przedsięwzięcia. Dodatkowo, celem zabezpieczenia przed możliwym zanieczyszczeniem środowiska gruntowo – wodnego wynikającym z funkcjonowania inwestycji, nałożono na wnioskodawcę warunek wyposażenia obiektu w sorbenty do neutralizacji potencjalnych zanieczyszczeń.
Mając na uwadze art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. d ustawy ooś stwierdza się, że źródłem emisji substancji do powietrza w związku z planowanym przedsięwzięciem będzie głównie emisja niezorganizowana związana z ruchem pojazdów ciężkich i lekkich, ruchem ładowarki i wózka widłowego. Kontener socjalny ogrzewany jest z wykorzystaniem energii elektrycznej. Uwzględniając przyjęte założenia, rodzaj przedsięwzięcia, brak prowadzenia procesów produkcyjnych, należy uznać, iż realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie będzie stanowiła zagrożenia dla stanu jakości powietrza w rejonie zainwestowania.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy ooś, z k. i. p. oraz analizy ortofotomapy wynika, że teren, na którym zaplanowano realizację przedsięwzięcia znajduje się w otoczeniu zabudowy przemysłowej i magazynowej, terenów rolnych oraz drogi. Z k. i. p. wynika, iż najbliższy teren podlegający ochronie akustycznej znajduje się w odległości ok. 276 m w kierunku północnym i jest to teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Uciążliwości akustyczne mogą wystąpić na etapie realizacji przedsięwzięcia. Będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe i odwracalne. Wskazano, iż prace te prowadzone będą w porze dnia. Wobec powyższego w warunkach niniejszej decyzji ujęto, aby prace oraz ruch pojazdów na tym etapie prowadzić w porze dnia. Na etapie eksploatacji głównym źródłem hałasu emitowanego do środowiska będą poruszające się pojazdy lekkie (do 10 szt.) i ciężkie (do 10 szt.), wózek widłowy oraz ładowarka. Na wyposażeniu zakładu znajdowała się będzie również szlifierka do cięcia odpadów. W dokumentacji oświadczono, iż zakład funkcjonował będzie wyłącznie w porze dnia. Wobec powyższego w warunkach niniejszej decyzji ujęto, aby działalność zakładu prowadzić w porze dnia. Biorąc pod uwagę rodzaj przedsięwzięcia, jego lokalizację oraz realizację zgodnie z warunkami nałożonymi w niniejszej decyzji, nie przewiduje się, aby eksploatacja przedmiotowego przedsięwzięcia powodowała przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu na terenach objętych ochroną akustyczną określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. z 2014 r. poz. 112/. Należy także zauważyć, iż przedsięwzięcie zaplanowano na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod teren aktywności gospodarczej – TAG – 1.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, g, h, i, j ustawy ooś, z uzupełnienia k. i. p. wynika, że teren przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany w pobliżu obszarów wodno – błotnych i innych obszarów o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszarów ochronnych zbiorników śródlądowych, stref ochronnych ujęć wód, obszarów wybrzeży i środowiska morskiego, górskich, leśnych oraz obszarów przylegających do jezior. Z dokumentacji wynika, że przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na terenie o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej. Przedsięwzięcie zaplanowano na terenie miasta Słupcy. Na podstawie danych zawartych w k. i. p., w związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia nie przewiduje się przekroczenia standardów jakości środowiska.
Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do przepisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy ooś z uzupełnienia k. i. p. wynika, że zakład nie należy do zakładów o dużym ani o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej /Dz. U. z 2016 r., poz. 138/. W oparciu o zapisy k. i. p. przewiduje się, że eksploatacja przedsięwzięcia, przy uwzględnieniu stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami spowoduje, że ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez planowane rozwiązania konstrukcyjno – budowlane. Uwzględniając rodzaj i skalę przedsięwzięcia należy stwierdzić, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji.
Biorąc pod uwagę rodzaj i charakter przedmiotowego przedsięwzięcia, w odniesieniu do przepisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy ooś, nie przewiduje się znaczącego kumulowania oddziaływań oraz znaczących powiązań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami. Przedsięwzięcie stanowi rozbudowę funkcjonującego zakładu.
W nawiązaniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy ooś ustalono, że realizacja przedsięwzięcia wiąże się z zastosowaniem typowych dla tego rodzaju przedsięwzięć materiałów i surowców budowlanych, między innymi takich jak: beton, materiały do budowy boksów magazynowych. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędne będzie także zużycie paliwa, energii elektrycznej oraz wody.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2023 r. poz. 1336 ze zm./. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja Nadwarciańska PLH300009 i obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002, oddalone o 8,8 km od przedsięwzięcia. Mając na względzie lokalizację przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, na obszarze punktu skupu złomu oraz brak konieczności wycinki drzew i krzewów, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.
Planowane przedsięwzięcie położone jest w obrębie zlewni Jednolitej Części Wód Powierzchniowych (JCWO) „Dopływ spod Ostrowa Kościelnego”, o kodzie: RW600009183649 (o złym stanie wód i ocenie ryzyka określonej jako zagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych). Stwierdzono, że nie są osiągnięte cele środowiskowe dla tej JCWP w zakresie wskaźników: fosforany, azot ogólny, azot amonowy, azot azotanowy, fosfor ogólny, OWO, BZT5, przewodność elektrolityczna właściwa w 200C, IO oraz benzo(a)piren(w). Dane na temat źródeł zanieczyszczenia dla tej JCWP są aktualnie niewystarczające. Projektowana inwestycja znajduje się w granicach Jednolitej Części Wód Podziemnych (JCWPd) o kodzie GW600061 (o dobrym stanie i ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych), a także Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 143 (Subzbiornik Inowrocław – Gniezno - zbiornik trzeciorzędowy, o głębokości od 90 do 140 m, średnio 120 m). Ok. 40 m na południowy – wschód od omawianego przedsięwzięcia zlokalizowany jest rów. Planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią, a także poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2023 r., poz. 1366 ze zm/.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają oceny wodnoprawnej /Dz. U. z 2019 r., poz. 1752/.
Mając na względzie lokalizację, rodzaj i skalę przedmiotowego przedsięwzięcia oraz jego oddziaływanie, zastosowane rozwiązania i technologie, a także przy założeniu realizacji warunków i wymagań określonych w sentencji, stwierdza się brak możliwości negatywnego oddziaływania na pozostające w zasięgu oddziaływania jednolite części wód oraz nie stwierdza się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia, powodującego zagrożenie dla realizacji celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 i art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, a określonych dla tych części wód w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry”, przyjętym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2022 r. /Dz. U. z 2023 r., poz. 335/.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt 1) ustawy ooś, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 2), art. 70 ust. 1 pkt 2), art. 78 ust. 1 pkt 2) ustawy ooś, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4), art. 70 ust. 1 pkt 4) ustawy ooś, o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wezwał pismem znak: WOO-IV.4220.1006.2023.MDK.1 z dnia 21 sierpnia 2023 r. /otrzymane 21 sierpnia 2023 r./ organ prowadzący postępowanie tj. Burmistrza Miasta Słupcy, do uzyskania od Inwestora i przedstawienia wyjaśnień oraz uzupełnienia informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. Burmistrz Miasta Słupcy pismem z dnia 24 sierpnia 2023 r. wezwał Inwestora do uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia. Inwestor przedstawił stosowne uzupełnienia i wyjaśnienia pismem z dn. 15 września 2023 r. /otrzymane 18 września 2023 r./. Dnia 20 września 2023 r. Burmistrz Miasta Słupcy przesłał do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu uzupełnienie karty informacyjnej przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 09.10.2023 r. /otrzymane 10.10.2023 r./ nr WOO-IV.4220.1006.2023.MDK.2 wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: ”Rozbudowa skupu złomu w miejscowości Słupca na działce ewidencyjnej o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, gmina Słupca, powiat słupecki, województwo wielkopolskie” nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań:
1.
Na terenie zakładu zbierać odpady inne niż niebezpieczne oraz odpady niebezpieczne w maksymalnej ilości do 690 336 Mg/rok.
2.
Odpady magazynować w magazynie, na uszczelnionym placu magazynowym w szczelnych, zamykanych kontenerach i pojemnikach oraz w workach typu big-bag lub luzem w boksach magazynowych o uszczelnionym podłożu przykrywanych plandekami, zgodnie z wymaganiami określonymi przepisami szczegółowymi. .
3.
Na terenie zakładu nie prowadzić procesów przetwarzania odpadów.
4.
Obiekt wyposażyć w sorbenty do neutralizacji potencjalnych zanieczyszczeń.
5.
Wszystkie prace związane z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia oraz ruch pojazdów ograniczyć do pory dnia, tj. 6.00-22.00.
6.
Działalność zakładu ograniczyć do pory dnia, tj. 6.00-22:00.
W/w warunki i wymagania zostały zawarte w osnowie decyzji.
Opinią z 16 sierpnia 2023 r. /otrzymane 16.08.2023 r./ nr ON – NS.9011.9.19.2023 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.:” ”Rozbudowa skupu złomu w miejscowości Słupca na działce ewidencyjnej o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, gmina Słupca, powiat słupecki, województwo wielkopolskie” nie jest wymagane. Opinią z 04 października 2023 r. /otrzymane 04.10.2023 r./ nr ON-NS.9011.9.19.2023 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy podtrzymał stanowisko zawarte w opinii z dnia 16 sierpnia 2023 r. znak ON-NS.9011.9.19.2023 /otrzymane: 16.08.2023 r./, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: ”Rozbudowa skupu złomu w miejscowości Słupca na działce ewidencyjnej o nr 1252/5, obręb 0001 Miasto Słupca, gmina Słupca, powiat słupecki, województwo wielkopolskie”, nie jest wymagane.
Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole wezwał pismem znak: PO. ZZŚ.3.4901.232.2023.PP.1 z dn. 17 sierpnia 2023 r. /otrzymane 21 sierpnia 2023 r./ organ prowadzący postępowanie tj. Burmistrza Miasta Słupcy, do uzyskania od Inwestora i przedstawienia dodatkowych wyjaśnień do informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia umożliwiających pełną ocenę zasięgu i zakresu oddziaływania przedsięwzięcia na cele środowiskowe. Burmistrz Miasta Słupcy pismem z dnia 23 sierpnia 2023 r. wezwał Inwestora do uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia. Inwestor przedstawił stosowne uzupełnienia i wyjaśnienia pismem z dn. 15 września 2023 r. /otrzymane 18 września 2023 r./. Dnia 20 września 2023 r. Burmistrz Miasta Słupcy przesłał do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole uzupełnienie karty informacyjnej przedsięwzięcia. Opinią z 06.10.2023 r. /otrzymane: 09.10.2023 r./ nr PO.ZZŚ.3.4901.232.2023.PP.2 Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko. Wskazał na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następujących warunków i wymagań:
1.
Odpady należy magazynować w sposób zapobiegający ich przedostawaniu się do wód powierzchniowych oraz zabezpieczający środowisko gruntowo – wodne przed infiltracją wód odciekowych z miejsc magazynowania, a następnie przekazywać podmiotowi uprawnionemu do gospodarowania odpadami.
2.
Baterie i akumulatory należy magazynować na utwardzonej, szczelnej powierzchni, w szczelnych pojemnikach wykonanych z materiałów odpornych na działanie substancji w nich zawartych, w sposób zabezpieczający przed ich uszkodzeniem przez pojazdy i maszyny.
3.
Teren planowanego przedsięwzięcia należy wyposażyć w sorbenty, właściwe w zakresie rodzaju i ilości do potencjalnego zagrożenia mogącego wystąpić w następstwie sytuacji awaryjnych.
4.
W czasie prac należy prowadzić stały monitoring stanu technicznego sprzętu oraz przypadków wystąpienia zanieczyszczenia gruntu, neutralizując ewentualne zagrożenia dla środowiska gruntowo – wodnego.
5.
W przypadku zanieczyszczenia gruntu substancjami niebezpiecznymi dla środowiska gruntowo – wodnego grunt ten należy niezwłocznie wybrać i przekazać upoważnionemu do neutralizacji podmiotowi.
6.
Wody opadowe i roztopowe z powierzchni zadaszonych obiektów i terenów utwardzonych należy rozprowadzać na tereny nieutwardzone na obszarze inwestycji (bez szkód dla terenów sąsiednich).
W/w uwagi zostały zamieszczone w osnowie decyzji.
Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku (wraz z uzupełnieniem) Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia (k. i. p. wraz z uzupełnieniem) uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowanymi na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Nie mniej z uwagi na konieczność minimalizacji oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w okresie jego realizacji zasadne jest uwzględnienie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań określonych w sentencji.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.
Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od 21.11. 2023 r. www.bip.slupca.pl.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm./ w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego godnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2023 r., poz. 1094 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu 21.11.2023 r.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Załączniki:
1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.


Pełniący funkcję
Burmistrza Miasta Słupcy
Andrzej Grzeszczak
/Dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym/


Otrzymują:
1.
Konger Recykling Sp. z o. o., Al. Wilanowska 7A/32, 02 – 765 Warszawa.
2.
Pełnomocnik Marcin Stawujak - Konger Recykling Sp. z o. o., Głogowa 28,
62 - 710 Władysławów.
3.
Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4.
A/a.
Do wiadomości:
1.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
Sporządził: JWP
Sprawę prowadzi: Dorota Maleszka. tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

DECYZJA

06‑04‑2023 14:22:01

BURMISTRZ
MIASTA SŁUPCY
ul. Pułaskiego 21
62-400 Słupca
Słupca, 06.04. 2023r.


DPO.6220.2.5.2022.I

DECYZJA

Na podstawie art. 132 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm./ dalej kpa  w związku z art. 86b ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm./ dalej ustawy ooś oraz art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 82, art. 84 i art. 85 ust. 1 ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy ooś , a także §3 ust. 2 pkt 2) w związku z § 3 ust. 1 pkt.93) i § 3 ust. 1 pkt. 37 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./

po rozpatrzeniu

odwołania Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu dalej Regionalny Dyrektor z dnia 29.03.2023 r. /otrzymanego 30 marca 2023 r. za pośrednictwem Wójta Gminy Słupca./ znak: WOO.423.411.2023.ŁB od decyzji Burmistrza Miasta Słupcy z dnia 15 marca 2023 r. w sprawie wniosku z 5 grudnia 2022 r. Inwestora KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia :

Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca.

Lokalizacja: działki geodezyjne o numerach 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 Gmina Miejska Słupca Obręb Miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: „KONSPOL HOLDING” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca

- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
 
Burmistrz Miasta Słupcy

postanawia

uchylić zaskarżoną decyzję w całości

oraz

ORZEKA

I.    Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia – stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność spełnienia niżej wymienionych warunków i wymagań:
1.    Wykonać zamknięte zbiorniki retencyjne ścieków, z polietylenu o łącznej pojemności do 750 m3.
2.    Wszystkie planowane instalacje, obiekty i urządzenia techniczne i technologiczne przeznaczone do gromadzenia oraz transportu ścieków wykonać jako szczelne.
3.    W związku z realizacją przedsięwzięcia nie prowadzić wycinki drzew/krzewów.
4.    Przed przystąpieniem do użytkowania planowanych i zmienianych instalacji wystąpić z wnioskiem o zmiany posiadanego pozwolenia zintegrowanego – w zakresie pracy przyzakładowej oczyszczalni ścieków.
5.    W trakcie procesu projektowania instalacji uwzględnić współoddziaływanie z innymi instalacjami i urządzeniami na terenie Zakładu.
6.    W trakcie projektowania instalacji uwzględnić wymagania art. 141 – 145 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 ze zm./.
7.    Regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne potwierdzające zdolność urządzeń do pracy w celu ochrony przed hałasem oraz ponadnormatywnym zanieczyszczeniem powietrza.
8.    Dostosować zużycie paliwa i energii do rzeczywistego zapotrzebowania na energię, ograniczenia prędkości pojazdów.
9.    Gromadzić wszystkie powstające odpady w sposób selektywny, przechowywanie odpadów w pojemnikach przystosowanych pojemnościowo i konstrukcyjnie do rodzaju odpadu w sposób minimalizujący ich wpływ na środowisko.
10.    Przekazywać zgromadzone odpady uprawnionym podmiotom do odzysku i /lub unieszkodliwiania.
11.    Na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce. Taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
12.    Opracować procedurę postępowania w przypadkach awaryjnych.
13.    Na terenie Zakładu zabezpieczyć środki zaradcze i neutralizujące na wypadek sytuacji awaryjnych (np. rozszczelnienie zbiorników i wycieku ścieków, wycieków czy rozlania substancji niebezpiecznych).
II.    Określa warunki i realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informację art. 63 ust. 1 ustawy.
III.    Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 


UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2023 r. /otrzymane 30 marca 2023 r./ znak: WOO.423.411.2023.ŁB Regionalny Dyrektor  złożył odwołanie od decyzji Burmistrza Miasta Słupcy z dnia 15 marca 2023 r. w sprawie wniosku z 5 grudnia 2022 r. Inwestora KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” wnosząc jednocześnie o zastosowanie przez organ  I instancji art. 132 kpa i art. 86b ustawy ooś.
W uzasadnieniu odwołania podano, że zgodnie z uprawnieniami Regionalny Dyrektor poddał kontroli przedmiotową decyzję Burmistrza Miasta Słupca. Po analizie w/w decyzji wskazał na nieprawidłowości polegające na braku oznaczenia organu w nagłówku decyzji, braku informacji o stanowisku służbowym osoby podpisującej się pod decyzją oraz na niepełnym uzasadnieniu decyzji, poprzez brak wg odwołującego stwierdzenia zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Należy stwierdzić, że nieprawidłowości polegające na braku oznaczenia organu w nagłówku decyzji oraz  braku informacji o stanowisku służbowym osoby podpisującej się pod decyzją, dotyczyły wyłącznie decyzji przesłanej drogą elektroniczną.
Podmiot planujący realizację przedsięwzięcia oraz pozostałe strony, otrzymali przedmiotową decyzję bez braków formalnych.
Burmistrz Miasta Słupcy o wniesieniu odwołania zawiadomił strony w dniu 3 kwietnia 2023 r. , występując jednocześnie  zgodnie z art. 132 § 2 kpa oraz art. 86b ustawy ooś do podmiotu planującego realizację przedsięwzięcia o wyrażenie zgody na zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania.
W dniu 4 kwietnia 2023 r. Pełnomocnik Pan Robert Siudak, EKOSTANDARD wyraził zgodę na zmianę decyzji.
Burmistrz Miasta Słupcy po analizie dokumentów uznał, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. Jak podano nieprawidłowości polegające na braku oznaczenia organu w nagłówku decyzji oraz  braku informacji o stanowisku służbowym osoby podpisującej się pod decyzją, dotyczyły wyłącznie decyzji przesłanej drogą elektroniczną do organów opiniujących.
Podmiot planujący realizację przedsięwzięcia, jak również pozostałe strony, otrzymali przedmiotową decyzję bez braków formalnych. W uzasadnieniu nowej decyzji podkreślono jej zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, którego wypis i wyrys stanowił załącznik do k.i.p. oraz został uwzględniony w decyzji pierwotnej .
W związku z tym mając na uwadze interes strony i zasadę szybkości postępowania, Burmistrz Miasta Słupcy postanowił skorzystać z instytucji samokontroli, uchylić zaskarżoną decyzję w całości i orzec co do istoty sprawy jak w sentencji decyzji.
Decyzja autokontrolna zastępuje pierwotny akt prawny i jako taka wymaga poniżej uzasadnienia zgodnie z art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2) ustawy ooś.
W dniu 5 grudnia 2022 r. firma: KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39  w miejscowości Słupca”.
Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k.i.p. wraz z załącznikami.
Planowane przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 37 lit. c, § 3 ust. 1 pkt 80, w związku z § 3 ust. 2 pkt 2  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ jako mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca: www.bip.slupca.pl pod Nr  7/22 Wnioski.
Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, miejsce realizacji przedsięwzięcia jest przeznaczone pod: tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej (4P/U), drogą publiczną (KDD), tereny aktywności gospodarczej (TAG 1) i ulicę klasy GP (01 kGP2/2) co należy rozumieć jako w całości zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, którego wypis i wyrys stanowił załącznik do k.i.p.
Wnioskodawca nie jest podmiotem zależnym od jednostki samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest Burmistrz Miasta Słupcy.
Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy ooś, przeanalizowano: rodzaj, skalę i cechy przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska m. in. względem obszarów objętych ochroną, w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000, a także wpływ na krajobraz.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a, a także pkt 3 lit. a, c, d  oraz ustawy ooś na podstawie k.i.p ustalono, że planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie zamkniętych zbiorników retencyjnych ścieków na terenie oczyszczalni ścieków  zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach nr ewid.: 3073/1, 3073/2 i 3064/2 w Słupcy. Analiza k.i.p wykazała, że w ramach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie trzech naziemnych zbiorników retencyjnych na ścieki we wschodniej części zakładu, obok istniejącej zakładowej oczyszczalni ścieków. Pojemność użyteczna każdego ze zbiorników będzie wynosiła maksymalnie 250 m3. Będą to zbiorniki wykonane z polietylenu charakteryzującego się szczelnością i wysoką odpornością chemiczną. Wpisano to jako warunek niniejszej decyzji. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w k.i.p. realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia ma na celu umożliwienie retencjonowania ścieków przed ich skierowaniem na część biologiczną oczyszczalni (aby doprowadzić do uśrednienia stanu i składu ścieków oraz wyrównać nierównomierność napływu przed ich skierowaniem do części biologicznej oczyszczalni) oraz zapewnienie pojemności operacyjnej do gromadzenia wód z mycia zakładu oraz innych ścieków w przypadku pojawienia się ich w układzie technologicznym oczyszczalni. Na podstawie treści dokumentacji ustalono, że w związku z realizacją przedsięwzięcia zaplanowano również wykonanie pompowni ścieków oczyszczonych mechanicznie, wyposażonej w dwie pompy poziome, zamontowane w istniejącym budynku flotatorów oraz pompowni operacyjnej zbiorników retencyjnych, wyposażonej w trzy pompy poziome, zamontowane w sąsiedztwie zbiorników lub w istniejącym budynku flotatorów. Analiza dokumentacji nie wykazała, aby realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia wiązała się ze zwiększeniem ilości ścieków kierowanych do oczyszczania w poddawanej rozbudowie oczyszczalni.
Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy ooś, ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, a także planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i technologiczne stwierdzono, że nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo – wodne. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że w ramach rozwiązań ukierunkowanych na ochronę środowiska gruntowo – wodnego i wodnego, planowanych do zastosowania w związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia, przewidziano elementy, obiekty i instalacje charakteryzujące się pełną szczelnością, eliminującą do minimum ryzyko związane z potencjalnym przenikaniem zanieczyszczeń do środowiska gruntowo – wodnego na analizowanym terenie. Powyższe znalazło swoje odzwierciedlenie w warunku nałożonym w niniejszej decyzji. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono również, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie  znacząco negatywnie zarówno na ilościowy, jak i jakościowy stan wód powierzchniowych i podziemnych. W odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, h, i, j ustawy ooś ustalono, że planowane przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach wodno – błotnych oraz innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych i obszarach objętych ochroną, w tym w obrębie stref ochronnych ujęć wód. Ponadto, przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Nie będzie także zlokalizowane na obszarach wybrzeży i środowiska morskiego, obszarach górskich i leśnych, a także na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Nie przewiduje się ponadto przekroczenia standardów jakości środowiska na przedmiotowym obszarze w związku z realizacją przedsięwzięcia.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy ooś, po przeanalizowaniu treści k.i.p. ustalono, że wszystkie odpady wytwarzane na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą gromadzone selektywnie w pojemnikach i miejscach na ten cel wyznaczonych, a następnie będą przekazywane uprawnionym w zakresie gospodarowania odpadami podmiotom (do odzysku lub w dalszej kolejności do unieszkodliwienia). Odpady powinny być w pierwszej kolejności podawane odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technicznych będzie to niemożliwe lub z przyczyn ekonomicznych nieuzasadnione, mogą być unieszkodliwiane.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt 3 lit g ustawy  ooś stwierdza się, że na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych. Ponadto, źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne. Analiza k.i.p. wykazała że na etapie eksploatacji planowane obiekty nie będą źródłem emisji substancji do powietrza (zbiorniki będą stanowiły obiekty zamknięte). Na podstawie zapisów zawartych w k.i.p, biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i charakter przedsięwzięcia ustalono, że jego eksploatacja w kształcie przedstawionym w poddanej ocenie dokumentacji nie wpłynie na przekroczenie dopuszczalnych norm w zakresie emisji substancji do powietrza.
Nie wystąpi również znacząco negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie emisji hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić w fazie realizacji. Będzie to oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że najbliższe tereny chronione akustycznie zlokalizowane są w odległości ok. 50 m od granic zakładu i zaliczają się do terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Z k.i.p wynika, że planowane zbiorniki retencyjne zostaną usytuowane w odległości ponad 200 m od ww. terenów. Urządzenia mogące stanowić źródło hałasu w postaci pomp zostaną zamontowane  w istniejącym budynku flotatorów, co ograniczy ich oddziaływanie na lokalny klimat akustyczny. Biorąc pod uwagę rodzaj i lokalizację planowanego przedsięwzięcia (w znacznej odległości od terenów chronionych akustycznie), a także przewidziane do zastosowania przez wnioskodawcę rozwiązania techniczne i technologiczne ustalono, że jego eksploatacja nie będzie prowadziła do przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. z 2014 r., poz. 112/.
Z uwagi na rodzaj i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit e ustawy ooś należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Utrzymywanie planowanych obiektów i elementów technologicznych we właściwym stanie technicznym, ich prawidłowa eksploatacja oraz usuwanie stwierdzonych usterek i awarii będzie zapewniać ochronę wód powierzchniowych i podziemnych narażonych na zanieczyszczenie w przypadku awarii i rozszczelnienia. Przedsięwzięcie nie zalicza się do  kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych,  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej /Dz. U. z 2016 r., poz. 138/. Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj przedsięwzięcia i przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne ograniczające emisję substancji do powietrza należy stwierdzić, że nie wpłynie ono znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji.
Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit f ustawy ooś, mając na  uwadze cechy i rodzaj planowanego przedsięwzięcia oraz złożoność oddziaływań, nie przewiduje się jego powiązań z innymi przedsięwzięciami o tym samym charakterze. Planowane obiekty będą wykorzystywane na potrzeby funkcjonującej oczyszczalni ścieków.
W nawiązaniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy ooś ustalono, że realizacja przedsięwzięcia wiąże się z zastosowaniem typowych dla tego rodzaju przedsięwzięć materiałów i surowców budowlanych. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędne będzie także zużycie paliwa, energii elektrycznej oraz wody. W wyniku realizacji i eksploatacji inwestycji nie będzie dochodzić do znaczącego negatywnego wpływu na bioróżnorodność.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza  obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2022 r. poz. 916 ze zm./. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja Nadwarciańska PLH300009 i obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002, oddalone o 8,9 km od miejsca realizacji przedsięwzięcia. W k.i.p. brak informacji o kolizji przedsięwzięcia z zadrzewieniami lub zakrzewieniami na terenie zakładu. W celu ochrony istniejącej szaty roślinnej nałożono w niniejszej decyzji warunek, aby w związku z realizacją przedsięwzięcia nie prowadzić wycinki drzew i krzewów. Wycinki nie należy prowadzić niezależnie od tego  czy na jej wycinkę jest wymagane zezwolenie, czy nie. Mając na względzie lokalizację planowanego przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, na terenie istniejącej oczyszczalni ścieków oraz realizację przedsięwzięcia zgodnie z nałożonymi w decyzji  warunkami, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność oraz możliwość powiązania z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.
Ustalono, że projektowana inwestycja położona jest poza: obszarem wodno – błotnym, strefami ochronnymi ujęć wód i obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych; obszarami zagrożenia powodziowego; korytarzami ekologicznymi oraz poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2022 r., poz. 916 ze zm./. Planowana inwestycja znajduje się w GZWP nr 143  Subzbiornik Inowrocław Gniezno, zbiornik porowy Pg – Ng, głębokość zalegania wód podziemnych od 90 do 140 m, średnio 120 m. Najbliższy ciek o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego znajduje się w odległości ok. 400 m na wschód od terenu zainwestowania. Według charakterystyki Jednolitych Części Wód Podziemnych (JCWPd) planowana inwestycja znajduje się w granicach JCWPd o kodzie PLGW600061, o dobrym stanie ilościowym i chemicznym oraz ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona osiągnięciem celów środowiskowych. Ponadto, przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie obszaru Jednolitej Części Wód Powierzchniowych o kodzie PLRW600016183649 – o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego, o statusie naturalna część wód (NAT) o złym stanie i ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają oceny wodnoprawnej /Dz. U. z 2019 r., poz. 1752/.
Mając na względzie charakter i skalę oddziaływania, zastosowane rozwiązania i technologie, stwierdza się brak możliwości znaczącego oddziaływania na pozostające w zasięgu oddziaływania jednolite części wód i nie stwierdza się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia, stwarzającego zagrożenie dla realizacji celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 i art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, a określonych dla tych części wód w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry”, przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. /Dz. U. z 2016 r., poz. 1967/.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt 1) ustawy  ooś, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 2), art. 70 ust. 1 pkt 2), art. 78 ust. 1 pkt 2) ustawy ooś, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole zgodnie z art.  64 ust. 1 pkt 4), art. 70 ust. 1 pkt 4) ustawy ooś, Starostwa Powiatowego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 3), art. 70 ust. 1 pkt 3) o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania  przedsięwzięcia i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 19.01.2023 r. /otrzymane 20.01.2023 r./ nr WOO-IV.4220.1701.2022.AK.2 wyraził opinię, że  dla przedsięwzięcia pn. „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań, które zostały zawarte w osnowie decyzji.
Opinią z 21.12.2022 r. /otrzymane 21.12.2022 r./ nr ON-NS.9011.9.40.2022 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że  przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” nie jest wymagane.
Opinią z 30.12.2022 r /otrzymane: 03.01.2023 r./ nr PO.ZZŚ.3.435.456.2022.RG Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko.
Starostwo Powiatowe w Słupcy opinią z 19.12.2022 r. /otrzymane: 19.12.2022 r./ nr SR.6222.7.2022 wyraziło opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp.  z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39  w miejscowości Słupca” przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane, z uwagami, które zostały zamieszczone w osnowie decyzji.
Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Starosty Słupeckiego oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowanymi na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Nie mniej z uwagi na konieczność minimalizacji oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w okresie jego realizacji zasadne jest uwzględnienie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  warunków i wymagań określonych w sentencji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od 06 kwietnia 2023 r. www.bip.slupca.pl.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza  Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm./ w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się  prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego godnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r. ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu 06 kwietnia 2023 r.

Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.


Załączniki:

1.    Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1.    „KONSPOL HOLDING” Sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca.
2.    Pełnomocnik Robert Siudak, EKOSTANDARD – Pracownia Analiz Środowiskowych, ul. Szafirowa 4/5, 62 - 002 Suchy Las.
3.    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
4.    Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
5.    A/a.

Do wiadomości:

1.    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2.    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
3.    Starostwo Powiatowe w Słupcy ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.

Sporządził: DM
Sprawę prowadzi: Dorota Maleszka. tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl


Burmistrz
Michał Pyrzyk
/podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA

15‑03‑2023 12:30:30


Słupca, 15 marzec 2023r.

DPO.6220.2.5.2022


DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 82, art. 84 i art. 85 ust. 1 ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm./, a także §3 ust. 2 pkt 2) w związku              z § 3 ust. 1 pkt.93) i § 3 ust. 1 pkt. 37 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z 5 grudnia 2022 r. Inwestora KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,              ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca  w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia :

Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39                    w miejscowości Słupca.

Lokalizacja: działki geodezyjne o numerach 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 Gmina Miejska Słupca Obręb Miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: „KONSPOL HOLDING” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,               ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca

- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Starostwa Powiatowego w Słupcy, Burmistrz Miasta Słupcy

ORZEKA

I.    Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia – stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność spełnienia niżej wymienionych warunków            i wymagań:
1.    Wykonać zamknięte zbiorniki retencyjne ścieków, z polietylenu o łącznej pojemności do 750 m3.
2.    Wszystkie planowane instalacje, obiekty i urządzenia techniczne                          i technologiczne przeznaczone do gromadzenia oraz transportu ścieków wykonać jako szczelne.
3.    W związku z realizacją przedsięwzięcia nie prowadzić wycinki drzew           i krzewów.
4.    Przed przystąpieniem do użytkowania planowanych i zmienianych instalacji wystąpić z wnioskiem o zmiany posiadanego pozwolenia zintegrowanego – w zakresie pracy przyzakładowej oczyszczalni ścieków.
5.    W trakcie procesu projektowania instalacji uwzględnić współoddziaływanie z innymi instalacjami i urządzeniami na terenie Zakładu.
6.    W trakcie projektowania instalacji uwzględnić wymagania art. 141 – 145 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 ze zm./.
7.    Regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych potwierdzających zdolność urządzeń do pracy w celu ochrony przed hałasem oraz ponadnormatywnym zanieczyszczeniem powietrza.
8.    Dostosowanie zużycia paliwa i energii do rzeczywistego zapotrzebowania na energię, ograniczenie prędkości pojazdów.
9.    Gromadzenie wszystkich powstających odpadów w sposób selektywny, przechowywanie odpadów w pojemnikach przystosowanych pojemnościowo i konstrukcyjnie do rodzaju odpadu w sposób minimalizujący ich wpływ na środowisko.
10.    Przekazywanie zgromadzonych odpadów uprawnionym podmiotom do odzysku i /lub unieszkodliwiania.
11.    Na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce. Taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
12.    Opracować procedurę postępowania w przypadkach awaryjnych.
13.    Na terenie Zakładu zabezpieczyć środki zaradcze i neutralizujące na wypadek sytuacji awaryjnych (np. rozszczelnienie zbiorników i wycieku ścieków, wycieków czy rozlania substancji niebezpiecznych).
II.    Określa warunki i realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informację art. 63 ust. 1 ustawy.
III.    Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji                  o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

    W dniu 5 grudnia 2022 r. firma: KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca wystąpiła z wnioskiem                 o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39  w miejscowości Słupca”.
Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k.i.p. wraz                         z załącznikami.
Planowane przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 37 lit. c, § 3 ust. 1 pkt 80, w związku z § 3 ust. 2 pkt 2  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm./ jako mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje       o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca: www.bip.slupca.pl pod Nr  7/22 Wnioski.
Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, miejsce realizacji przedsięwzięcia jest przeznaczone pod: tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej (4P/U), drogą publiczną (KDD), tereny aktywności gospodarczej (TAG 1) i ulicę klasy GP (01 kGP2/2).
Wnioskodawca nie jest podmiotem zależnym od jednostki samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest Burmistrz Miasta Słupcy.
    Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2022 r., poz.1029 ze zm./, dalej ustawy ooś, przeanalizowano: rodzaj, skalę i cechy przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych          z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska m. in. względem obszarów objętych ochroną, w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000, a także wpływ na krajobraz.
    Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a, a także pkt 3 lit. a, c, d  oraz ustawy ooś na podstawie k.i.p ustalono, że planowane przedsięwzięcie będzie polegać na budowie zamkniętych zbiorników retencyjnych ścieków na terenie oczyszczalni ścieków  zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach nr ewid.: 3073/1, 3073/2      i 3064/2 w Słupcy. Analiza k.i.p wykazała, że w ramach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie trzech naziemnych zbiorników retencyjnych na ścieki we wschodniej części zakładu, obok istniejącej zakładowej oczyszczalni ścieków. Pojemność użyteczna każdego ze zbiorników będzie wynosiła maksymalnie 250 m3. Będą to zbiorniki wykonane z polietylenu charakteryzującego się szczelnością i wysoką odpornością chemiczną. Wpisano to jako warunek niniejszej decyzji. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w k.i.p. realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia ma na celu umożliwienie retencjonowania ścieków przed ich skierowaniem na część biologiczną oczyszczalni (aby doprowadzić do uśrednienia stanu i składu ścieków oraz wyrównać nierównomierność napływu przed ich skierowaniem do części biologicznej oczyszczalni) oraz zapewnienie pojemności operacyjnej do gromadzenia wód z mycia zakładu oraz innych ścieków w przypadku pojawienia się ich w układzie technologicznym oczyszczalni. Na podstawie treści dokumentacji ustalono, że                w związku z realizacją przedsięwzięcia zaplanowano również wykonanie pompowni ścieków oczyszczonych mechanicznie, wyposażonej w dwie pompy poziome, zamontowane w istniejącym budynku flotatorów oraz pompowni operacyjnej zbiorników retencyjnych, wyposażonej w trzy pompy poziome, zamontowane                  w sąsiedztwie zbiorników lub w istniejącym budynku flotatorów. Analiza dokumentacji nie wykazała, aby realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia wiązała się ze zwiększeniem ilości ścieków kierowanych do oczyszczania w poddawanej rozbudowie oczyszczalni.
    Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy ooś, ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, a także planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i technologiczne stwierdzono, że nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo – wodne. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że w ramach rozwiązań ukierunkowanych na ochronę środowiska gruntowo – wodnego i wodnego, planowanych do zastosowania w związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia, przewidziano elementy, obiekty                  i instalacje charakteryzujące się pełną szczelnością, eliminującą do minimum ryzyko związane z potencjalnym przenikaniem zanieczyszczeń do środowiska gruntowo – wodnego na analizowanym terenie. Powyższe znalazło swoje odzwierciedlenie             w warunku nałożonym w niniejszej decyzji. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono również, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie  znacząco negatywnie zarówno na ilościowy, jak i jakościowy stan wód powierzchniowych                i podziemnych. W odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, h, i, j ustawy ooś ustalono, że planowane przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach wodno – błotnych oraz innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych                i obszarach objętych ochroną, w tym w obrębie stref ochronnych ujęć wód. Ponadto, przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Nie będzie także zlokalizowane na obszarach wybrzeży i środowiska morskiego, obszarach górskich i leśnych, a także na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Nie przewiduje się ponadto przekroczenia standardów jakości środowiska na przedmiotowym obszarze w związku z realizacją przedsięwzięcia.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy ooś, po przeanalizowaniu treści k.i.p. ustalono, że wszystkie odpady wytwarzane na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą gromadzone selektywnie w pojemnikach i miejscach na ten cel wyznaczonych, a następnie będą przekazywane uprawnionym w zakresie gospodarowania odpadami podmiotom (do odzysku lub w dalszej kolejności do unieszkodliwienia). Odpady powinny być w pierwszej kolejności podawane odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technicznych będzie to niemożliwe lub z przyczyn ekonomicznych nieuzasadnione, mogą być unieszkodliwiane.
    Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt 3 lit g ustawy  ooś stwierdza się, że na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych. Ponadto, źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne. Analiza k.i.p. wykazała że na etapie eksploatacji planowane obiekty nie będą źródłem emisji substancji do powietrza (zbiorniki będą stanowiły obiekty zamknięte). Na podstawie zapisów zawartych w k.i.p, biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i charakter przedsięwzięcia ustalono, że jego eksploatacja w kształcie przedstawionym w poddanej ocenie dokumentacji nie wpłynie na przekroczenie dopuszczalnych norm w zakresie emisji substancji do powietrza.
    Nie wystąpi również znacząco negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie emisji hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić w fazie realizacji. Będzie to oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że najbliższe tereny chronione akustycznie zlokalizowane są w odległości ok. 50 m od granic zakładu i zaliczają się do terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Z k.i.p wynika, że planowane zbiorniki retencyjne zostaną usytuowane w odległości ponad 200 m od ww. terenów. Urządzenia mogące stanowić źródło hałasu w postaci pomp zostaną zamontowane               w istniejącym budynku flotatorów, co ograniczy ich oddziaływanie na lokalny klimat akustyczny. Biorąc pod uwagę rodzaj i lokalizację planowanego przedsięwzięcia                    (w znacznej odległości od terenów chronionych akustycznie), a także przewidziane do zastosowania przez wnioskodawcę rozwiązania techniczne i technologiczne ustalono, że jego eksploatacja nie będzie prowadziła do przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U.                z 2014 r., poz. 112/.
    Z uwagi na rodzaj i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit e ustawy ooś należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie                               z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Utrzymywanie planowanych obiektów i elementów technologicznych we właściwym stanie technicznym, ich prawidłowa eksploatacja oraz usuwanie stwierdzonych usterek i awarii będzie zapewniać ochronę wód powierzchniowych i podziemnych narażonych na zanieczyszczenie w przypadku awarii i rozszczelnienia. Przedsięwzięcie nie zalicza się do  kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych,  zgodnie       z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej /Dz. U. z 2016 r., poz. 138/. Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności     w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj przedsięwzięcia i przyjęte rozwiązania techniczne                               i technologiczne ograniczające emisję substancji do powietrza należy stwierdzić, że nie wpłynie ono znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji                      i likwidacji.
    Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit f ustawy ooś, mając na  uwadze cechy i rodzaj planowanego przedsięwzięcia oraz złożoność oddziaływań, nie przewiduje się jego powiązań z innymi przedsięwzięciami o tym samym charakterze. Planowane obiekty będą wykorzystywane na potrzeby funkcjonującej oczyszczalni ścieków.
    W nawiązaniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy ooś ustalono, że realizacja przedsięwzięcia wiąże się z zastosowaniem typowych dla tego rodzaju przedsięwzięć materiałów i surowców budowlanych. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędne będzie także zużycie paliwa, energii elektrycznej oraz wody. W wyniku realizacji i eksploatacji inwestycji nie będzie dochodzić do znaczącego negatywnego wpływu na bioróżnorodność.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza  obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2022 r. poz. 916 ze zm./. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja Nadwarciańska PLH300009 i obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002, oddalone o 8,9 km od miejsca realizacji przedsięwzięcia. W k.i.p. brak informacji o kolizji przedsięwzięcia z zadrzewieniami lub zakrzewieniami na terenie zakładu. W celu ochrony istniejącej szaty roślinnej nałożono w niniejszej decyzji warunek, aby w związku z realizacją przedsięwzięcia nie prowadzić wycinki drzew i krzewów. Wycinki nie należy prowadzić niezależnie od tego  czy na jej wycinkę jest wymagane zezwolenie, czy nie. Mając na względzie lokalizację planowanego przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, na terenie istniejącej oczyszczalni ścieków oraz realizację przedsięwzięcia zgodnie z nałożonymi w decyzji  warunkami, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość           i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość                   i odwracalność oraz możliwość powiązania z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.
Ustalono, że projektowana inwestycja położona jest poza: obszarem wodno – błotnym, strefami ochronnymi ujęć wód i obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych; obszarami zagrożenia powodziowego; korytarzami ekologicznymi oraz poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2022 r., poz. 916 ze zm./. Planowana inwestycja znajduje się w GZWP nr 143  Subzbiornik Inowrocław Gniezno, zbiornik porowy Pg – Ng, głębokość zalegania wód podziemnych od 90 do 140 m, średnio 120 m. Najbliższy ciek o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego znajduje się w odległości ok. 400 m na wschód od terenu zainwestowania. Według charakterystyki Jednolitych Części Wód Podziemnych (JCWPd) planowana inwestycja znajduje się w granicach JCWPd             o kodzie PLGW600061, o dobrym stanie ilościowym i chemicznym oraz ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona osiągnięciem celów środowiskowych. Ponadto, przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie obszaru Jednolitej Części Wód Powierzchniowych o kodzie PLRW600016183649 – o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego, o statusie naturalna część wód (NAT) o złym stanie i ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają oceny wodnoprawnej /Dz. U. z 2019 r., poz. 1752/.
Mając na względzie charakter i skalę oddziaływania, zastosowane rozwiązania                 i technologie, stwierdza się brak możliwości znaczącego oddziaływania na pozostające w zasięgu oddziaływania jednolite części wód i nie stwierdza się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia, stwarzającego zagrożenie dla realizacji celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 i art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, a określonych dla tych części wód w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry”, przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. /Dz. U. z 2016 r., poz. 1967/.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji                               o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt 1) ustawy  ooś, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 2), art. 70 ust. 1 pkt 2), art. 78 ust. 1 pkt 2) ustawy ooś, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole zgodnie z art.  64 ust. 1 pkt 4), art. 70 ust. 1 pkt 4) ustawy ooś, Starostwa Powiatowego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 3), art. 70 ust. 1 pkt 3) o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania  przedsięwzięcia na środowisko                        i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 19.01.2023 r. /otrzymane 20.01.2023 r./ nr WOO-IV.4220.1701.2022.AK.2 wyraził opinię, że  dla przedsięwzięcia pn.:” Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach                          o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy                        ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji                      o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań, które zostały zawarte                    w osnowie decyzji.
Opinią z 21.12.2022 r. /otrzymane 21.12.2022 r./ nr ON-NS.9011.9.40.2022 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że  przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu                           o  oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” nie jest wymagane.
Opinią z 30.12.2022 r /otrzymane: 03.01.2023 r./ nr PO.ZZŚ.3.435.456.2022.RG Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko.
Starostwo Powiatowe w Słupcy opinią z 19.12.2022 r. /otrzymane: 19.12.2022 r./                    nr SR.6222.7.2022 wyraziło opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zbiorników retencyjnych ścieków, na terenie oczyszczalni ścieków zakładu Konspol Holding Sp.  z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39  w miejscowości Słupca” przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane, z uwagami, które zostały zamieszczone w osnowie decyzji.
    Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Kart Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Starosty Słupeckiego oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowanymi na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Nie mniej z uwagi na konieczność minimalizacji oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w okresie jego realizacji zasadne jest uwzględnienie w decyzji                                        o środowiskowych uwarunkowaniach  warunków i wymagań określonych w sentencji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta                         w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od   marca 2023 r. www.bip.slupca.pl.

POUCZENIE

    Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza  Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm./ w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się  prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego godnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego /Dz. U. z 2022 r. ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu

Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Burmistrz

Michał Pyrzyk

Załączniki:

1.    Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

 

Otrzymują:

1.    „KONSPOL HOLDING” Sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca.
2.    Pełnomocnik Robert Siudak, EKOSTANDARD – Pracownia Analiz Środowiskowych, ul. Szafirowa 4/5, 62 - 002 Suchy Las.
3.    Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4.    A/a.

Do wiadomości:

1.    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2.    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3.    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
4.    Starostwo Powiatowe w Słupcy ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.


Sporządził: JWP
Sprawę prowadzi: Dorota Maleszka. tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

 

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

POSTANOWIENIE

21‑12‑2022 10:40:45

Burmistrz Miasta Słupcy
ul. Pułaskiego 21
62-400 Słupca

DPO.6220.2.3.2022
Słupca, 19.12.2022r.

POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta Słupcy, działając z urzędu, na podstawie art. 113 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm./ , 

orzeka

sprostować omyłkę w decyzji Burmistrza Miasta Słupcy z dnia 15.12.2022r. znak: DPO.6220.2.3.2022. o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” w następujący sposób:
1. na stronie 2 w pkt I.4 osnowy decyzji słowa „ Istniejący kocioł grzewczy o mocy 1,162 MG zastąpić nowym kotłem ogrzewanym paliwem gazowym o maksymalnej mocy 2,326 MG. Substancje z kotła odprowadzać do atmosfery emitorem z wylotem na wysokości min. 12 m n.p.t.” zastępuje się słowami „ Istniejący kocioł grzewczy o mocy 1,162 MW zastąpić nowym kotłem ogrzewanym paliwem gazowym o maksymalnej mocy 2,326 MW. Substancje z kotła odprowadzać do atmosfery emitorem z wylotem na wysokości min. 12 m n.p.t.”.
2. na stronie 3 osnowy decyzji tabelę nr 1 

Źródło hałasu

Maksymalna liczba

(sztuk)

Maksymalny poziom mocy akustycznej [dB] (1 sztuki)

Wentylator wyciągowy dachowy

2

84,5

Wentylator mieszałki

1

102

Czerpnia ścienna

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

54,1

Wyrzutnia

1

60,5

Czerpnia dachowa

1

76,9

 

zastępuje się tabelą nr 1

Źródło hałasu

Maksymalna liczba

(sztuk)

Maksymalny poziom mocy akustycznej [dB] (1 sztuki)

Wentylator wyciągowy dachowy

2

84,5

Wentylator mieszałki

1

102

Czerpnia ścienna

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

54,1

Wyrzutnia

1

60,5

Czerpnia dachowa

1

76,9

Centrala wentylacyjna

1

68,2

Wyrzutnia

1

51

Czerpnia dachowa

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

68,1

Wyrzutnia

1

62,4

 

3. na stronie 9 uzasadnienia decyzji w wierszu 8 od końca słowa: „..WOO-IV.4220.10990.20221.MDK.3..” zastępuje się słowami: „..WOO-IV.4220.1090.2022.MDK.3..”
4. na stronie 1 w wierszu 17-18 Charakterystyki planowanego przedsięwzięcia słowa „..Objętość każdego ze zbiorników wynosić będzie 50 m3, będą to zbiorniki naziemne, szczelnie zamknięte, o wysokości ok. 12 m…” zastępuje się słowami „..Objętość każdego ze zbiorników wynosić będzie 63 m3, będą to zbiorniki naziemne, szczelnie zamknięte, o wysokości ok. 15 m…”

Uzasadnienie

W dniu 15 grudnia 2022r. na wniosek „KONSPOL HOLDING” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca, Burmistrz Miasta Słupcy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o. zlokalizowanych w Słupcy przy ul. Poznańskiej 39, na działkach ewid. nr 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2,  przy czym błędnie na stronie 2 w pkt I.4 osnowy decyzji podano słowa „ Istniejący kocioł grzewczy o mocy 1,162 MG zastąpić nowym kotłem ogrzewanym paliwem gazowym o maksymalnej mocy 2,326 MG. Substancje z kotła odprowadzać do atmosfery emitorem z wylotem na wysokości min. 12 m n.p.t.”, a powinno być zgodnie z kartą informacyjną przedsięwzięcia: „ Istniejący kocioł grzewczy o mocy 1,162 MW zastąpić nowym kotłem ogrzewanym paliwem gazowym o maksymalnej mocy 2,326 MW. Substancje z kotła odprowadzać do atmosfery emitorem z wylotem na wysokości min. 12 m n.p.t.”, na stronie 9 uzasadnienia decyzji w wierszu 8 od końca podano: „.WOO-IV.4220.10990.20221.MDK.3.” a powinno być zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu: „.WOO-IV.4220.1090.2022.MDK.3.” oraz na stronie 1 w wierszu 17-18 Charakterystyki planowanego przedsięwzięcia błędnie podano „..Objętość każdego ze zbiorników wynosić będzie 50 m3, będą to zbiorniki naziemne, szczelnie zamknięte, o wysokości ok. 12 m…” a powinno być zgodnie z uzupełnieniem karty informacyjnej przedsięwzięcia „..Objętość każdego ze zbiorników wynosić będzie 63 m3, będą to zbiorniki naziemne, szczelnie zamknięte, o wysokości ok. 15 m…”
Poza tym tabelę nr 1 w osnowie decyzji w brzmieniu

Źródło hałasu

Maksymalna liczba

(sztuk)

Maksymalny poziom mocy akustycznej [dB] (1 sztuki)

Wentylator wyciągowy dachowy

2

84,5

Wentylator mieszałki

1

102

Czerpnia ścienna

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

54,1

Wyrzutnia

1

60,5

Czerpnia dachowa

1

76,9

 

należało uzupełnić zgodnie z uzupełnieniem karty informacyjnej przedsięwzięcia i postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu:

Źródło hałasu

Maksymalna liczba

(sztuk)

Maksymalny poziom mocy akustycznej [dB] (1 sztuki)

Wentylator wyciągowy dachowy

2

84,5

Wentylator mieszałki

1

102

Czerpnia ścienna

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

54,1

Wyrzutnia

1

60,5

Czerpnia dachowa

1

76,9

Centrala wentylacyjna

1

68,2

Wyrzutnia

1

51

Czerpnia dachowa

1

76,8

Centrala wentylacyjna

1

68,1

Wyrzutnia

1

62,4

 

Zgodnie z art. 113 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej może prostować z urzędu błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez siebie decyzjach.
Wobec powyższego postanowiono o sprostowaniu omyłki.

Pouczenie

Na postanowienie stronom przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy. 


z up. Burmistrza
Jacek Szczap
Zastępca Burmistrza
/dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym/


Otrzymują:

1. „KONSPOL HOLDING” Sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca.
2. Pełnomocnik Robert Siudak, EKOSTANDARD – Pracownia Analiz Środowiskowych, ul. Szafirowa 4/5, 62 - 002 Suchy Las.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
4. Starostwo Powiatowe w Słupcy ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.
Sporządził: DM
Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl
 

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH   REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

15‑12‑2022 08:24:50


Słupca, 15 grudnia 2022r
DPO.6220.2.3.2022 


DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH 
 REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

 Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 82art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2022r poz. 1029 ze zm./, a także § 3 ust. 2 pkt 2) w związku z § 3 ust. 1 pkt. 93) i § 3 ust. 1 pkt 37 lit. c  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U. z 2019r. poz.1839 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z 17 sierpnia 2021r.  Inwestora: KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62-400 Słupca w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: 

Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych 
na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o.
na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2
zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca

Lokalizacja: działki geodezyjne o numerach 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 Gmina Miejska Słupca Obręb Miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: „KONSPOL HOLDING” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca

- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Starostwa Powiatowego w Słupcy, Burmistrz Miasta Słupcy 

ORZEKA

I. Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia - stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność spełnienia niżej wymienionych warunków i wymagań: 
1. Zamontować 2 naziemne, atestowane, szczelne, kriogeniczne zbiorniki przystosowane do przechowywania azotu o pojemności do 63 m³ każdy, wyposażone w aparaturę kontrolno – pomiarową. Zbiorniki posadowić na betonowych płytach fundamentowych.
2. Istniejącą linię technologiczną nr 1 znajdującą się w hali głównej przenieść do hali, która ma podlegać zmianie sposobu użytkowania z hali magazynowej na halę produkcyjną. Substancje z linii odprowadzać do atmosfery za pośrednictwem dwóch wentylatorów dachowych z wylotami na wysokości min. 7 m n.p.t.
3. Substancje z planowanej  linii technologicznej L5 odprowadzać do atmosfery za pośrednictwem dwóch wentylatorów dachowych z wylotami na wysokości min. 7 m n.p.t.
4. Istniejący kocioł grzewczy o mocy 1,162 MG zastąpić nowym kotłem ogrzewanym paliwem gazowym o maksymalnej mocy 2,326 MG. Substancje z kotła odprowadzać do atmosfery emitorem z wylotem na wysokości min. 12 m n.p.t.
5. Planowany kocioł o mocy 2,326 MW wyposażyć w króćce pomiarowe i przygotować na nim stanowisko pomiarowe zgodnie z Polską Normą.
6. Obiekt wyposażyć w sorbenty do neutralizacji potencjalnych zanieczyszczeń.
7. Zamontować urządzenia maksymalnie w liczbie i o poziomach mocy akustycznej nie wyższych niż podane w tabeli nr 1.
8. W czasie prowadzenia robót budowlanych należy prowadzić stały monitoring stanu technicznego sprzętu budowlanego i transportowego oraz przypadków wystąpienia zanieczyszczenia gruntu i wody, neutralizując ewentualne zagrożenia dla środowiska gruntowo – wodnego. 
9. Prace serwisowe maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac budowlanych oraz ich tankowanie wykonywać poza terenem realizacji inwestycji.
10. Ścieki przemysłowe, powstające na terenie całego zakładu, kierować do zakładowej oczyszczalni ścieków, a po poddaniu procesom oczyszczania kierować poprzez wylot kanalizacyjny do cieku pn.: Dopływ spod Ostrowa Kościelnego, zgodnie z obowiązującym pozwoleniem.
11. Wody opadowe i roztopowe z terenów zabudowanych i utwardzonych kierować do kolektora kanalizacji miejskiej C (końcowy odcinek rzeka Meszna) zgodnie z obowiązującym pozwoleniem zintegrowanym. 
12. Odpady (na wszystkich etapach: realizacji, eksploatacji i likwidacji) gromadzić selektywnie, w szczelnych pojemnikach/opakowaniach odpornych na działanie warunków atmosferycznych, na szczelnym, utwardzonym podłożu w granicach terenu przedsięwzięcia, odpady sypkie zabezpieczyć przed rozsiewaniem i rozprzestrzenianiem a następnie w miarę potrzeby przekazywać podmiotowi uprawnionemu do odzysku lub unieszkodliwiania.
13. Przed przystąpieniem do użytkowania planowanych i zmienianych instalacji dokonać zmiany posiadanego pozwolenia zintegrowanego.
14. W trakcie procesu projektowania instalacji uwzględnić współoddziaływanie z innymi instalacjami i urządzeniami na terenie Zakładu.
15. W trakcie projektowania instalacji uwzględnić wymagania art. 141 – 145 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm./.
16. Regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne potwierdzające zdolność urządzeń do pracy w celu ochrony przed hałasem oraz ponadnormatywnym zanieczyszczeniem powietrza.
17. Dostosować zużycie paliwa do rzeczywistego zapotrzebowania na energię, ograniczenie prędkości pojazdów.
18. Opracować procedury monitoringu działania instalacji obejmujące przede wszystkim: 
- ilości wykorzystanej wody, - ilości powstających ścieków, 
- ilości wykorzystanej energii, substancji, paliw, 
- występowania sytuacji awaryjnych i sposobów ich neutralizacji, 
- kontroli emisji gazów i pyłów do powietrza, hałasu, odpadów.
19. Na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce. Taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
20. Opracować procedurę postepowania w przypadkach awaryjnych.
21. Na terenie Zakładu zabezpieczyć środki zaradcze i neutralizujące na wypadek sytuacji awaryjnych (np.; wycieków czy rozlania substancji niebezpiecznych.
Tabela nr 1

Źródło hałasu Maksymalna liczba
(sztuk) Maksymalny poziom mocy akustycznej [dB] (1 sztuki)
Wentylator wyciągowy dachowy 2 84,5
Wentylator mieszałki 1 102
Czerpnia ścienna 1 76,8
Centrala wentylacyjna 1 54,1
Wyrzutnia 1 60,5
Czerpnia dachowa 1 76,9

II. Określa warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informacje art. 63 ust. 1 ustawy.
III. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2022r. firma : KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62-400 Słupca wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn: „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych 3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca”.
Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k.i.p. wraz z załącznikami.
Planowane przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 2) w związku z § 3 ust. 1 pkt. 93) i § 3 ust. 1 pkt 37 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U. z 2019r. poz.1839ze zm./ jako mogąco potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca: www.bip.slupca.pl pod Nr 05/22 Wnioski.
Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, miejsce realizacji przedsięwzięcia jest przeznaczone pod: tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej (4P/U), drogę publiczną (KDD), tereny aktywności gospodarczej (TAG 1) i ulicę klasy GP (01 kGP2/2). 
Wnioskodawca nie jest podmiotem zależnym od jednostki samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest Burmistrz Miasta Słupcy.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2022r. poz. 1029 ze zm./, dalej ustawy ooś, przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy ooś , na podstawie przedłożonej k.i.p. i jej uzupełnień ustalono, że planowane przedsięwzięcie polega na uruchomieniu linii technologicznej L5 do produkcji panierowanych/powlekanych produktów mięsnych smażonych i pieczonych w istniejącej hali zakładu Konspol Holding Sp. z o. o. zlokalizowanej na działkach nr 3073/1, 3073/2 i 3064/2. W ramach przedsięwzięcia, wnioskodawca planuje także przenieść istniejącą linie technologiczną nr 1 z hali głównej do przedmiotowej hali, celem usprawnienia procesów technologicznych. Zatem w hali zmienianej na produkcyjną przewiduje się prace dwóch linii technologicznych, tj. przenoszonej linii nr 1 i nowej linii L5. W wyniku realizacji przedsięwzięcia wzrośnie zdolność produkcyjna instalacji o 46 Mg na dzień gotowych produktów. Przy nowej linii L5 przewidywana łączna liczba stanowisk wyniesie 40. Planowana jest praca w systemie dwuzmianowym. Wymieniony zostanie również istniejący kocioł o mocy 1,162 MW na nowy kocioł o mocy 2,326 MW. W wyniku realizacji przedsięwzięcia zmianie ulegnie sposób użytkowania hali z magazynowego na produkcyjny. Inwestycja dotyczy istniejącej infrastruktury, a jej realizacja nie będzie się wiązać z budową nowych obiektów kubaturowych. Nową infrastrukturę stanowił będzie naziemny zbiornik na azot, usytuowany w północnej części zakład, obok istniejącego zbiornika, wraz z wymiennikiem ciepła. Jednocześnie istniejący zbiornik  zostanie zastąpiony nowym zbiornikiem o większej pojemności. Objętość każdego ze zbiorników, o wysokości ok. 15 m wynosić będzie do 63 m³. Będą to naziemne, pionowe, kriogeniczne zbiorniki wyposażone w aparaturę kontrolno – pomiarową. Zbiorniki posadowione będą na betonowych płytach fundamentowych. Zbiorniki wykorzystywane będą do magazynowania azotu potrzebnego w procesie chłodzenia mięsa. Przewidywane są 2 do 4 dostaw azotu w miesiącu. Uwarunkowania dotyczące planowanych zbiorników oraz przyjęte przez wnioskodawcę założenie dotyczące lokalizacji tych zbiorników na płytach betonowych ujęte zostały w warunkach niniejszej decyzji.
Mając na uwadze art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy ooś ustalono, że w związku z planowanym przedsięwzięciem na terenie zakładu pojawią się następujące nowe źródła emisji substancji do powietrza: linia nr L5 do produkcji panierowanych/powlekanych produktów mięsnych smażonych i pieczonych, z której substancje do atmosfery będą odprowadzane za pośrednictwem 2 wentylatorów, kocioł o mocy 2,326 MW ( który zastąpi istniejący kocioł o mocy 1,162 MW). Ponadto w ramach inwestycji planuje się przeniesienie istniejącej linii technologicznej nr 1 z hali głównej do hali podlegającej zmianie sposobu użytkowania. Wiązać się to będzie z koniecznością przesunięcia dedykowanych tej linii wentylatorów na dach budynku, do którego zostanie przeniesiona ta linia. Ponadto w ramach montażu nowej linii L5 planuje się zakup instalacji mieszałki i umiejscowienie jej w istniejącej hali produkcyjnej w pobliżu istniejącej hali nr 2. Mieszałka służy do mieszania farszu oraz do ochładzania go przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Podczas schładzania nadmiar azotu będzie wyrzucany na zewnątrz za pośrednictwem wentylatora. Jednakże z uwagi na fakt, że azot nie posiada wartości odniesienia w powietrzu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu /Dz. U. Nr 10 poz. 87/, nie uwzględniono tego procesu w analizie rozprzestrzeniania substancji w powietrzu. Biorąc powyższe pod uwagę w stanie docelowym, po zrealizowaniu przedmiotowej inwestycji źródłami emisji substancji do powietrza na terenie zakładu będą: 9 kotłów energetycznego spalania paliw (kotły zasilane są gazem ziemnym, jednakże jeden z nich ma możliwość spalania oleju opałowego jako paliwa awaryjnego, co uwzględniono w analizie), 5 linii do smażenia z 10 wentylatorami dachowymi, 2 zbiorniki na olej opałowy o pojemności 100 m³ każdy. Dla istniejących źródeł zakład posiada pozwolenie zintegrowane wydane przez Starostę Słupeckiego z ostatnią zmianą z 25.04.2022 r. W analizie uwzględniono również emisję ze spalania paliw w silnikach pojazdów. Zgodnie z informacją zawartą w k.i.p., w grupie lotnych związków organicznych emitowanych z procesu smażenia znajduje się wiele substancji powstających w wyniku rozkładu oleju oraz tłuszczów znajdujących się w mięsie. Jednakże, jak wskazano w k.i.p., związki te nie są wymienione w rozporządzeniu w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu. Jedyną zidentyfikowaną substancją posiadającą wartości odniesienia w powietrzu, powstającą w trakcie smażenia jest akreolina. Według k.i.p. 
stanowi ona 1 % lotnych związków organicznych emitowanych procesu smażenia, co uwzględniono w analizie. W dokumentacji wskazano, że oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia będzie się wiązało z niewielką emisją substancji zapachowo czynnych do powietrza. Jednakże wszystkie procesy produkcyjne będą się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych, co ogranicza uciążliwość emisji. Z przeprowadzonych obliczeń rozprzestrzeniania substancji w powietrzu wynika, iż wielkości emisji z w/w źródeł, poza terenem, do którego wnioskodawca posiada tytuł prawny, po rozbudowie zakładu nie będą powodować przekroczenia wartości odniesienia substancji w powietrzu oraz dopuszczalnych częstości przekroczeń określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu /Dz. U. z 2010 r. Nr 16 poz.87/ oraz że będą dotrzymane standardy jakości powietrza określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu /Dz. U. z 2021 r. poz. 845/, a w związku z tym spełnione będą wymagania w zakresie ochrony powietrza określne w przepisach. Należy zauważyć, iż oddziaływanie innych przedsięwzięć znajdujących się w sąsiedztwie zostało ocenione poprzez uwzględnienie w przedstawionych obliczeniach aktualnego stanu jakości powietrza, co jest zgodne z obowiązującą referencyjną metodyką modelowania poziomów substancji w powietrzu. Planowane źródło spalania paliw, ze względu na nominalną moc cieplna powyżej 1 MW, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów /Dz. U. z 2020 r. poz. 1860/  podlegać będzie pod obowiązek dotrzymania standardów emisyjnych dla średnich źródeł będących źródłami nowymi, określonych tym rozporządzeniem. W uzupełnieniu k.i.p. wykazano w sposób obliczeniowy, że standardy emisyjne zostaną dotrzymane. Należy mieć również na uwadze, że w odniesieniu do nowo zbudowanej lub zmienionej w istotny sposób instalacji, z której emisja wymaga pozwolenia, prowadzący instalację, na podstawie art. 147 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm./  jest zobowiązany do przeprowadzenia wstępnych pomiarów wielkości emisji z tej instalacji. Ponadto ( w stosunku do kotła) na podstawie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji /Dz. U. poz. 1710/, będzie również zobowiązany do wykonywania okresowych pomiarów wielkości emisji do powietrza. W celu umożliwienia wykonywania w/w. pomiarów emisji substancji do powietrza, zobowiązano wnioskodawcę, aby planowany kocioł wyposażył w króćce pomiarowe oraz przygotował na nim stanowisko pomiarowe zgodnie z Polską Normą. Na postawie wyników uzyskanych z tych pomiarów właściwy organ zweryfikuje również, czy przedmiotowy kocioł na etapie jego eksploatacji dotrzymywać będzie obowiązujących dla niego standardów emisyjnych. Z uwagi na założenia przyjęte w analizie w warunkach niniejszego postanowienia określono parametry planowanych (i przenoszonych) źródeł emisji. Na etapie realizacji przedsięwzięcia wystąpi emisja substancji do powietrza. Źródłem emisji substancji do powietrza będą głównie procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na etapie realizacji. Z uwagi jednak na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac realizacyjnych, związanych głównie z montażem zbiorników na azot, należy je uznać za pomijalne. Biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonej  w dokumentacji analizy, a także uwzględniając nałożone na wnioskodawcę w niniejszej decyzji warunku realizacji inwestycji, należy stwierdzić, iż zakład po jego rozbudowie nie będzie stanowił zagrożenia dla stanu jakości powietrza.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. a i c ustawy ooś na podstawie dokumentacji oraz analizy ortofotomapy ustalono, iż przedsięwzięcie zaplanowano na terenie istniejącego zakładu, w otoczeniu istniejącej zabudowy i infrastruktury, w tym innych zakładów przemysłowych oraz terenów rolnych, dróg, w tym drogi krajowej nr 92 oraz zabudowy mieszkaniowej. Z informacji zawartych w k.i.p. oraz analizy ortofotomapy wynika, iż najbliższym terenem podlegającym ochronie akustycznej jest zabudowa mieszkaniowo – usługowa położona w kierunku północno – wschodnim od terenu zakładu, w odległości ok. 50 m. Od hali w odniesieniu do której planowana jest zmiana sposobu użytkowania zabudowa ta znajduje się w odległości ok. 150 m, po drugiej stronie drogi krajowej nr 92. Z k.i.p. wynika, iż działalność zakładu jest i będzie prowadzona w systemie dwuzmianowym. Proces technologiczny, tak jak dotychczas prowadzony będzie w hali. Realizacja planowanego przedsięwzięcia wiązać się będzie z montażem nowych źródeł hałasu, tj. wentylatorów dachowych wyciągowych, wentylatora mieszałki, czerpni ściennej centrali wentylacyjnych, czerpni dachowych i wyrzutni. Parametry akustyczne i liczba źródeł hałasu wynikają bezpośrednio z założeń dokonywanych podczas  analizy możliwego oddziaływania akustycznego zakładu, dlatego znalazły odzwierciedlenie w niniejszej decyzji. W dokumentacji przedstawiono oddziaływanie akustyczne planowanego przedsięwzięcia dla pory dnia i nocy, w wyznaczonych punktach receptorowych oraz oddziaływanie skumulowane, w którym uwzględniono ostatnie przeprowadzone pomiary hałasu. Wykazano, iż planowana zmiana sposobu użytkowania hali wpłynie na obecny klimat akustyczny w niewielkim zakresie. Uwzględniając rodzaj planowanego przedsięwzięcia i jego lokalizację na terenie funkcjonującego zakładu, w otoczeniu dróg, w tym drogi krajowej, kształtujących emisję hałasu na tym terenie, nie przewiduje się przekroczenia akustycznych standardów jakości środowiska na najbliższych terenach wymagających ochrony akustycznej, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. z 2014 r. poz. 112/ . Należy zauważyć, iż przedsięwzięcie zaplanowano na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny aktywności gospodarczej i tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej. Uciążliwości akustyczne mogą wystąpić na etapie realizacji przedsięwzięcia i  będą powodowane jego realizacją. Będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe i odwracalne.
Uwzględniając przepisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy ooś biorąc pod uwagę charakter przedsięwzięcia i złożoność oddziaływania, nie przewiduje się znaczącego skumulowanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Przedsiewzięcie zostanie zlokalizowane na terenie funkcjonującego zakładu i wykorzystywania na jego potrzeby.
W kontekście przepisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, g, i, j ustawy ooś z zapisów k.i.p. wynika, że teren planowanego przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany w pobliżu wodno – błotnych i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych, w tym stref ochronnych ujęć wód, obszarów wybrzeży i środowiska morskiego, górskich, leśnych oraz obszarów przylegających do jezior. Z  k.i.p. wynika, że przedsiewzięcie nie będzie zlokalizowane na terenie o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Teren przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowe. Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane na terenie Miasta Słupcy. Na podstawie danych zawartych w k.i.p.,  związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia nie przewiduje nie  się przekroczenia standardów jakości środowiska.
Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g z k.i.p wynika, że woda pobierana jest i będzie tak jak dotychczas z własnego ujęcia zlokalizowanego w miejscowości Kotunia gm. Słupca. Woda wykorzystywana jest i będzie do celów socjalno – bytowych i technologicznych. Planowany wzrost produkcji powodował będzie zwiększenie ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, w odniesieniu do ilości określonej w posiadanym przez zakład pozwoleniu zintegrowanym, Ścieki te są i będą kierowane do zakładowej oczyszczalni ścieków, a po oczyszczeniu odprowadzane są i będą do cieku pn.: Dopływ spod Ostrowa Kościelnego (Kanału Sierakowskiego). Ścieki socjalno – bytowe również kierowane będą do zakładowej oczyszczalni ścieków, a następnie do kanalizacji sanitarnej. Wody opadowe i roztopowe z terenów nieutwardzonych, nieujęte w systemy kanalizacyjne, odprowadzane będą powierzchniowo na grunty w obrębie zakładu. Wody opadowe i roztopowe z terenów zabudowanych i utwardzonych kierowane są i będą do kolektora kanalizacji miejskiej C, a następnie do rzeki Meszny, zgodnie z obowiązującym pozwoleniem zintegrowanym. Dodatkowo, celem zabezpieczenia przed możliwym zanieczyszczeniem środowiska gruntowo – wodnego wynikającym z funkcjonowania inwestycji, nałożono na wnioskodawcę warunek wyposażenia obiektu w sorbenty do neutralizacji potencjalnych zanieczyszczeń.
Wytwarzane podczas eksploatacji planowanego przedsięwzięcia odpady związane będą z prowadzoną działalnością produkcyjną oraz będą pochodziły m.in. z obsługi socjalno – bytowej pracowników i z zaplecza technicznego. W k.i.p wskazano, iż wytwarzane odpady będą magazynowane w sposób selektywny na terenie zakładu w pojemnikach, kontenerach, beczkach i workach. Odpady będą przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym podmiotom. Odpady wytwarzane na etapie realizacji oraz ewentualnej likwidacji przedsięwzięcia będą przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym podmiotom.
Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do przepisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy ooś , z k.i.p. wynika, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Mając na uwadze treść złożonej dokumentacji, z uzupełnienia k.i.p. wynika, że przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i  ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej /Dz. U.  z 2016 r. poz. 138/ . Ze względu na położenie geograficzne przedsiewzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia trzęsień ziemi, powodzi i osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadoptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez rozwiązania konstrukcyjno – budowlane. Uwzględniając cechy i skalę przedsięwzięcia należy stwierdzić, że przedsięwzięcie nie spowoduje ponadnormatywnej emisji zanieczyszczeń do powietrza i nie wpłynie znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji.
W nawiązaniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy ooś ustalono, że realizacja przedsięwzięcia wiąże się z zastosowaniem typowych dla tego rodzaju przedsięwzięć materiałów i surowców budowlanych, m.in. takich jak: stal, beton. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędne będzie także zużycie paliwa, energii elektrycznej oraz wody.
Mając na uwadze art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2022 r. poz. 916 ze zm./ . Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009 i obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002, oddalone o ok. 8,9 km od zakładu. Mając na względzie lokalizację przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, w otoczeniu istniejących zakładów produkcyjnych, a także mając na uwadze brak konieczności wycinki drzew lub krzewów, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na  różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto  przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość
i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność oraz możliwość powiązania z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.
Planowane przedsięwzięcie znajduje się w granicach Jednolitej Części Wód Podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW600061, o dobrym stanie ilościowym i dobrym stanie chemicznym. Jest ona monitorowana, a ocena zagrożenia nieosiągnięcia celów środowiskowych jest niezagrożona. Ponadto, przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie obszaru Jednolitej Części Wód Powierzchniowych o kodzie PLRW600016183649 – Dopływ spod Ostrowa Kościelnego, o statusie naturalna część wód (NAT) o złym stanie i ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych. Ponadto teren zainwestowania znajduje się w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 143 (Subzbiornik Inowrocław – Gniezno – zbiornik porowy Pg - Ng, głębokość zalegania wód podziemnych od  90 do 140 m, średnio 120 m). Omawiane przedsięwzięcie znajduje się poza obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi. Ciek o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego znajduje się ok. 400 m na wschód od terenu zainwestowania.
Mając na względzie charakter i skalę oddziaływania, zastosowane rozwiązania i technologie oraz przy założeniu realizacji określonych w sentencji decyzji warunków, stwierdza się brak możliwości znaczącego oddziaływania na pozostające w zasięgu odziaływania jednolite części wód i nie stwierdza się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia, stwarzającego zagrożenie dla realizacji celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 i art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, a określonych dla tych części wód w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry”, przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. /Dz. U. z 2016 r., poz. 1967/.

W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy ooś, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) ustawy ooś,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4), art. 70 ust. 1 pkt. 4) ustawy ooś,  Starostwa Powiatowego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 3), art. 70 ust. 1 pkt. 3) o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 16.11.2022r. /otrzymane 17.11.2022r./ nr WOO-IV.4220.10990.20221.MDK.3 wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca” nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań, które zostały zawarte w osnowie decyzji.
Opinią z 05.09.2022 r. /otrzymane 05.09.2022r./ nr ON-NS.9011.9.20.2022 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca nie jest wymagane.
Opinią z 31.10.2022r /otrzymane 04.11.2022r./ nr PO.ZZŚ.3.435.284.2022.RG.2 Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach decyzji warunków i wymagań, które zostały zawarte w osnowie decyzji .
Starostwo Powiatowe  w Słupcy opinią z 26.09.2022r. nr SR.6222.5.2022 wyraziło opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych na produkcyjne w istniejącym zakładzie Konspol Holding Sp. z o. o. na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/1, 3073/2 oraz 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane z uwagami, które zostały zamieszczone w osnowie decyzji.
Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Starosty Słupeckiego oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowanymi na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko 
Nie mniej z uwagi na konieczność minimalizacji oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w okresie jego realizacji zasadne jest uwzględnienie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań określonych w sentencji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od 15 grudnia 2022r. www.bip.slupca.pl.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm. / w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / tj. Dz. U. z 2022r. poz. 1029 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tj. Dz. U. z 2022r. poz. 2000 ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu 15.12.2022r. 
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.


Burmistrz

Michał Pyrzyk
Załączniki:.

1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1. „KONSPOL HOLDING” Sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca.
2. Pełnomocnik Robert Siudak, EKOSTANDARD – Pracownia Analiz Środowiskowych, ul. Szafirowa 4/5, 62 - 002 Suchy Las.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
4. Starostwo Powiatowe w Słupcy ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.


Sporządził: DM
Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl


 

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

11‑10‑2021 09:00:18


Słupca, 11 października 2021r
DPO.6220.2.1.2021 


DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH 
 REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

 Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2021r poz. 247 ze zm./, a także § 3 ust. 1 pkt. 80)  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U. z 2019r. poz.1839/ po rozpatrzeniu wniosku z 13 maja 2021r.  Inwestora: KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62-400 Słupca w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: 

Budowa oczyszczalni ścieków przemysłowych
na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/2, 3064/2
zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca

Lokalizacja: działki geodezyjne o numerach 3073/2, 3064/2 Gmina Miejska Słupca Obręb Miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: „KONSPOL HOLDING” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca

- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, Starostwa Powiatowego w Słupcy, Burmistrz Miasta Słupcy. 

ORZEKA

I. Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia - stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność spełnienia niżej wymienionych warunków i wymagań: 
1. plac budowy i jego zaplecze zorganizować z uwzględnieniem zasady minimalizacji zajęcia terenu i przekształcenia jego powierzchni;
2. zaplecze budowy, w tym miejsca magazynowania materiałów  budowlanych i odpadów oraz miejsca postoju samochodów i sprzętu budowlanego, zorganizować na terenie utwardzonym;
3. plac budowy wyposażyć w sorbenty, właściwe w ilości i rodzaju do potencjalnego zagrożenia, mogącego wystąpić w następstwie sytuacji awaryjnych;
4. do prac budowlanych dopuszczać tylko sprzęt w pełni sprawny oraz spełniający wymogi dopuszczające go do użytkowania;
5. w czasie prowadzenia robót budowlanych należy prowadzić stały monitoring stanu technicznego sprzętu budowlanego i transportowego oraz przypadków wystąpienia zanieczyszczenia gruntu i neutralizację miejsc mogących powodować ewentualne zagrożenie dla środowiska gruntowo – wodnego;
6. w przypadku zanieczyszczenia gruntu substancjami ropopochodnymi, grunt ten należy wybrać i przekazać upoważnionym do neutralizacji podmiotom;
7.  ziemię z wykopów składować w wyznaczonym miejscu, z jej rozbiciem na humus i pozostałą część ziemi a następnie wykorzystać do niwelacji terenu lub przekazać uprawnionym podmiotom do dalszego zagospodarowania, a w przypadku ziemi zanieczyszczonej do unieszkodliwienia;
8. prace serwisowe maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac budowlanych a także ich tankowanie wykonywać poza terenem realizacji inwestycji; nie magazynować na terenie inwestycji paliw i olei; 
9. gospodarować wytworzonymi odpadami w taki sposób, aby minimalizować ich powstawanie, odpady magazynować selektywnie w wydzielonych miejscach oraz przekazywać je podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami, na wszystkich etapach inwestycji (realizacji, eksploatacji i likwidacji);
10. odpady niebezpieczne magazynować w zamykanych, szczelnych i oznakowanych pojemnikach odpornych na działanie składników w nich zawartych, na terenie utwardzonym, zadaszonym oraz zabezpieczonym przed dostępem osób trzecich, a następnie przekazywać wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym;
11. obecnie eksploatowaną instalację oczyszczalni ścieków przemysłowych, po uruchomieniu nowej instalacji, wyłączyć z użytkowania, a w dalszej kolejności rozebrać;
12.  wszystkie planowane elementy, obiekty i urządzenia techniczne i technologiczne związane z procesem oczyszczania i transportu ścieków wykonać jako szczelne;
13. po zrealizowaniu oczyszczalni odwodnione osady z prasy filtracyjnej kierować do znajdującego się wewnątrz budynku szczelnego technicznego kontenera; podczas odbioru osadów i wywozu pełnego kontenera zapewnić pusty kontener w celu zachowania płynności prowadzonych procesów technologicznych;
14. zastosować napowietrzanie wgłębne drobnopęcherzykowe;
15. powietrze znad zlokalizowanych w budynku urządzeń technicznych odsysać i doprowadzać do stacji dmuchaw, a następnie wykorzystywać do napowietrzania zbiornika reakcyjnego pracującego w funkcji tlenowej;
16. nie wycinać drzew i krzewów w związku z realizacją przedsięwzięcia;
17. przed przystąpieniem do użytkowania nowej instalacji do oczyszczania ścieków przemysłowych dokonać zmiany posiadanego pozwolenia zintegrowanego;
18. w trakcie procesu projektowania instalacji uwzględnić współoddziaływanie z innymi instalacjami i urządzeniami na terenie zakładu;
19. w trakcie procesu projektowania instalacji uwzględnić oddziaływanie zwiększonej ilości ścieków wprowadzanych dobowo i godzinowo do Kanału Sierakowskiego i obliczyć obszar oddziaływania na Kanał Sierakowski;
20. opracować procedury monitoringu działania instalacji obejmujące przede wszystkim: 
a) ilości przyjmowanych ścieków, 
b) ilości i jakość odprowadzanych ścieków, 
c) ilości wykorzystanej energii, substancji i paliw, 
d) występowanie sytuacji awaryjnych i sposobów ich neutralizacji, 
e) kontroli emisji gazów i pyłów do powietrza, hałasu, odpadów;
21. opracować procedurę postępowania w przypadkach awaryjnych;
22. na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce; taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów. 
II. Określa warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informacje art. 63 ust. 1 ustawy.
III. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2021r. firma : KONSPOL HOLDING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Poznańska 39, 62-400 Słupca wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn: Budowa oczyszczalni ścieków przemysłowych na działkach o numerach ewidencyjnych  3073/2, 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w miejscowości Słupca.
Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k.i.p. wraz z załącznikami.
Planowane przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 80) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2019r. poz.1839/, zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca: www.bip.slupca.pl pod Nr 02/21 Wnioski.
Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego wnioskiem, miejsce realizacji przedsięwzięcia jest przeznaczone pod: tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej (4P/U), drogę publiczną (KDD), tereny aktywności gospodarczej (TAG 1) i ulicę klasy GP (01 kGP2/2). Wnioskodawca nie jest podmiotem zależnym od jednostki samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest Burmistrz Miasta Słupcy.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 247 ze zm./, dalej, przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a, a także pkt 3 lit. a, c, d, oraz e ustawy ooś na podstawie k.i.p. ustalono, że planowane przedsiewzięcie będzie polegać na budowie oczyszczalni ścieków przemysłowych na działkach nr ewid. 3073/2 i 3064/2 w Słupcy. Analiza k.i.p. wykazała, że przedmiotowa oczyszczalnia zostanie zrealizowana na terenie zakładu prowadzącego działalność w zakresie uboju zwierząt oraz obróbki i przetwórstwa surowców pochodzenia zwierzęcego i będzie wykorzystywana do oczyszczania ścieków przemysłowych wytwarzanych w wyniku prowadzenia w/w działalności, stanowiących ścieki biologiczne rozkładane. Zgodnie z informacjami przedstawianymi w k.i.p aktualnie na terenie zakładu funkcjonuje oczyszczalnia ścieków przemysłowych, która po zrealizowaniu oczyszczalni objętej niniejszym wnioskiem zostanie wyłączona z eksploatacji i poddana likwidacji. Wpisano to jako warunek w niniejszej decyzji. Na podstawie treści dokumentacji ustalono, że realizacja planowanej oczyszczalni nie jest związana ze zwiększeniem obecnych ilości ścieków przemysłowych wytwarzanych aktualnie w zakładzie. Celem realizacji planowanego przedsięwzięcia jest budowa nowej instalacji do oczyszczania ścieków przemysłowych o znacznie lepszych parametrach technologicznych, niż oczyszczalnia istniejąca, która będzie pracowała w nowoczesnej technologii z wykorzystaniem modułów membranowych zapewniając oczyszczenie ścieków do parametrów określonych w przepisach prawa. Zgodnie z zapisami k.i.p przewidziana do zastosowania technologia oczyszczania ścieków umożliwi osiągnięcie wysokiego stopnia usuwania zanieczyszczeń (również związków biogennych), co znajduje potwierdzenie w wynikach badań ścieków surowych i oczyszczonych, prowadzonych na podobnych obiektach w kraju. Na podstawie informacji zawartych w dokumentacji ustalono, że inwestycja obejmować będzie:
- niwelację terenu działki nr ewid. 3073/2,
- osuszenie terenu działki nr ewid. 3073/2,
- budowę elementów oczyszczalni ścieków, tj.: budynku technicznego, zbiorników, instalacji, w tym urządzeń pomocniczych, wentylacji mechanicznej,
- budowę infrastruktury towarzyszącej w postaci utwardzonego placu manewrowego i dróg dojazdowych.
Przedmiotowa instalacje będzie się składać z następujących maszyn, urządzeń, podzespołów:
- krata hakowa,
- przenośnik ślimakowy,
- przepompownia,
- sito cylindryczne,
- zbiornik uśredniający,
- flokulator rurowy,
- dozowanie chemii,
- dozowanie PIX,
- dozowanie NaOH,
- dulkometr z sondą (kontrola pH),
- zbiorniki magazynowe,
- automatyczna stacja polielektrolitu,
- urządzenie sedymentacyjno-flotacyjne (flotator),
- zbiornik osadu (wyposażenie),
- napływ grawitacyjny na instalację biologii,
- instalacja biologii:
  - komora beztlenowa,
  - komora tlenowa,
  - komora membran,
- odwadnianie osadu,
- biofiltr (opcjonalnie),
- sterowanie. 
Analiza k.i.p wykazała, że projektowana instalacja będzie umożliwiała oczyszczanie ścieków przemysłowych powstających w wyniku prowadzonej w zakładzie działalności produkcyjnej na poziomie Qmaxd. = 2 500 m3/dobę i Qmaxr. = 602 000 m3/rok. Na podstawie treści dokumentacji ustalono, że pierwszym etapem oczyszczania będzie mechaniczne podczyszczenie ścieków z substancji nierozpuszczalnych na kracie hakowej. Kolejnym etapem będzie podczyszczanie ścieków na sicie cylindrycznym, zainstalowanym przewodzie doprowadzającym ścieki surowe.  Przepompownia ścieków będzie stanowiła element instalacji kanalizacyjnej. W wyniku pracy przepompowni będzie następowało podniesienie słupa ścieków do takiej wysokości, dzięki której ścieki będą mogły swobodnie (grawitacyjnie) spływać do oczyszczalni. Pompownia wyposażona zostanie w dwie pompy tłoczące, które pracować będą naprzemiennie. Przepompownia wyposażona będzie dodatkowo w sondę hydrostatyczną. System upuszczania ścieku pozwoli na oczyszczanie dna przepompowni, co uniemożliwi zaklejenie pomp ciałami stałymi. Po podczyszczeniu ścieki przepływać będą do zbiornika uśredniająco-retencyjnego o pojemności ok. Vużytk. = 972 m3 i Vcałk. = 1 134 m3, zapewniającego uśrednienie składu ścieków surowych przed dalszymi etapami ich oczyszczania.
Zbiornik służyć będzie wyrównaniu obciążenia ściekami stopnia chemicznego i stopnia biologicznego oczyszczalni. Zbiornik zostanie wyposażony w mieszadła napowietrzające, ruszty napowietrzające i dmuchawę. Następnie ścieki pompowane będą z w/w zbiornika do flotatora, gdzie będą saturowane (napowietrzane). Na rurociągu tłocznym ze zbiornika do flotatora zainstalowany zostanie mieszacz rurowy (flokulator), do którego dozowane będą preparaty chemiczne: PIX, ług sodowy, polimer (flokulant) oraz ścieki. W procesie flotacji następować będzie wytrącenie kożucha, który zgarniany będzie z powierzchni flotatora. Osady będą magazynowane w zbiorniku o poj. ok. 20 m3, wyposażonym w mieszadło i sondę hydrostatyczną. Flotator wraz z wyposażeniem znajdować się będzie w osobnym pomieszczeniu technicznym. Głównym celem flotatora będzie zmniejszenie obciążenia chemicznego zapotrzebowania tlenu (ChZT) poprzez usunięcie zanieczyszczeń o wysokim ChZT  łącznie z tłuszczami,, olejami, smarami, materią organiczną i materiałem koloidalnym. Podczyszczone ścieki  przepływać będą w dalszej kolejności do zbiornika stanowiącego reaktor z osadem czynnym pracującego w funkcji „beztlenowej” oczyszczania ścieków, tj. bez dodatkowej saturacji o pojemności ok. Vużytk. = 1 080 m3 i o pojemności Vcałk. = 1 260 m3. Zbiornik beztlenowy wyposażony będzie w zatapialne mieszadła mechaniczne. Następnie ścieki przepływać będą do zbiornika stanowiącego kolejny reaktor z osadem czynnym pracujący w funkcji „tlenowej” oczyszczania ścieków o pojemności ok. Vużytk. = 2 160 m3 i o pojemności Vcałk. = 2 520 m3 wyposażonego w dyfuzory drobnopęcherzykowe (ruszty napowietrzające) oraz mieszadła pompujące do recyrkulacji osadu czynnego. Zastosowanie osadu czynnego przyczyni się do usuwania związków azotu i fosforu. Nadmiar związków fosforu strącany będzie przy zastosowaniu dodatków chemicznych – PIX-u. W celu dalszej poprawy parametrów pracy oczyszczalni wykorzystywane będą dodatkowo w instalacji biologii moduły membranowe, bazujące na technologii łączącej cechy membran kapilarnych i płaskich. Zostaną zainstalowane czujniki (Redox, poziomu tlenu, gęstości osadu) umożliwiające zapewnienie precyzyjnych warunków tlenowo - beztlenowych i stopnia recyrkulacji, automatycznie dostosowanych do aktywności biologicznej i składu dostarczanych na oczyszczalnię ścieków. Z reaktorów biologicznych z osadem czynnym oczyszczone ścieki przepływać będą do flotatora biologicznego w celu oddzielenia osadu czynnego, a następnie rurociągiem wyposażonym w przepływomierz i studnię pomiarową umożliwiającą okresowy monitoring stanu jakości oczyszczonych ścieków do kolektora odprowadzającego je do ciągu kanalizacyjnego. Odwadnianie osadu będzie następowało na prasie talerzowo – śrubowej, prasie pierścieniowej. Prędkość zrzutu oczyszczonych ścieków utrzymywana będzie na poziomie 110 m3/h, maksymalnie 125 m3/h. planowana instalacja do oczyszczania ścieków funkcjonować będzie przez cały rok, w systemie całodobowym i pracować będzie bez przerw. W celu zapewnienia ciągłości pracy, wszystkie urządzenia wchodzące w skład instalacji zachowane będą w pełnej sprawności i podlegać będą okresowym przeglądom technicznym.
Na podstawie treści k.i.p. i uzupełnienia k.i.p. ustalono, że w chwili obecnej istniejąca instalacja funkcjonuje w oparciu o pozwolenie zintegrowane wydane dla zakładu decyzją Starosty Słupeckiego z 23.03.2006r. Oczyszczone ścieki są odprowadzane do zbiornika tj. Kanału Sierakowskiego wylotem zlokalizowanym w km 1+670 tego cieku, nadziałce nr ewid. 1503 obręb Miasto Słupca. Analiza dokumentacji wykazała, że stan ten nie zmieni się po realizacji przedsięwzięcia. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych w planowanej instalacji będzie w dalszym ciągu Kanał Sierakowski. Do uzupełnienia k.i.p. dołączono sprawozdanie z badań próbek wody pobranej z Kanału Sierakowskiego w miejscu oddalonym o  ok. 25 m powyżej zrzutu ścieków z zakładu oraz w miejscu oddalonym o ok. 100 m poniżej zrzutu ścieków z zakładu, które pobrano w lutym 2021 r. Zgodnie z oceną wyników badań wody w Kanale Sierakowskim uzyskane parametry zarówno powyżej jak i poniżej ujścia kolektora odprowadzającego ścieki z zakładu do analizowanego odbiornika charakteryzują się jakością odpowiadającą klasie czystości niższej niż II, ze względu na wysokie stężenia chlorków, siarczanów azotu azotynowego, azotu Kjeldahla i azotu amonowego. Oznacza to, że w wodach Kanału Sierakowskiego poziom zawartości chlorków, siarczanów azotu azotynowego, azotu azotanowego jest podwyższony zarówno powyżej , jak i poniżej miejsca zrzutu ścieków. W ramach uzupełnienia k.i.p. przedstawiono również sprawozdanie z badań składu ścieków oczyszczonych na wylocie do Kanału Sierakowskiego, które przeprowadzono w lipcu 2021 r., z którego wynika, że ścieki oczyszczone w użytkowanej obecnie oczyszczalni na wylocie do odbiornika spełniają obowiązujące normy określone w przepisach szczegółowych. Jak wykazano w k.i.p. budowa nowej oczyszczalni będzie się wiązała z zastosowaniem lepszej technologii oczyszczania ścieków, która pozwoli na jeszcze bardziej efektywne oczyszczanie ścieków przed ich odprowadzeniem do odbiornika. Na podstawie analizy w zakresie oddziaływania ścieków oczyszczonych, które będą odprowadzane do Kanału Sierakowskiego po realizacji planowanego przedsięwzięcia ustalono, że odprowadzanie do w/w odbiornika ścieków  w ilości wskazanej w dokumentacji nie będzie powodowało zagrożenia dla terenów do niego przyległych pod kątem ich zalewania. Zgodnie z informacjami zawartymi w k.i.p. i w materiałach przedłożonych wraz z uzupełnieniem k.i.p., na wylocie do odbiornika będą dotrzymane najwyższe dopuszczalne wartości dla substancji zanieczyszczających dla ścieków przemysłowych określone w tabeli II rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych /Dz. U. z 2019 r. poz. 1311/.
Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy ooś, na podstawie analizy dokumentacji ustalono, że w ramach rozwiązań ukierunkowanych na ochronę środowiska gruntowo – wodnego i wodnego, planowanych do zastosowania w związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia, przewidziano elementy, obiekty i instalacje charakteryzujące się pełną szczelnością, eliminującą do minimum ryzyko związane z potencjalnym przenikaniem zanieczyszczeń do środowiska gruntowo – wodnego na analizowanym terenie. Przedmiotowe rozwiązanie uwzględniono jako warunek w niniejszej decyzji. Zgodnie z treścią k.i.p. i uzupełnienia k.i.p. po zrealizowaniu oczyszczalni odwodnione osady z prasy filtracyjnej będą kierowane do znajdującego się wewnątrz budynku szczelnego technicznego kontenera. Podczas odbioru osadów i wywozu pełnego kontenera będzie podstawiany kontener pusty w celu zachowania płynności prowadzonych procesów technologicznych. Powyższe uwzględniono w warunkach w niniejszej decyzji.
 Odnosząc się do art. 63 ust.1 pkt 1 lit. f ustawy ooś, po przeanalizowaniu treści k.i.p. ustalono, że wszystkie odpady wytwarzane na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą gromadzone selektywnie w pojemnikach i miejscach na ten cel wyznaczonych, a następnie będą przekazywane uprawnionym w zakresie gospodarowania odpadami podmiotom (do odzysku lub w dalszej kolejności do unieszkodliwienia). Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technicznych będzie to niemożliwe lub z przyczyn ekonomicznych nieuzasadnione, mogą być unieszkodliwiane.
 Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy ooś, ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, a także planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i technologiczne stwierdzono, że nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo – wodne. Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie znacząco negatywnie zarówno na ilościowy, jak i jakościowy stan wód powierzchniowych i podziemnych. W odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, h, i, j ustawy ooś ustalono, że planowane przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach wodno – błotnych oraz innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych i obszarach objętych ochroną, w tym obrębie stref ochronnych ujęć wód. Ponadto, przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Nie będzie także zlokalizowane na obszarach wybrzeży i środowiska morskiego, obszarach górskich i leśnych, a także na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Nie przewiduje się ponadto przekroczenia standardów jakości środowiska na przedmiotowym obszarze w związku z realizacją przedsięwzięcia.
 Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt. 3 lit. g ustawy ooś stwierdza się, że na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza ( faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych. Ponadto, źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi jednak na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne. Analiza k.i.p. wykazała, że na etapie eksploatacji źródłem emisji substancji do powietrza będą obiekty związane z procesami oczyszczania ścieków. W celu zminimalizowania emisji bioaerozoli inwestor przewiduje zastosowanie napowietrzania wgłębnego drobnopęcherzykowego. Dodatkowo planuje się odsysanie powietrza znad zlokalizowanych w budynku urządzeń technicznych i doprowadzanie go do stacji dmuchaw, a następnie wykorzystywanie do napowietrzania zbiornika reakcyjnego pracującego  funkcji tlenowej. Z k.i.p. wynika, że zastosowanie takiego rozwiązania umożliwi wykorzystanie naturalnej właściwości biosorpcji związków złowonnych złoża biologicznie czynnego, dzięki czemu osiągnięta zostanie minimalizacja emisji związków złowonnych. Powyższe uwzględniono jako warunki w niniejszej decyzji ukierunkowane na ograniczenie emisji substancji do powietrza. Na podstawie zapisów zawartych w k.i.p., biorąc pod uwagę przewidywane do zastosowania przez inwestora rozwiązania techniczne stwierdzono, że eksploatacja przedmiotowej instalacji w kształcie przedstawionym w poddanej ocenie dokumentacji nie wpłynie na przekroczenie dopuszczalnych norm w zakresie emisji substancji do powietrza. 
 Nie wystąpi również znacząco negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie emisji hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić w fazie realizacji. Będzie to oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. Zgodnie z informacjami przedstawionymi w k.i.p. głównym źródłem hałasu na terenie planowanej oczyszczalni ścieków będzie centrala wentylacyjna umieszczona wewnątrz budynku technicznego (źródło typu budynek). Na dachu przedmiotowego budynku zostaną umieszczone czerpnie stanowiące zewnętrzne punktowe źródła hałasu. Z treści dokumentacji wynika, że większość urządzeń technologicznych związanych z oczyszczaniem ścieków zostanie umieszczona w przedmiotowym budynku, który zostanie wybudowany w technologii murowanej, zapewniającej dobrą izolacyjność akustyczną. Z dokumentacji wynika, że planowane obiekty tworzące ciąg technologiczny oczyszczalni zostaną zrealizowane w większej odległości od najbliższych terenów chronionych akustycznie (po drugiej stronie terenu zakładu w stosunku do najbliższej zabudowy podlegającej ochronie przed hałasem), zlokalizowanych za drogą (ul. Poznańska), aniżeli obiekty tworzące obecnie użytkowaną i przeznaczoną do likwidacji oczyszczalnię ścieków. Natężenie ruchu pojazdów po terenie przedsięwzięcia będzie się kształtowało na poziomie ok. dwóch pojazdów ciężkich na dobę. Biorąc pod uwagę skalę, rodzaj i lokalizację przedsięwzięcia, planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i technologiczne oraz wyniki analizy akustycznej przeprowadzonej w k.i.p., nie przewiduje się, aby planowana inwestycja mogła powodować przekroczenia standardów jakości środowiska na terenach chronionych akustycznie zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu   w środowisku /tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 112/.
 Z uwagi na rodzaj i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy ooś należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej /Dz. U. z 2016 r. poz. 138/. Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności
w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj przedsięwzięcia i przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne należy stwierdzić, że nie wpłynie ono znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji. 
 Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy ooś, mając na uwadze cechy i rodzaj planowanego przedsięwzięcia oraz złożoność oddziaływań, nie przewiduje się jego powiązań z innymi przedsięwzięciami o tym samym charakterze.
 Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy ooś należy stwierdzić, iż eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie się wiązała z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych. W wyniku realizacji i eksploatacji inwestycji nie będzie dochodzić do znaczącego negatywnego wpływu na bioróżnorodność.
 Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy ooś na podstawie zgromadzonych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody /tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1098/. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009 i obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002, oddalone o ok. 8,7 km od zakładu. W k.i.p. wskazano, że teren, na którym zostanie zrealizowana inwestycja, porośnięty jest roślinnością niską, trawiastą i bylinami. Wzdłuż granicy zakładu rosną drzewa, które jednak nie będą wycinane. Mając na uwadze ich ważną rolę zarówno dla lokalnego ekosystemu i klimatu, jak i z uwagi na wartości kulturowe i krajobrazowe, w niniejszej decyzji nałożono warunek niedokonywania ich wycinki w ramach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Mając na względzie lokalizację przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, w otoczeniu istniejących zakładów produkcyjnych, a także mając na uwadze brak konieczności wycinki drzew lub krzewów, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na  różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto  przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
 Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość
i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność oraz możliwość powiązania z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.
 Zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego, monitoring ścieków prowadzi się w oparciu o monitoring lokalny wpływu oczyszczalni na wody gruntowe i powierzchniowe (prowadzenie badań kontrolnych pobieranej wody z piezometrów, prowadzenie obserwacji poziomu wód gruntowych w każdym z piezometrów; badania gruntu).
 Planowane przedsięwzięcie znajduje się w granicach Jednolitej Części Wód Podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW600061, o dobrym stanie ilościowym i dobrym stanie chemicznym. Jest ona monitorowana, a ocena zagrożenia nieosiągnięcia celów środowiskowych jest niezagrożona. Ponadto, przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie obszaru Jednolitej Części Wód Powierzchniowych o kodzie PLRW600016183649 – Dopływ spod Ostrowa Kościelnego, o statusie naturalna część wód (NAT) o złym stanie i ocenie ryzyka określonej jako niezagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych. Ponadto teren zainwestowania znajduje się w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 143 (Subzbiornik Inowrocław – Gniezno – zbiornik trzeciorzędowy, o głębokości od  90 do 140 m, średnio 120 m, o szacunkowych zasobach dyspozycyjnych 93 tys. m3/dobę). Omawiane przedsięwzięcie znajduje się poza obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi (https://wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/). Ciek o nazwie Dopływ spod Ostrowa Kościelnego znajduje się ok. 488 m na zachód od terenu zainwestowania.
 Z uwagi na lokalizację przedsięwzięcia stwierdzono, że realizacja inwestycji nie będzie negatywnie oddziaływać na obszary wodno – błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, ujścia rzek, obszary przylegające do jezior oraz obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych. Natomiast uwzględniając lokalizację i rodzaj przedmiotowego przedsięwzięcia oraz planowane rozwiązania chroniące środowisko gruntowo – wodne oraz wody powierzchniowe, a także rozwiązania w zakresie gospodarki wodno – ściekowej należy stwierdzić, iż przedsięwzięcie to nie niesie za sobą możliwości wystąpienia zagrożeń dla wód powierzchniowych i podziemnych, a tym samym nie będzie wpływać na osiągnięcie celów określonych dla poszczególnych jednolitych części wód.
 Mając powyższe na uwadze, budowa oczyszczalni ścieków przemysłowych w Słupcy (na działkach o nr ew. 3073/2, 3064/2) nie będzie stanowić przedsięwzięcia, mogącego spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych, zawartych w rozporządzeniu  Rady Ministrów z dnia 18.10.2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry /Dz. U. z 2016 r. poz. 1967/.
 Stwierdzono, że przedsięwzięcie nie narusza zapisów rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2014 r. w sprawie warunków korzystania z wód regionu wodnego Warty /Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2014 r., poz. 2129/, zmienionego rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu z dnia 17 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z wód regionu wodnego Warty /Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2017 r., poz. 5165/. Planowana inwestycja nie ma wpływu na korzystanie z wód regionu wodnego Warty, stan wód powierzchniowych oraz nie ogranicza naturalnej zdolności retencyjnej gruntu.
 Mając na względzie charakter i skalę oddziaływania, zastosowane rozwiązania i technologie oraz przy założeniu realizacji określonych w sentencji decyzji warunków, stwierdza się brak możliwości znaczącego oddziaływania na pozostające w zasięgu odziaływania jednolite części wód i nie stwierdza się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia, stwarzającego zagrożenie dla realizacji celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 i art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, a określonych dla tych części wód w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry”, przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. /Dz. U. z 2016 r., poz. 1967/.
 Warunkiem zachowania czystości wód w odbiorniku ścieków czyszczonych jest prawidłowa eksploatacja oczyszczalni ścieków i dotrzymanie parametrów ścieków oczyszczonych. Ścieki oczyszczone odprowadzane do odbiornika będą musiały podlegać monitoringowi pod względem ilości i jakości zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego /Dz. U z 2019 r. poz. 1311/. 

W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy ooś, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) ustawy ooś,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4), art. 70 ust. 1 pkt. 4) ustawy ooś,  Starostwa Powiatowego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 3), art. 70 ust. 1 pkt. 3) o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 02.09.2021r. /otrzymane 03.09.2021r./ nr WOO-II.4220.833.2021.AK.6 wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie planowanej oczyszczalni ścieków przemysłowych na działkach nr ewid. 3073/2 i 3064/2 w Słupcy nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań, które zostały zawarte w osnowie decyzji.
Opinią z 02.06.2021r /otrzymane 02.06.2021r./ nr ON-NS.9011.9.15.2021 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie oczyszczalni ścieków przemysłowych na działkach o numerach ewidencyjnych 3073/2 i 3064/2 zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 39 w Słupcy nie jest wymagane.
Opinią z 28.07.2021r /otrzymane 02.08.2021r./ nr PO.ZZŚ.3.435.208.2021.RG2 Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i wskazuje na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach decyzji warunków i wymagań, które zostały zawarte w osnowie decyzji .
Starostwo Powiatowe  w Słupcy opinią z 09.06.2021r. nr SR.6222.3.2021 wyraziło opinię, że dla przedsięwzięcia budowa nowej oczyszczalni ścieków przemysłowych dla „KONSPOL HOLDING” Sp. z o. o. w Słupcy przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane z uwagami, które zostały zamieszczone w osnowie decyzji.
Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy,  Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole, Starosty Słupeckiego oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowanymi na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko 
Nie mniej z uwagi na konieczność minimalizacji oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w okresie jego realizacji zasadne jest uwzględnienie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań określonych w sentencji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od 11 października 2021r. www.bip.slupca.pl.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735 ze zm./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735 ze zm. / w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / tj. Dz. U. z 2021r. poz. 247 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735 ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu 11.10.2021r. 
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Burmistrz

Michał Pyrzyk


Załączniki:.

1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1. „AKU-TECH” Radosław Trzaska ul. Bielicka 3/35, 85 – 135 Bydgoszcz.
2. „KONSPOL HOLDING” Sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca.
3. Starosta Słupecki ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.
4. Gmina Miejska Słupca ul. Pułaskiego 21, 62-400 Słupca.
5. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa.
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
6. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
4. Starostwo Powiatowe w Słupcy ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.


Sporządził: DM
Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Decyzja al. Tysiąclecia - zmiana nazwy

14‑07‑2021 11:25:00


Słupca, 14 lipca 2021r.
DPO.6220.2.3.2020


DECYZJA
ZMIENIAJĄCA DECYZJĘ
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

Na podstawie art. 155, art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735/, w związku z art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 72 ust. 6, art. 75 ust. 1 pkt 4), art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2), ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 247 ze zm./, a także § 3 ust. 2 pkt 2) oraz  § 3 ust. 1 pkt. 62)  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U.  z 2019r. poz.1839/ po rozpatrzeniu wniosku z 25 maja 2021r. /otrzymany 26 maja 2021r./ Gminy Miejskiej Słupca ul. Pułaskiego 21, 62 – 400 Słupca w sprawie zmiany nazwy inwestycji w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia

BURMISTRZ MIASTA SŁUPCY
zmienia decyzję nr DPO.6220.2.3.2020 z 20 kwietnia 2021 roku
w zakresie zmiany nazwy przedsięwzięcia
z
„Przebudowa ulicy Tysiąclecia w m. Słupca”

na:

„Rozbudowa i przebudowa al. Tysiąclecia – droga nr 3117P w m. Słupca”

W pozostałym zakresie decyzja DPO.6220.2.3.2020 z 20 kwietnia 2021 r. pozostaje bez zmian.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Gmina Miejska Słupca, ul. Pułaskiego 21, 62 – 400 Słupca wniosła 25 maja 2021r. /otrzymany 26 maja 2021r./ o zmianę nazwy inwestycji w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: „Przebudowa ulicy Tysiąclecia w m. Słupca” na „Rozbudowa i przebudowa al. Tysiąclecia – droga nr 3117P w m. Słupca”
Wniosek dotyczy zmiany nazwy przedsięwzięcia aby obok przebudowy wpisać również rozbudowę al. Tysiąclecia – droga  nr 317P w m. Słupca. Zmiana spowodowana jest koniecznością pozyskania gruntów na cele budowlane i procedowania inwestycji w trybie ustawy z 10 kwietnia 2003r.o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych /Dz. U. z 2020r. poz. 1363 ze zm./. Nie wiąże się to ze zmianami merytorycznymi oraz zakresem prac planowanych w przedmiotowym przedsięwzięciu. Nie zmieniają się działki, na których zlokalizowana będzie inwestycja. Wszystkie parametry oraz ustalenia wynikające z decyzji środowiskowej DPO.6220.2.3.2020 z 20 kwietnia 2021r. pozostają bez zmian. Zmiana w zakresie nazwy przedsięwzięcia powoduje konieczność uzyskania na realizację inwestycji pozwolenia na budowę, co leży w interesie wnioskodawcy i nie jest sprzeczne z prawem.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

Niniejsza decyzja podlega udostępnieniu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Słupcy na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca od 14 lipca 2021r. www.bip.slupca.pl.


POUCZENIE

Od niniejszej decyzji zgodnie z art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735./ służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Zgodnie z art. 127a Kodeksu postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735 / w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję tj. Burmistrza Miasta Słupcy. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Słupcy oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / tj. Dz. U. z 2021r. poz. 247 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tj. Dz. U. z 2021r. poz. 735/ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie Obwieszczenia o wydanej decyzji w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Słupca oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy w dniu 14.07.2021r.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

 

Z up. Burmistrza

Jacek szczap
Zastępca Burmistrza

 

Otrzymują:
1.    Gmina Miejska ul. Pułaskiego 21, 62-400 Słupca .
2.    Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
3.    A/a.

Do wiadomości:
1.    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy, ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2.    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3.    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole ul. Prusa 3, 62 - 600 Koło.
4.    Starostwo Powiatowe ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca
Sporządził: DM
Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wew. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

 

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Załącznik Nr 1 do DPO.6220.1.1.2013

06‑05‑2013 12:49:32
Załącznik Nr 1 do decyzji
DPO.6220.1.1.2013 z dnia 06.05.2013r.

CHARAKTERYSTYKA PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
/ Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./.

Planowane Przedsięwzięcie "Rozbudowa istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów" polega na przebudowie przedsięwzięcia wymienionego w § 3 ust. 1 pkt. 52) ppkt b), pkt 80, pkt 95, pkt 98 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/, zatem na podstawie § ust. 2 pkt 2 zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Planuje się budowę:
- instalacji do mrożenia i magazynowania produktów - hala chłodni + mroźni,
- rozbudowa magazynu porozbiórkowego,
- budowę budynku socjalno - administracyjnego,
- dróg i placów utwardzonych.
Planowana zabudowę stanowić będzie:
- hala chłodni - mroźni - 64 x 15,5m = 992 m2 i wysokości ok. 12m, wykonana w konstrukcji stalowej. Cała konstrukcja zostanie obłożona płytami izolacyjnymi (blacha + min. 20 cm pianki poliuretanowej lub styropianu). Budynek będzie hermetycznie szczelny. Na budynku nie będzie, żadnych wentylatorów ani innych wywietrzników.
- rozbudowa magazynu porozbiórkowego - 9,1 x 21,2m = 192,92 m2 i wysokości ok. 4m wykonana w konstrukcji stalowej. Cała konstrukcja zostanie obłożona płytami izolacyjnymi (blacha + min. 20 cm pianki poliuretanowej lub styropianu). Budynek będzie hermetycznie szczelny. Na budynku nie będzie, żadnych wentylatorów ani innych wywietrzników.
- budynek socjalny - 8 x 7,5m = 60 m2 i wysokości ok. 4m, budynek o konstrukcji tradycyjnej murowanej, wykonany z ściany warstwowej z cegły lub bloczków budowlanych. Ogrzewany z cieplika miejskiego.
- place i drogi utwardzone - ok. 800 m2 wykonane z nawierzchni asfaltowej położonej na podbudowie z tłucznia kamiennego i żwiru.
Łącznie planowana budowa zajmie: 1244,92 m2 pod budynkami i 800 m2 place i drogi utwardzone.
Budynki będą podłączone do istniejących w zakładzie przyłączy wodociągowych, energetycznych i instalacji chłodniczych.
W całym zakładzie po planowanej rozbudowie powierzchnie pod budynkami zajmą 14.244,92m2, drogi i parkingi - 10.800m2, staw osadnik oczyszczalni ok. 0,9ha. Łączna powierzchnia budowli po rozbudowie wyniesie 34.044,92m2. Będzie to stanowić 53,2% całej powierzchni przeznaczonej pod inwestycje.
W wyniku planowanych prac nie zajdzie konieczności usuwania drzew czy krzewów.
Nie planuje się budowy osobnej instalacji chłodniczej. W celu schładzania pomieszczeń zostaną wykorzystane wolne moce przerobowe hali sprężarek zlokalizowanej na terenie zakładu. Stąd izolowanymi przewodami amoniak zostanie dostarczony do wentylatorów chłodniczych umieszczonych wewnątrz poszczególnych pomieszczeń.
Wszystkie prace będą wykonywane wewnątrz budynków. Do obsługi instalacji zostaną wykorzystane przenośniki liniowe, wózki elektryczne wysokiego pakowania i wózki ręczne (tzw. paleciaki).
Do budynków instalacji chłodni zostanie dobudowany budynek socjalno administracyjny. Zostaną w nim umieszczone pomieszczenia z łazienkami dla pracowników oraz część administracyjna zajmująca się dystrybucja schłodzonych produktów.
Instalacja będzie schładzała i mroziła do 75,00 Mg wyrobów na dobę i około 20.000,00 Mg wyrobów na rok. Zakładany czas pracy 250 dni w roku. Do obsługi instalacji zostanie zatrudnionych do 4 pracowników.
Szacunkowe zapotrzebowanie na wodę wynosi : 25m3/miesiąc
Szacunkowe zapotrzebowanie na energię wynosi:
 elektryczną: / 40/ kW
 cieplną: / - 10 / kW
W celu ochrony środowiska, planuje się:
- zastosowanie konstrukcji nowej, spełniającej normy budowlane i środowiskowe,
- zastosowanie urządzeń spełniających wymagane normy w poszczególnych pomieszczeniach,
- instalacja zaopatrzona będzie w środki neutralizujące i zaradcze na wypadek sytuacji awaryjnych,
- na terenie zakładu jest aktualny program, zaakceptowany przez odpowiedzialne osoby postępowania w sytuacjach awaryjnych,
- pracownicy będą przeszkoleni jak należy postępować w sytuacjach awaryjnych,
- gromadzenie selektywne odpadów w przystosowanych do nich pojemnikach i miejscach składowych minimalizujących ewentualne przedostawanie się zanieczyszczeń do środowiska, a następnie przekazywanie ich uprawnionym podmiotom,
- przekazywanie powstających ścieków technologicznych i socjalnych, przez wewnątrz zakładową kanalizację do zakładowej oczyszczalni ścieków,
- kierowanie powstających wód opadowych i roztopowych przez wewnątrz zakładową kanalizację, do separatora substancji ropopochodnych i następnie do miejskiej kanalizacji deszczowej,
- szczegółowy monitoring zużycia energii i surowców.
Maksymalne zużycie wody na cele socjalno - bytowe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, wynosi 60 dm3/osobę/dobę i 1,5 m3/miesięcznie/osobę co przy 4 pracownikach daje 0,24m3 na dobę i 6,0 m3 miesięcznie. Faktyczne zużycie będzie dużo niższe i wykazywane na podstawie wskazań licznikowych. Ścieki będą odprowadzane do wewnątrz zakładowej oczyszczalni ścieków i dalej Kanałem Sierakowskim do rzeki Meszny. Ze względu na ich niewielką ilość nie wpłyną one na pracę zakładowej oczyszczalni ścieków.
Ścieki technologiczne będą związane z czyszczeniem powierzchni magazynowych. W pomieszczeniach chłodni i magazynie rozbiórkowym działania takie są planowane około 2 razy na miesiąc, a w mroźni około 2 razy na rok. Mycie powierzchni magazynowych będzie wykonywane wodą z dodatkiem środków dezynfekujących stosowanych w zakładzie na liniach rozbioru mięsa.
Przewiduje się, że miesięcznie będzie powstawać do 20 m3 ścieków technologicznych. Swoim składem będą one zbliżone do pozostałych ścieków technologicznych powstających w zakładzie.
Ze względu na organizację pracy, czyszczenie hal będzie planowane w okresach mniejszego obciążenia linii produkcyjnych (mniej produktów do schłodzenia i mrożenia). Tym samym nie wpłyną one na ilość dobowo wytwarzanych ścieków.
Ścieki będą odprowadzane do wewnątrz zakładowej oczyszczalni ścieków i dalej Kanałem Sierakowskim do rzeki Meszny. Ze względu na ich niewielką ilość oraz organizację pracy nie wpłyną one na pracę zakładowej oczyszczalni ścieków. Zgodnie z posiadanym pozwoleniem zakładana maksymalna produkcja ścieków w zakładzie wynosi do Q roczne = 351000,0 m3/rok.
Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzone wewnątrzzakładową kanalizacją do separatora substancji ropopochodnych i dalej do miejskiej kanalizacji deszczowej.
Powstające odpady na etapie realizacji i likwidacji przedsięwzięcia będą związane z pracami ziemnymi, budowlanymi oraz wynikające z pracą maszyn i urządzeń. Zgodnie z katalogiem odpadów zaliczane są one głównie do grupy 17 "Odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych)".
Nie przewiduje się zanieczyszczenia ziemi substancjami ropopochodnymi. Zanieczyszczenie takie może nastąpić tylko w przypadkach awaryjnych np. uszkodzenie sprzętu budowlanego. Na terenie prac będą zabezpieczone środki do neutralizowania skutków takich zdarzeń, a pracownicy będą przeszkoleni o procedurze postępowania w razie awarii.
Magazynowanie odpadów będzie się odbywać tylko do celów organizacyjnych przed przekazaniem uprawnionemu odbiorcy.
Wszystkie odpady będą gromadzone selektywnie w przystosowanych do nich pojemnikach i miejscach składowych. Dopuszcza się możliwość gromadzenie tych odpadów w wyznaczonych miejscach składowych na zewnątrz budynku, w przypadku zabezpieczenia ich przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środowiska.
Wszystkie odpady będą przekazywane uprawnionym podmiotom lub poddane odzyskowi na własnych liniach technologicznych, zgodnie z posiadanymi pozwoleniami.
W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej może dojść do przekazania na odpad całej zawartości magazynów. Będzie to odpad o kodzie 02 02 03 i maksymalnie może go powstać do 1000,0 Mg. W każdym przypadku takiej awarii możliwość i dalszy sposób zagospodarowania odpadu zostanie uzgodniony z miejscowym inspektorem weterynarii oraz odpowiednimi służbami. Cały odpad zostanie przekazany uprawnionemu odbiorcy lub poddany odzyskowi na własnych liniach technologicznych, zgodnie z posiadanymi pozwoleniami.
Na etapie budowy w celu ograniczenia oddziaływań na środowisko użyty będzie tylko sprawny i sprawdzony sprzęt. Na placu budowy będą zabezpieczone środki zaradcze i neutralizujące ewentualne wycieki.
Ze względu na możliwe uciążliwości hałasowe prace będą prowadzone tylko w godzinach dziennych tj. od ok. 6:00 do 22:00.
Na etapie eksploatacji nie przewiduje się zwiększonego oddziaływania ze strony hałasu.
Projektowane budynki ze względu wymagań ochrony termicznej są hermetycznie szczelne oraz posiadają bardzo grube izolacje. Nie będzie na ich zewnętrznych ścianach czy dachu instalowanych żadnych wentylatorów czy wywietrzników. Cechują się one także wysokim współczynnikiem tłumienia hałasu. Ponadto w samych hala nie będą pracować hałasotwórcze urządzenia, a sprzęt transportowy będzie o napędzie elektrycznym. Stąd nie będą one stanowiły źródła hałasu.
Spowoduje to, iż budynki, także z powodu zakładanych wymiarów (do 12m wysokości) będą pracowały jak kurtyny chroniące przed hałasem.
Nie wzrośnie także hałas z ruchu komunikacyjnego ponieważ będą go stanowiły te same pojazdu, co dotychczas obsługiwane przy rampach istniejącego magazynu rozbiórkowego. Nie zmieni się odległość ramp załadunkowych do najbliższych obszarów ochrony akustycznej. Dodatkowo rampy zostaną osłonięte, projektowanym w tym miejscu budynkiem administracyjnym.
Nie planuje się prowadzenia dystrybucji towaru w godzinach nocnych. Zakładany czas pracy od 6:00 do 22:00 około 250 dni w roku.
Podczas eksploatacji ni przewiduje się zwiększonej emisje gazów i pyłów
Budynki ze względu wymagań termicznych będą hermetycznie szczelne, bez jakichkolwiek emitorów na ich dachach czy ścianach. Ogrzewanie budynku administracyjnego będzie prowadzone z cieplika miejskiego.
Nie przewiduje się likwidacji instalacji.
W przypadku takiej potrzeby, ewentualne uciążliwości należy rozpatrywać w tym samym zakresie co na etapie budowy.
Powstałe emisje nie będą przekraczać norm określonych przepisami prawa.
Ze względu na usytuowanie planowanej instalacji oraz jej skalę nie przewiduje się jej wpływu na pogarszanie stanu siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt dla których obszary te zostały wyznaczone, negatywnego wpływu na gatunki dla których obszary te wyznaczono, pogarszania integralności tych obszarów lub ich powiązania z innymi obszarami. Instalacja nie wpłynie także na formy ochrony obowiązujące na tych obszarach.

Z up. Burmistrza
Kierownik
Referatu Dobrego Porządku
i Ochrony Środowiska
Dorota Maleszka


Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Decyzja - "Rozbudowa istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów"

06‑05‑2013 12:47:36
Słupca, dnia 06 maja 2013r.

DPO.6220.1.1.2013

DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 75 ust. 1 pkt 4) art. 84 i 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt. 52) ppkt b), pkt 80, pkt 95, pkt 98 oraz § 3 ust. 2 pkt 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 marca 2013r. Inwestora:

Przedsiębiorstwa - Produkcyjno - Usługowo - Handlowego "Konspol - Bis" sp. z o.o.
ul. Poznańska 39 62 - 400 Słupca

w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia:
"Rozbudowa istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów".

Lokalizacja: ul. Poznańska 39, miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: Przedsiębiorstwo - Produkcyjno - Usługowo - Handlowe
"Konspol - Bis" sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 - 400 Słupca
mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy Burmistrz Miasta Słupcy

ORZEKA

I. Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia i stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
II. Określa warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informacje art. 63 ust. 1 ustawy w tym:
1. Dopuszczalny poziom natężenia hałasu przemysłowego, powodowanego funkcjonowaniem zakładu nie może być wyższy na granicach posesji mieszkalnych jak:
a) pora dzienna - przedział czasu odniesienia równy ośmiu najmniej korzystnym godzinom dnia kolejno po sobie następującym LAeqD =55dB(A),
b) pora nocna - przedział czasu odniesienia równy jednej najmniej korzystnej godzinie nocy LAeqN = 45dB(A).
2. Izolacyjność akustyczna budynku musi zapewniać spełnienie standardów akustycznych, o których mowa w pkt 1, na granicach najbliższych posesji mieszkalnych.
3. Stężenie zapachowe wonnych zanieczyszczeń powietrza nie może przekraczać standardów zapachowej jakości powietrza (tj. wartości określających poziom uciążliwości niepożądanych zapachów powietrza atmosferycznego, który nie powinien być przekraczany w danym miejscu stanowiąc ochronę zapachowej jakości powietrza, która jest elementem opieki zdrowotnej zgodnie z definicją zdrowia).
III. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2013r. Przedsiębiorstwo - Produkcyjno - Usługowo - Handlowe "Konspol - Bis" sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 - 400 Słupca wystąpiło z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów".
Planowane Przedsięwzięcie polega na przebudowie przedsięwzięcia wymienionego w § 3 ust. 1 pkt. 52) ppkt b), pkt 80, pkt 95, pkt 98 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/, zatem na podstawie § ust. 2 pkt 2 zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, poświadczone przez właściwy organ kopie map ewidencyjnych, obejmujących przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmujące obszar, na który będzie ono oddziaływać, projekt zagospodarowania terenu, wypis z rejestru gruntów.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Słupcy: www.bip.slupca.pl pod Nr 01/13 Wnioski.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na rozbudowie istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów przy ul. Poznańskiej 39 w Słupcy.
W ramach realizacji inwestycji planuje się budowę hali chłodni - mroźni o powierzchni 992m2, rozbudowę magazynu porozbiórkowego o dodatkową powierzchnię 192,92m2, budowę budynku socjalno - administracyjnego o powierzchni 60m2 oraz budowę placów i dróg utwardzonych o powierzchni ok. 800m2. Nowe budynki podłączone zostaną do istniejących w zakładzie przyłączy wodociągowych, energetycznych, kanalizacyjnych i chłodniczych. Łączna powierzchnia całego zakładu po rozbudowie wyniesie około 3,4 ha.
Nowe instalacje obsługiwać będzie 4 pracowników. Ścieki bytowe oraz ścieki powstające w wyniku czyszczenia powierzchni magazynowych odprowadzane będą do zakładowej oczyszczalni ścieków. Ostatecznym odbiornikiem oczyszczonych ścieków będzie, poprzez kanał sierakowski, rzeka Meszna. Inwestor posiada pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód. Inwestor w karcie wskazał, iż ze względu na niewielką ilość powstających ścieków bytowych i przemysłowych oraz fakt, iż mycie posadzek w nowych budynkach odbywać się będzie w okresach mniejszego obciążenia linii produkcyjnych, odprowadzanie ścieków nie wpłynie negatywnie na pracę zakładowej oczyszczalni ścieków.
Wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą po wcześniejszym podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej.
Odpady magazynowane będą selektywnie, w przygotowanych do tego celu pojemnikach w wydzielonym miejscu, a następnie przekazywane firmom posiadającym stosowne zezwolenia.
Teren, na którym zlokalizowane będzie przedsięwzięcie sąsiaduje od północy z drogą krajową Nr 92, od południa z zabudową przemysłową, a od wschodu i zachodu z drogami gminnymi, a dalej zabudową przemysłową. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się po przeciwnej stronie drogi krajowej nr 92. Zakład będzie pracował, wyłącznie w porze dziennej. W związku z realizacją inwestycji nie planuje się zwiększenia ruchu samochodowego. Na terenie nowych hal poruszać się będą wózki o napędzie elektrycznym. Ponadto, znaczący wpływ na kształtowanie się klimatu akustycznego w rejonie inwestycji ma droga krajowa Nr 92. Biorąc pod uwagę powyższe, nie przewiduje się znaczącego zwiększenia poziomu hałasu w środowisku, a co za tym idzie przekroczenia akustycznych standardów jakości środowiska. Stwierdzono także, iż oddziaływanie przedsięwzięcia nie będzie miało istotnego wpływu na stan powietrza w rejonie inwestycji. Ogrzewanie budynku socjalno - administracyjnego odbywać się będzie z cieplika miejskiego.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c i e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie związana z ryzykiem wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b cyt. ustawy stwierdzono, że inwestycja nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania.
Biorąc pod uwagę zapisy art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, c i d ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ze względu na skalę przedsięwzięcia i planowane rozwiązania mające na celu ochronę środowiska gruntowo - wodnego stwierdzono, że nie będzie ono negatywnie oddziaływać na obszary wodno - błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary leśne oraz obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.
Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 2 pkt 2 lit. e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że teren planowanej inwestycji znajduje się poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009r., Nr 151, poz. 1220 ze zm./, a najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB 300002 oraz obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009, oddalone o około 8,8km.
Mając na uwadze lokalizację inwestycji poza obszarami chronionymi, w terenie silnie przekształconym antropogenicznie, mając także na względzie brak konieczności wycinania drzew i krzewów, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, a w szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszaru Natura 2000 lub powiązań z innymi obszarami
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 02.04.2013r. /otrzymane 08.04.2013r/ nr WOO-II.4240.149.2013.MW wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów przy ul. Poznańskiej 39 w Słupcy nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 27.03.2013r /otrzymane 28.03.2013r./ nr ON.NS-71/8/104-8/13 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane
z uwagami:
1. Dopuszczalny poziom natężenia hałasu przemysłowego, powodowanego funkcjonowaniem zakładu nie może być wyższy na granicach posesji mieszkalnych jak:
a) pora dzienna - przedział czasu odniesienia równy ośmiu najmniej korzystnym godzinom dnia kolejno po sobie następującym LAeqD =55dB(A),
b) pora nocna - przedział czasu odniesienia równy jednej najmniej korzystnej godzinie nocy LAeqN = 45dB(A).
2. Izolacyjność akustyczna budynku musi zapewniać spełnienie standardów akustycznych, o których mowa w pkt 1, na granicach najbliższych posesji mieszkalnych.
3. Stężenie zapachowe wonnych zanieczyszczeń powietrza nie może przekraczać standardów zapachowej jakości powietrza (tj. wartości określających poziom uciążliwości niepożądanych zapachów powietrza atmosferycznego, który nie powinien być przekraczany w danym miejscu stanowiąc ochronę zapachowej jakości powietrza, która jest elementem opieki zdrowotnej zgodnie z definicją zdrowia).

Burmistrz Miasta Słupcy postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2013r. DPO.6220.1.1.2013 nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:
"Rozbudowa istniejącego zakładu uboju drobiu o instalacje do mrożenia i magazynowania wyrobów".

Lokalizacja: ul. Poznańska 39, miasto Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: Przedsiębiorstwo - Produkcyjno - Usługowo - Handlowe "Konspol - Bis" sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 - 400 Słupca
mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Niniejsze postanowienie zostało zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Słupcy: www.bip.slupca.pl pod Nr 01/13 Postanowienia.

Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy można przyjąć założenie, iż przy zastosowaniu planowanych środków technicznych oraz rozwiązań technologicznych, budowa oraz funkcjonowanie przedsięwzięcia nie będzie źródłem powstawania zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz ponadnormatywnych uciążliwości dla środowiska przyrodniczego.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 20 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Słupcy oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Załączniki:

1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

Z up. Burmistrza
Kierownik
Referatu Dobrego Porządku
i Ochrony Środowiska
Dorota Maleszka

Otrzymują:

1. Przedsiębiorstwo - Produkcyjno - Usługowo - Handlowe "Konspol - Bis" sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 - 400 Słupca
2. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
3. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Przebudowa ulicy Traugutta w Słupcy

07‑03‑2012 12:49:57
Słupca, dnia 24 luty 2012r.

DPO.6220.11.2011


DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA.

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego /tj. D. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./ art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2), art. 75 ust. 1 pkt 4) art. 84 i 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt. 60) oraz ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 listopada 2011r

Gminy Miejskiej Słupca
62 - 400 Słupca, ul. Pułaskiego 21

w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia:
"Przebudowa ulicy Traugutta w Słupcy"
na działkach o nr ewid.:
Odcinek "A":
1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911,
324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B":
417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca,
267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca
mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy

ORZEKAM

I. Realizację przedmiotowego przedsięwzięcia i stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
II. Określam warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę informacje art. 63 ust. 1 ustawy.
III. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2011roku Gmina Miejska Słupca, 62 - 400 Słupca, ul. Pułaskiego 21 wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" na działkach o nr ewid.: Odcinek "A": 1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911, 324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B": 417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca, 267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca.
Planowana inwestycja należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 60) oraz ust. 2 pkt 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/, jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko dla którego ocena oddziaływania na środowisko może być wymagana.
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, poświadczone przez właściwy organ kopie map ewidencyjnych, obejmujących przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmujące obszar, na który będzie ono oddziaływać, projekt zagospodarowania terenu, wypis z rejestru gruntów, a także wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Słupcy: www.bip.slupca.pl pod Nr 07/11.
W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polega na przebudowie drogi powiatowej w Słupcy o łącznej długości 1,62km. Zakres robót budowlanych będzie obejmował wykonanie nowej nawierzchni drogi, wymianę i uzupełnienie nawierzchni chodników i zjazdów, budowę zatok postojowych i przebudowę kanalizacji deszczowej. Pierwszy odcinek drogi, odcinek "A" od skrzyżowania z ulicą Ratajczaka do skrzyżowania z drogą wewnętrzną w km 1+220 o długości 1,2km będzie posiadać klasę drogi L, kategorię ruchu KR2 i prędkość projektowaną 30km/h. Szerokość jezdni wyniesie 6m. Drugi odcinek "B", od skrzyżowania z ulicą Kopernika do granicy miasta Słupca o długości 400m, będzie posiadać klasę drogi Z, kategorię ruchu KR2 i prędkość projektowaną 40km/h. Szerokość jezdni wyniesie 6-7m. Na odcinku "A" przewiduje się zwężenie dotychczas istniejącej jezdni z 8 do 6m. Uzyskana w ten sposób powierzchnia wykorzystana zostanie na budowę miejsc postojowych i poszerzenie chodników. Na odcinku "B" przewiduje się poszerzenie jezdni z 5,5 do 6,5m. Planuje się także dobudowę chodników i ścieżki rowerowej. Przedmiotowa droga będzie mieć nawierzchnię z betonu asfaltowego, natomiast nawierzchnia chodników i ścieżki rowerowej wykonana zostania z betonowej kostki brukowej. Prace prowadzone będą w miejscu istniejącej drogi. Natężenie ruchu na odcinku "A" oszacowano na około 1800 pojazdów lekkich i 21 ciężkich w porze dziennej oraz 135 pojazdów lekkich i 4 ciężkie w porze nocnej, a na odcinku "B" w porze dziennej na około 3 000 pojazdów lekkich i 278 ciężkich, natomiast w porze nocnej 239 pojazdów lekkich i 17 ciężkich. Wody opadowe zostaną odprowadzone poprzez wpusty uliczne do istniejącej, przebudowanej kanalizacji deszczowej po wcześniejszym oczyszczeniu w osadnikach (odcinek "A") i separatorze (odcinek "B"). Teren inwestycji sąsiaduje z terenami zabudowy, terenami usługowymi oraz terenami zielonymi.
Inwestor w karcie wykazał, iż w trakcie realizacji przedsięwzięcia miejsce przechowywania surowców i materiałów do budowy, a także miejsce postoju maszyn zostanie utwardzone i zabezpieczone przed przedostaniem się substancji niebezpiecznych do gleby i wód. Powstające podczas realizacji inwestycji odpady będą selektywnie gromadzone na placu budowy, w szczelnych pojemnikach, a następnie wywożone przez firmy posiadające stosowne zezwolenia. Woda na plac budowy dostarczana będzie beczkowozami. Ścieki bytowe powstające podczas realizacji inwestycji gromadzone będą w przenośnych sanitariatach, a następnie wywożone przez koncesjonowanego przewoźnika do oczyszczalni ścieków. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniem podczas budowy stosowane będą sorbenty. Prace budowlane wykonywane będą w porze dziennej.
Analizując skalę możliwego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia należy uznać, iż na skutek jego realizacji nastąpi poprawa płynności ruchu, co w konsekwencji przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin wydzielanych przez silniki poruszających się pojazdów, a także zmniejszenia emisji hałasu oraz polepszenia warunków akustycznych na terenach graniczących z inwestycją. Przeprowadzona analiza oddziaływania akustycznego wykazała, iż przedsięwzięcie nie naruszy akustycznych standardów jakości środowiska na najbliższych terenach wymagających ochrony akustycznej określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. Nr 120, poz. 826/.
Na podstawie zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wyników rozprzestrzeniania substancji w powietrzu można uznać, iż planowane przedsięwzięcie nie będzie powodowało przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji w środowisku. Na etapie prac budowlanych może nastąpić zwiększona emisja substancji do powietrza. Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych oraz przemieszczaniem mas ziemnych. Ponadto źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i pojazdów pracujących na budowie. Jednakże emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy i ustaną po zakończeniu prac budowlanych.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy uznać, że inwestycja nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania na poszczególne elementy przyrodnicze.
Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c cytowanej ustawy należy stwierdzić, iż realizacja inwestycji będzie wiązała się z wykorzystaniem zasobów naturalnych, tj. ze zużyciem kruszywa łamanego na potrzeby technologiczne.
Wszystkie prace związane z realizacją przedsięwzięcia zostaną wykonane z zastosowaniem technologii jak najmniej uciążliwej dla okolicznych mieszkańców i otaczającego środowiska.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e cyt. ustawy dotyczącymi ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e cyt. ustawy stwierdzono, iż planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm./ - w odległości około 8,0km od obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Środkowej Warty" PLH300002 oraz obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty " Ostoja Nadwarciańska" PLH300009. Biorąc powyższe pod uwagę, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym obszary chronione, a szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt, dla których zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszarów Natura 2000 lub ich powiązania z innymi obszarami.
W ramach inwestycji planuje się wycinkę 28 drzew gatunków: lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jesion wyniosły. Na drzewach przeznaczonych do wycinki nie stwierdzono występowania gniazd ptaków oraz gatunków chronionych roślin i zwierząt. Planowana wycinka odbędzie się poza sezonem lęgowym ptaków. Jako uzupełnienie zieleni planuje się dosadzenie nowych drzew.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 27.01.2012r. /otrzymane 01.02.2012r/ nr WOO-II.4240.566.2011.MW wydał opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 12.12.2011r /otrzymane 13.12.2011r./ nr ON.NS-71/8/289-35(4)/11 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" na działkach o nr ewid.: Odcinek "A": 1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911, 324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B": 417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca, 267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca nie jest wymagane.

Burmistrz Miasta Słupcy postanowieniem z dnia 01 lutego 2012r. DPO.6220.11.2011 nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:
"Przebudowa ulicy Traugutta w Słupcy"
na działkach o nr ewid.:
Odcinek "A":
1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911,
324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B":
417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca,
267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca
mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Niniejsze postanowienie zostało zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Słupcy: www.bip.slupca.pl pod Nr 01/12.

Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy można przyjąć założenie, iż przy zastosowaniu planowanych środków technicznych oraz rozwiązań technologicznych, budowa oraz funkcjonowanie przedsięwzięcia nie będzie źródłem powstawania zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz ponadnormatywnych uciążliwości dla środowiska przyrodniczego.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Słupcy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 20 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ - niniejsza decyzja zostaje podana stronom do wiadomości przez zamieszczenie w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Słupcy oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.


Załączniki:.

1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.

Otrzymują:

1. Gmina Miejska w Słupcy, ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca;
2. Starostwo Powiatowe w Słupcy, ul. Poznańska 20, 62 - 400 Słupca.
3. Gmina Słupca, ul. Sienkiewicza 16, 62 - 400 Słupca.
4. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
5. A/a.

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 Czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Sporządził: DM.
Sprawę prowadzi: Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Liczba komunikatów archiwalnych: 11 Numer strony: 1  2  
Informacja wytworzona przez:
Wojciech Buśkiewicz
email: buskiewicz@miasto.slupca.pl tel.:632772727
, w dniu:  27‑09‑2010 21:29:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michał Zaradzki
email: redaktor@bip.slupca.pl tel.:063 277 27 27 fax: 063 277 26 69
, w dniu:  27‑09‑2010 21:29:00
Data ostatniej aktualizacji:
21‑11‑2023 13:26:50
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie