Postanowienia


POSTANOWIENIE w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.  

13‑09‑2017 20:05:41


Słupca, dnia 13 września 2017r.

DPO.6220.2.4.2017 


POSTANOWIENIE
w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny
    oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.  
 

Na podstawie art. 123 i 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego /tj Dz. U. z 2017r. poz. 1257/, art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  /tj. Dz. U. z 2017r poz. 1405 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt 78, pkt 95, oraz § 3 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U. z 2016r. poz.71/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 sierpnia 2017r.:   
    


PPUH „Konspol – Bis” sp. z o.o.
ul. Poznańska 39
62 – 400 Słupca

i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy Burmistrz Miasta Słupcy

POSTANAWIA

nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:

„Budowa planowanej podczyszczalni ścieków”.

Lokalizacja: działka geodezyjna nr 3064/2, Gmina Miejska Słupca Obręb Słupca, województwo wielkopolskie.
Inwestor: PPUH „Konspol – Bis” sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca

- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stosownie do wszczętego w dniu 16 sierpnia 2017r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017r. PPUH „Konspol – Bis” sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62–400 Słupca wystąpiło z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa planowanej podczyszczalni ścieków”. Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia dalej k.i.p. wraz z załącznikami, kopię mapy ewidencyjnej, wypis z ewidencji gruntów.
Planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie przedsięwzięcia wymienionego w § 3 ust. 1 pkt. 78 i pkt 95 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /tj. Dz. U. z 2016r. poz.71/, zatem na podstawie § 3 ust. 2 pkt 2 w/w rozporządzenia planowane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /tj. Dz. U. z 2016r. poz. 1405 ze zm./, dalej ustawy ooś, przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000. 
Przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na budowie podczyszczalni ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego o wydajności do 351000m³/rok wraz z infrastrukturą, na działce nr ewid. 3064/2 obręb Miasto Słupca Gmina Miejska Słupca. Analiza dokumentacji wykazała, że planowana podczyszczalnia ścieków zostanie zlokalizowana na terenie istniejącego zakładu uboju i przetwórstwa drobiu. Z treści k.i.p. wynika, że w chwili obecnej w skład zakładu wchodzą:
- instalacja do uboju drobiu o wydajności powyżej 50 ton/dobę, posiadająca pozwolenie zintegrowane,
- instalacja do produkcji mączek zwierzęcych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego o wydajności powyżej 10 ton/dobę, posiadająca pozwolenie zintegrowane,
- zakładowa oczyszczalnia ścieków, instalacja do rozbioru i przetwarzania mięsa drobiowego o wydajności mniejszej niż 75 ton/dobę, posiadająca pozwolenie zintegrowane,
- instalacje do pakowania i puszkowania produktów roślinnych lub zwierzęcych, o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton/rok,
- infrastruktura – drogi przejazdowe i miejsca parkingowe.
Zgodnie z zapisami zawartymi w k.i.p. w istniejącej oczyszczalni przyjęto trzystopniowy system oczyszczania ścieków surowych: stopień oczyszczania mechanicznego na sitach (cedzenie i eliminacja zawiesin), stopień oczyszczania mechaniczno-biologicznego intensyfikowanego obróbką chemiczną przy zastosowaniu koagulantów i stopień stabilizacyjny (staw). Na podstawie treści dokumentacji ustalono, że ścieki kierowane do oczyszczalni stanowią mieszaninę ścieków produkcyjnych, pochodzących z procesów uboju i przetwórstwa drobiu i ścieków bytowych. Ścieki po oczyszczeniu w oczyszczalni są odprowadzane do środowiska – do Kanału Sierakowskiego w km 1+876, uchodzącego dalej do rzeki Meszny w km 9+468. Zakład posiada aktualne pozwolenie zintegrowane wydane decyzją Starosty Słupeckiego z 23.06.2006r. znak: SR.7610-2/05, zmienione decyzją Starosty Słupeckiego z 28.11.2011r. znak:SR.7610-2/10 i decyzją Starosty Słupeckiego z 30.12.2014r. znak: SR.6222.2014. Analiza k.i.p. wykazała, ze w wyniku realizacji przedsięwzięcia stosowana obecnie technologia oczyszczania ścieków nie ulegnie zmianie. Po uruchomieniu podczyszczalni zmieni się miejsce lokalizacji części mechaniczno-chemicznej dla istniejącej oczyszczalni. Pozwoli to na zastąpienie istniejących urządzeń, już znacznie wyeksploatowanych i o dużej awaryjności, nowymi urządzeniami, przy zachowanej wydajności i przepustowości procesu oczyszczania. W okresie 5-10 lat zakłada się wyłączenie obecnie istniejącej części biologicznej oczyszczalni ścieków i kierowanie całego strumienia ścieków z przedmiotowego zakładu (po ich podczyszczeniu w projektowanej mechaniczno-chemicznej podczyszczalni) do wybudowanego nowego zakładu poza miastem, który zostanie wyposażony w nową, niezależną część biologicznego oczyszczania ścieków. Po uruchomieniu projektowanej mechaniczno-chemicznej podczyszczalni na działce nr ewid. 3064/2 usunięte zostaną obecnie istniejące urządzenia zlokalizowane pomiędzy osadnikiem I°, a II°. W innym miejscu tej samej działki powstanie nowy budynek, w którym zainstalowane zostaną nowe urządzenia części mechaniczno-chemicznej oczyszczalni. Nowe urządzenia zastąpią te wyeksploatowane. Pozostałe instalacje nie ulegną zmianie.
Zgodnie z zapisami zawartymi w k.i.p. realizacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie się wiązała ze zwiększeniem obecnej ilości ścieków kierowanych do oczyszczania .Inwestor nie planuje zatrudnienia dodatkowych pracowników, w związku z czym nie wzrośnie ilość ścieków bytowych. Wielkość produkcji w zakładzie pozostanie na dotychczasowym poziomie, co przełoży się na brak zwiększenia ilości ścieków pochodzących z procesów produkcyjnych przeprowadzanych w zakładzie. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych w oczyszczalni będzie w dalszym ciągu Kanał Sierakowski w km 1+876, uchodzący dalej do rzeki Meszny w km 9+468. Wielkość zrzutu ścieków do odbiornika pozostanie na poziomie określonym w pozwoleniu zintegrowanym. Wody opadowe i roztopowe z terenu planowanego obiektu podczyszczalni będą włączone w istniejący, zakładowy system kanalizacji deszczowej i po podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych będą odprowadzane do miejskiej kanalizacji deszczowej. Z uwagi na fakt, iż planowany budynek podczyszczalni zostanie zlokalizowany w miejscu wcześniej przekształconym, objętym systemem ujmowania i odprowadzania wód opadowych i roztopowych ogólna, łączna ilość ścieków kierowanych do miejskiej kanalizacji deszczowej nie ulegnie zmianie.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy ooś ustalono, że wytwarzane w związku z eksploatacją zakładu odpady są i będą gromadzone selektywnie w szczelnych pojemnikach ustawionych w wyznaczonych i odpowiednio zabezpieczonych miejscach, a następnie są i będą przekazywane uprawnionym w zakresie gospodarowania odpadami podmiotom (do odzysku lub w dalszej kolejności do unieszkodliwiania). 
Ze względu na rodzaj i charakter przedsięwzięcia stwierdzono, ze nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo-wodne. Na podstawie gromadzonych materiałów ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie znacząco negatywnie na stan wód powierzchniowych jak i podziemnych. W związku z powyższym w odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, h, i, j ustawy ooś nie przewiduje się negatywnego wpływu przedsięwzięcia na obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych i obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód, a także wody powierzchniowe. Ponadto, przedsięwzięcie nie będzie wpływać na obszary o znaczeniu historycznym, kulturowym oraz archeologicznym. Nie będzie także zlokalizowane na obszarach wybrzeży i środowiska morskiego, obszarach górskich i leśnych, a także na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Nie przewiduje się ponadto przekroczenia standardów jakości środowiska na przedmiotowym obszarze w związku z realizacja przedsięwzięcia.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. k ustawy ooś ustalono, że analizowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w granicach Jednolitej Części Wód Podziemnych JCWPd nr 61, a także w obrębie Jednolitej Części Wód Powierzchniowych PLRW600016183649. Dopływ spod Ostrowa Kościelnego o statusie ‘naturalna część wód” o złym stanie, niezagrożonej nieosiągnięciem celów środowiskowych. Biorąc pod uwagę stosowane obecnie rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami oraz eksploatację zakładu  godnie z pozwoleniem zintegrowanym, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na Jednolite Części Wód Powierzchniowych i Jednolite Części Wód Podziemnych. W związku z powyższym należy uznać, że realizacja inwestycji nie będzie miała negatywnego wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych określonych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy ooś stwierdzono, że na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związki z prowadzeniem robót ziemnych. Ponadto, źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi jednak na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne. Analiza k.i.p. wykazała, że planowana podczyszczalnia zostanie zlokalizowana w zamkniętym budynku technologicznym. Projektowane urządzenia zastąpią urządzenia wyeksploatowane, co pozwoli na zminimalizowanie oddziaływania instalacji na stan jakości powietrza. Na podstawie zapisów zawartych w k.i.p. stwierdzono, ze działalność przedmiotowego przedsięwzięcia nie wpłynie na przekroczenie dopuszczalnych norm w zakresie emisji substancji do powietrza. 
Nie wystąpi również negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie emisji hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić jedynie w fazie realizacji. Będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe , odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. Analiza k.i.p. wykazała, że realizacja planowanego przedsięwzięcia zminimalizuje emisję hałasu do środowiska. Planowane obiekty podczyszczalni zostaną umieszczone w budynku technologicznym wykonanym w szczelnej konstrukcji metalowej z ociepleniem styropianem lub pianką poliuretanową, zlokalizowanym w głębi zabudowań zakładu (za istniejącymi halami produkcyjnymi i magazynowymi).Użytkowane obecnie i wyeksploatowane urządzenia technologiczne zostaną zastąpione nowymi, mniej awaryjnymi. Wszystkie urządzenia stanowiące źródło emisji hałasu, takie jak: pompy, mieszadła i sprężarki zostaną umieszczone dodatkowo w indywidualnych obudowach. Natężenie ruchu na terenie zakładu pozostanie na obecnym poziomie. Biorąc pod uwagę powyższe zapisy należy uznać, że planowana inwestycja nie będzie powodować przekroczenia standardów jakości środowiska na terenach chronionych akustycznie określonych w rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. z 2014r. poz. 112/.
Biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i lokalizację planowanego przedsięwzięcia w odniesieniu do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy ooś nie przewiduje się kumulowania oddziaływań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami. Planowane obiekty i instalacje będą stanowić część istniejącego zakładu i będą wykorzystywane na jego potrzeby.
Mając na uwadze lokalizację przedsięwzięcia poza terenami zalewowymi, zagrożonymi ryzykiem powodzi i terenami osuwiskowymi, a także biorąc pod uwagę rodzaj i skalę planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy ooś, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, stwierdzono, że realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych. Z uwagi na charakter i rodzaj planowanej inwestycji nie przewiduje się również jej wpływu na zmiany klimatu, ani też wpływu postępujących zmian klimatu na przedsięwzięcie na etapie jego realizacji, eksploatacji i likwidacji.
Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2 lit. e ustawy ooś należy stwierdzić, iż eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz wpływem na różnorodność. Na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody /tj. Dz. U. z 2015r., poz.1651 ze zm./, a najbliżej położonymi obszarami  Natura 2000 są: obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB 300002 oraz obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009, oddalone o około 9,0km od planowanej inwestycji. Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na terenie istniejącego zakładu i nie będzie wiązać się z koniecznością wycinki drzew lub krzewów.
Mając na uwadze lokalizację inwestycji poza obszarami chronionymi, na terenie istniejącego zakładu oraz brak konieczności wycinki drzew lub krzewów, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności gatunków chronionych, rzadkich lub ginących oraz ich siedliska. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszarów Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.

W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy ooś Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 08.09.2017r. /otrzymane 08.09.2017r./ nr WOO-IV.861.2017.AK.1 wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie podczyszczalni ścieków na działce nr ewid. 3064/2, Gmina Miejska Słupca Obręb Słupca, województwo wielkopolskie nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 30.08.2017r /otrzymane 30.08.2017r./ nr ON.NS-71/8/164-18/17 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane.
 
Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy ooś po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, rodzaj i skalę inwestycji, możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowane na etapie realizacji inwestycji Burmistrz Miasta Słupca stwierdza, iż dla planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. 

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w osnowie.
POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

 Zgodnie z art. 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 201 r. poz. 23 ze zm./ postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.


Otrzymują:
1. PPUH „Konspol – Bis” sp. z o.o., ul. Poznańska 39, 62 – 400 Słupca
2. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa 
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa – tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
3. A/a.
Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. J. H. Dąbrowskiego 79, 60 – 529 Poznań.
3. Starosta Słupecki ul. Poznańska 20, 62-400 Słupca.

Sporządził: DM
Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl
 

Liczba pobrań
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

POSTANOWIENIE w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

06‑11‑2012 09:00:11
Słupca, dnia 29 października 2012r

DPO.6220.1.3.2012


POSTANOWIENIE
w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny
oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 1 i ust. 4, art. 64 ust. 1, art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt 80) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 sierpnia 2012r:

DAMWAR Damian Wardęcki
ul. Polna 2
62 - 540 Kleczew

i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy,

Burmistrz Miasta Słupcy
POSTANAWIA

I. stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy";
II. określić jednocześnie zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko:

- raport powinien zostać opracowany zgodnie z wymaganiami art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./,
- raport powinien zawierać szczegółową analizę niżej podanych zagadnień wymienionych w Postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 15 października 2012 roku /otrzymane 17.X.2012r./, znak WOO-II.4240.541.2012.MW:

1. Z zakresu gospodarki odpadami:

1) określić rodzaj oraz szacunkową ilość poszczególnych rodzajów odpadów, które mogą powstać na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia,
2) przedstawić sposób dalszego gospodarowania odpadami wytwarzanymi na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia,
3) określić rodzaj, kod i szacunkową ilość przyjmowanych i sortowanych odpadów,
4) wskazać sposób, miejsce i czas magazynowania przyjmowanych i sortowanych odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów zabezpieczenia środowiska gruntowo - wodnego przed zanieczyszczeniami,
5) określić sposoby minimalizacji wytwarzanych odpadów na poszczególnych etapach inwestycji i sposoby ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko,
6) opisać proces produkcji paliwa alternatywnego.

2. Z zakresu gospodarki wodno - ściekowej:

1) podać przewidywane źródło poboru wody i ilość z rozgraniczeniem celów na jakie będzie pobierana,
2) określić ilość powstających ścieków i sposób ich zagospodarowania oraz określić ilość wód opadowych i roztopowych z powierzchni utwardzonych (z określeniem wielkości tych powierzchni), sposób odprowadzania wód opadowych i roztopowych z terenu planowanej inwestycji i ocenić oddziaływanie tych wód na odbiorniki.

3. Z zakresu ochrony przed hałasem:

1) zinwentaryzować wszystkie źródła hałasu występujące na terenie planowanego przedsięwzięcia, podać ich parametry techniczne oraz określić czas ich pracy w porze dziennej oraz nocnej i na tej podstawie, zgodnie z art. 66 ust. 1 lit. c ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko określić przewidywaną emisję hałasu do środowiska z terenu przedsięwzięcia uwzględniając poziomy dopuszczalne hałasu dla danych kategorii terenu wymagających ochrony akustycznej,
2) uwzględnić hałas związany z ruchem pojazdów na terenie inwestycji; w tym celu należy określić rodzaj, ilość oraz czas i miejsca wykonywania poszczególnych operacji wraz z podaniem poziomu mocy akustycznej odpowiadających tym manewrom, z podziałem na pojazdy lekkie i ciężkie, w porze dnia i nocy,
3) na załączniku graficznym prezentującym wpływ planowanej inwestycji na klimat akustyczny przedstawić jej położenie z uwzględnieniem terenów podlegających ochronie akustycznej oraz wyrysować zasięg oddziaływania hałasu na powyższe tereny w postaci izolinii hałasu na granicy najbliższych terenów chronionych akustycznie,
4) w przypadku wystąpienia przekroczeń akustycznych standardów jakości środowiska określić środki organizacyjne, techniczne lub technologiczne ograniczające emisję hałasu poniżej poziomów dopuszczalnych.

4. Z zakresu ochrony powietrza:

1) przedstawić obliczenia zawierające rozprzestrzenianie substancji w powietrzu z uwzględnieniem wszystkich źródeł emisji substancji do powietrza, zorganizowanej jak i niezorganizowanej związanych z eksploatacją przedsięwzięcia; uzyskane wyniki, tj. wartości stężeń substancji w powietrzu przedstawić w formie pisemnej i graficznej w postaci izolinii jednakowych stężeń ,
2) dołączyć pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu w sprawie aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza na przedmiotowym obszarze,
3) przeanalizować możliwość wystąpienia uciążliwości związanej z misją substancji odorowych w odniesieniu do najbliższej zabudowy mieszkaniowej oraz określić usytuowanie planowanego przedsięwzięcia w stosunku do przeważających kierunków wiatrów,
4) opisać przewidywane działania mające na celu ograniczenie negatywnych oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na stan powietrza.

5. Z zakresu hydrogeologii:

1) uwzględnić usytuowanie przedsięwzięcia względem cieków powierzchniowych oraz wód podziemnych, w szczególności wziąć pod uwagę ścisły kontakt hydrauliczny wód powierzchniowych z wodami podziemnymi, a co za tym idzie możliwość migracji zanieczyszczeń z powierzchni terenu w głąb ziemi,
2) przedstawić informacje dotyczące warunków hydrogeologicznych i geologicznych terenu planowanej inwestycji uwzględniając: poziomy wodonośne ( w tym użytkowe poziomy wodonośne), głębokość zalegania pierwszego poziomu wód gruntowych, Główne Zbiorniki Wód Podziemnych wraz z ich obszarami najwyższej (ONO) oraz wysokiej ochrony (OWO), ujęcia wód podziemnych wraz z ich strefami ochronnymi, cieki i inne wody powierzchniowe oraz kierunki migracji wód podziemnych,
3) powyższe informacje przedstawić na załącznikach graficznych w postaci mapy geologicznej, mapy hydrogeologicznej oraz przekrojów hydrogeologicznych,
4) opisać możliwy wpływ przedsięwzięcia na wszystkie komponenty środowiska hydrogeologicznego oraz przedstawić rozwiązania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu planowanej inwestycji.

6. Opisać analizowane warianty planowanego przedsięwzięcia warianty planowanego przedsięwzięcia, w tym wariant proponowany przez wnioskodawcę i racjonalny wariant alternatywny oraz wariant najkorzystniejszy dla środowiska wraz z uzasadnieniem ich wyboru.

7. Przeanalizować możliwość skumulowanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia oraz przedsięwzięć planowanych i istniejących na terenie działki objętej wnioskiem i terenach sąsiednich.

8. Odnieść się do art. 81 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz wyjaśnić, czy przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w "Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry", zatwierdzonym na posiedzeniu rady Ministrów w dniu 22 lutego 2011r. przez Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedź proszę szczegółowo uzasadnić odwołując się do zapisów ww. dokumentu oraz przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne /tj. Dz. U. z 2012r., poz. 145/.

9. Przedstawić analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2012r. firma DAMWAR Damian Wardęcki ul. Polna 2, 62 - 540 Kleczew wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy".
Planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które wymienione są w § 3 ust. 1 pkt. 80) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/, jako przedsięwzięcia, dla których może być stwierdzony obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./.
Na podstawie art. 61 ust. 2 oraz art. 75 ust. 1 pkt 4) i ust. 3 cytowanej wyżej ustawy organem właściwym do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest Burmistrz Miasta Słupcy.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Pismem z dnia 11.09.2012r nr ON.NS-71/8/198-24(9)/12 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy" jest wymagane ze względu na szczególną potrzebę uwzględnienia analizy konfliktów społecznych związanych z przedsięwzięciem.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 15.10.2012r. /otrzymane 17.X.2012r./, znak WOO-II.4240.541.2012.MW wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy", istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jednocześnie określił zakres raportu dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polega na zmianie sposobu użytkowania hali magazynowo - produkcyjnej w celu prowadzenia czasowego magazynowania oraz przetwarzania odpadów. W ramach realizacji inwestycji planuje się montaż instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne (sortowania, frakcjonowania, separacji i rozdrabniania oraz produkcji paliw alternatywnych). Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane w istniejącej hali produkcyjno - magazynowej na działce o numerze ewidencyjnym 1346/2 przy ulicy Bielawskiej w Słupcy.
Instalacja do sortowania odpadów składać się będzie z taśmociągu podającego, taśmociągu poziomego, taśmociągu końcowego, podestów dla pracowników (8-12 stanowisk) oraz pojemników na odpady. Maksymalna wydajność instalacji wyniesie 20 000Mg/rok.
Linia do produkcji paliw alternatywnych złożona będzie z: rozdrabniarki jednowałowej, taśmociągu zasypowego, taśmociągu odbiorczego spod maszyny i separatora metali. Maksymalna wydajność instalacji do produkcji paliw alternatywnego wyniesie 90 000Mg/rok. W wyniku produkcji paliw alternatywnych powstanie odpad o kodzie 19 12 10 - odpady palne (paliwo alternatywne).
Biorąc pod uwagę charakter i skalę planowanego przedsięwzięcia, wymaga ono przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. W przypadku zastosowania nieodpowiednich rozwiązań projektowych i ochronnych eksploatacja planowanego przedsięwzięcia może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska gruntowo - wodnego. Analiza parametrów przedsięwzięcia, warunków środowiskowych i terenowych oraz rozwiązań mających na celu ochronę środowiska zawartych w raporcie o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko jest konieczna w celu dokładnego określenia wpływu planowanej inwestycji na środowisko hydrogeologiczne. Negatywne oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia będzie miało charakter ciągły i związane będzie również z emisją substancji odorowych do powietrza, która może powodować konflikty społeczne. Przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia w zakresie jego wpływu na stan powietrza zgodnie z zakresem nałożonym w niniejszym postanowieniu pozwoli na zajęcie stanowiska, czy planowana inwestycja spełniać będzie wymagania w zakresie ochrony powietrza.
Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 2 pkt 2 lit. e art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, iż inwestycja zlokalizowana jest poza granicami obszarów objętych ochroną prawną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /tj. DZ. U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 ze zm./. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009 oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002 oddalone o około 8,5km od planowanej inwestycji.
Po zapoznaniu się z wnioskiem Inwestora, kartą informacyjną przedsięwzięcia, opiniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, biorąc pod uwagę rodzaj i usytuowanie przedsięwzięcia oraz skalę jego oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta Słupcy uznał, iż dla planowanego przedsięwzięcia wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Raport o oddziaływaniu na środowisko powinien być wykonany zgodnie z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustalając zakres raportu wskazano, że powinien on zawierać szczegółową i wnikliwą analizę aspektów związanych z gospodarką odpadami, ochroną środowiska gruntowo - wodnego, hydrogeologią, ochroną przed hałasem oraz ochroną powietrza. Ponadto w raporcie należy przeanalizować warianty przedsięwzięcia, przy czym wariantowanie może dotyczyć aspektów lokalizacyjnych, rodzajów technologii czy rozwiązań technicznych, wraz z uzasadnieniem wybranego wariantu. Należy się również szczegółowo odnieść do możliwości wystąpienia konfliktów społecznych związanych z realizacją przedsięwzięcia.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

W powyższej sprawie liczba stron przekracza 20 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ - niniejsze postanowienie zostaje podane stronom do wiadomości przez zamieszczenie w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Słupcy oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko należy przedłożyć w trzech egzemplarzach wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych /art. 74 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./.

Otrzymują:
1. DAMWAR Damian Wardęcki, ul. Polna 2, 62 - 540 Kleczew.
2. ENERGA SA al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk.
3. Koncern Energetyczny "ENERGA" SA Oddział w Kaliszu, ul. Al. Wolności 8, 62 - 800 Kalisz.
4. Prawucki Henryk, ul. Jeziorna 40 A, 62 - 400 Słupca.
5. Prawucka Barbara, ul. Jeziorna 40 A, 62 - 400 Słupca.
6. Jabłoński Karol, ul. Dworcowa 38, 62 - 400 Słupca.
7. Piwnicki Wojciech, ul. Dworcowa 34, 62 - 400 Słupca.
8. Kobos Jarosław, ul. Dworcowa 44/1, 62 - 400 Słupca.
9. AGRO SERWIS Spółka z o. o. w Słupcy, ul. Bielawska 5, 62 - 400 Słupca.
10. Gmina Miejska Słupca, ul. Pułaskiego 20 , 62 - 400 Słupca.
11. Mostostal Słupca, ul. Poznańska 41, 62 - 400 Słupca.
12. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
13. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.
3. Starosta Słupecki ul. Poznańska 20, 62 - 400 Słupca.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

POSTANOWIENIE

06‑11‑2012 08:53:09
Słupca, dnia 29 października 2012r

DPO.6220.1.3.2012

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 123, zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4) ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, w związku z art. 63 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ stwierdzając obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy" wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 80) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/

Burmistrz Miasta Słupcy
POSTANAWIA

zawiesić postępowanie z wniosku z dnia 23 sierpnia 2012r. firmy DAMWAR Damian Wardęcki ul. Polna 2, 62 - 540 Kleczew o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy" do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2012r. firma DAMWAR Damian Wardęcki ul. Polna 2, 62 - 540 Kleczew wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy".
Planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które wymienione są w § 3 ust. 1 pkt. 80) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/, jako przedsięwzięcia, dla których może być stwierdzony obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./

W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Pismem z dnia 11.09.2012r nr ON.NS-71/8/198-24(9)/12 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy" jest wymagane ze względu na szczególną potrzebę uwzględnienia analizy konfliktów społecznych związanych z przedsięwzięciem.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 15.10.2012r. /otrzymane 17.X.2012r./, znak WOO-II.4240.541.2012.MW wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia "Instalacja do sortowania odpadów i produkcji paliw alternatywnych przez firmę DAMWAR Damian Wardęcki przy ulicy Bielawskiej 5 w Słupcy", istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jednocześnie określił zakres raportu dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Po zapoznaniu się z wnioskiem Inwestora, kartą informacyjną przedsięwzięcia, opiniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy, biorąc pod uwagę rodzaj i usytuowanie przedsięwzięcia oraz skalę jego oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta Słupcy wydał w dniu 29.10.2012 r. postanowienie Nr DPO.6220.1.3.2012, w którym nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Otrzymują:
1. DAMWAR Damian Wardęcki, ul. Polna 2, 62 - 540 Kleczew.
2. ENERGA SA al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk.
3. Koncern Energetyczny "ENERGA" SA Oddział w Kaliszu, ul. Al. Wolności 8, 62 - 800 Kalisz.
4. Prawucki Henryk, ul. Jeziorna 40 A, 62 - 400 Słupca.
5. Prawucka Barbara, ul. Jeziorna 40 A, 62 - 400 Słupca.
6. Jabłoński Karol, ul. Dworcowa 38, 62 - 400 Słupca.
7. Piwnicki Wojciech, ul. Dworcowa 34, 62 - 400 Słupca.
8. Kobos Jarosław, ul. Dworcowa 44/1, 62 - 400 Słupca.
9. AGRO SERWIS Spółka z o. o. w Słupcy, ul. Bielawska 5, 62 - 400 Słupca.
10. Gmina Miejska Słupca, ul. Pułaskiego 20 , 62 - 400 Słupca.
11. Mostostal Słupca, ul. Poznańska 41, 62 - 400 Słupca.
12. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
13. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.
3. Starosta Słupecki ul. Poznańska 20, 62 - 400 Słupca.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

[puste]

01‑02‑2012 21:21:20
Słupca, dnia 01 luty 2012r.

DPO.6220.11.2011


POSTANOWIENIE
w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Na podstawie art. 123 i 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt. 60) oraz ust. 2 pkt 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 listopada 2011r

Gminy Miejskiej Słupca
62 - 400 Słupca, ul. Pułaskiego 21

i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy.

POSTANAWIAM

Nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:

"Przebudowa ulicy Traugutta w Słupcy"

na działkach o nr ewid.:
Odcinek "A":
1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911, 324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca,
odcinek "B":
417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca,
267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca
- mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stosownie do wszczętego w dniu 22 listopada 2011r postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2011roku Gmina Miejska Słupca, 62 - 400 Słupca, ul. Pułaskiego 21 wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" na działkach o nr ewid.: Odcinek "A": 1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911, 324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B": 417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca, 267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca.
Planowana inwestycja należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 60) oraz ust. 2 pkt 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/, jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polega na przebudowie drogi powiatowej w Słupcy o łącznej długości 1,62km. Zakres robót budowlanych będzie obejmował wykonanie nowej nawierzchni drogi, wymianę i uzupełnienie nawierzchni chodników i zjazdów, budowę zatok postojowych i przebudowę kanalizacji deszczowej. Pierwszy odcinek drogi, odcinek "A" od skrzyżowania z ulicą Ratajczaka do skrzyżowania z drogą wewnętrzną w km 1+220 o długości 1,2km będzie posiadać klasę drogi L, kategorię ruchu KR2 i prędkość projektowaną 30km/h. Szerokość jezdni wyniesie 6m. Drugi odcinek "B", od skrzyżowania z ulicą Kopernika do granicy miasta Słupca o długości 400m, będzie posiadać klasę drogi Z, kategorię ruchu KR2 i prędkość projektowaną 40km/h. Szerokość jezdni wyniesie 6-7m. Na odcinku "A" przewiduje się zwężenie dotychczas istniejącej jezdni z 8 do 6m. Uzyskana w ten sposób powierzchnia wykorzystana zostanie na budowę miejsc postojowych i poszerzenie chodników. Na odcinku "B" przewiduje się poszerzenie jezdni z 5,5 do 6,5m. Planuje się także dobudowę chodników i ścieżki rowerowej. Przedmiotowa droga będzie mieć nawierzchnię z betonu asfaltowego, natomiast nawierzchnia chodników i ścieżki rowerowej wykonana zostania z betonowej kostki brukowej. Prace prowadzone będą w miejscu istniejącej drogi. Natężenie ruchu na odcinku "A" oszacowano na około 1800 pojazdów lekkich i 21 ciężkich w porze dziennej oraz 135 pojazdów lekkich i 4 ciężkie w porze nocnej, a na odcinku "B" w porze dziennej na około 3 000 pojazdów lekkich i 278 ciężkich, natomiast w porze nocnej 239 pojazdów lekkich i 17 ciężkich. Wody opadowe zostaną odprowadzone poprzez wpusty uliczne do istniejącej, przebudowanej kanalizacji deszczowej po wcześniejszym oczyszczeniu w osadnikach (odcinek "A") i separatorze (odcinek "B"). Teren inwestycji sąsiaduje z terenami zabudowy, terenami usługowymi oraz terenami zielonymi.
Inwestor w karcie wykazał, iż w trakcie realizacji przedsięwzięcia miejsce przechowywania surowców i materiałów do budowy, a także miejsce postoju maszyn zostanie utwardzone i zabezpieczone przed przedostaniem się substancji niebezpiecznych do gleby i wód. Powstające podczas realizacji inwestycji odpady będą selektywnie gromadzone na placu budowy, w szczelnych pojemnikach, a następnie wywożone przez firmy posiadające stosowne zezwolenia. Woda na plac budowy dostarczana będzie beczkowozami. Ścieki bytowe powstające podczas realizacji inwestycji gromadzone będą w przenośnych sanitariatach, a następnie wywożone przez koncesjonowanego przewoźnika do oczyszczalni ścieków. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniem podczas budowy stosowane będą sorbenty. Prace budowlane wykonywane będą w porze dziennej.
Analizując skalę możliwego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia należy uznać, iż na skutek jego realizacji nastąpi poprawa płynności ruchu, co w konsekwencji przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin wydzielanych przez silniki poruszających się pojazdów, a także zmniejszenia emisji hałasu oraz polepszenia warunków akustycznych na terenach graniczących z inwestycją. Przeprowadzona analiza oddziaływania akustycznego wykazała, iż przedsięwzięcie nie naruszy akustycznych standardów jakości środowiska na najbliższych terenach wymagających ochrony akustycznej określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. Nr 120, poz. 826/.
Na podstawie zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wyników rozprzestrzeniania substancji w powietrzu można uznać, iż planowane przedsięwzięcie nie będzie powodowało przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji w środowisku. Na etapie prac budowlanych może nastąpić zwiększona emisja substancji do powietrza. Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych oraz przemieszczaniem mas ziemnych. Ponadto źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i pojazdów pracujących na budowie. Jednakże emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy i ustaną po zakończeniu prac budowlanych.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy uznać, że inwestycja nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania na poszczególne elementy przyrodnicze.
Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c cytowanej ustawy należy stwierdzić, iż realizacja inwestycji będzie wiązała się z wykorzystaniem zasobów naturalnych, tj. ze zużyciem kruszywa łamanego na potrzeby technologiczne.
Wszystkie prace związane z realizacją przedsięwzięcia zostaną wykonane z zastosowaniem technologii jak najmniej uciążliwej dla okolicznych mieszkańców i otaczającego środowiska.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e cyt. ustawy dotyczącymi ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e cyt. ustawy stwierdzono, iż planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm./ - w odległości około 8,0km od obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Środkowej Warty" PLH300002 oraz obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty " Ostoja Nadwarciańska" PLH300009. Biorąc powyższe pod uwagę, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym obszary chronione, a szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt, dla których zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszarów Natura 2000 lub ich powiązania z innymi obszarami.
W ramach inwestycji planuje się wycinkę 28 drzew gatunków: lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jesion wyniosły. Na drzewach przeznaczonych do wycinki nie stwierdzono występowania gniazd ptaków oraz gatunków chronionych roślin i zwierząt. Planowana wycinka odbędzie się poza sezonem lęgowym ptaków. Jako uzupełnienie zieleni planuje się dosadzenie nowych drzew.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 27.01.2012r. /otrzymane 01.02.2012r/ nr WOO-II.4240.566.2011.MW wydał opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 12.12.2011r /otrzymane 13.12.2011r./ nr ON.NS-71/8/289-35(4)/11 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na: "Przebudowie ulicy Traugutta w Słupcy" na działkach o nr ewid.: Odcinek "A": 1015, 230, 984, 958/8, 901/2, 825/10, 457, 2382/8, 2383/1, 2623/2, 910, 911, 324/1, 325/1, 728, 360/1, 578, 503/3, 503/6, 957/7, 455/3 - obręb Miasto Słupca, odcinek "B": 417, 414, 434, 415 - obręb Miasto Słupca, 267 ( włączenie do drogi powiatowej 3050P) - obręb Gmina Słupca nie jest wymagane.

Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy oraz ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, a także brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, biorąc pod uwagę również sposoby i metody zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniami zastosowane na etapie realizacji inwestycji stwierdzono, iż dla planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w osnowie.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./ postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.


Otrzymują:

1. Gmina Miejska w Słupcy, ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca;
2. Starostwo Powiatowe w Słupcy, ul. Poznańska 20, 62 - 400 Słupca.
3. Gmina Słupca, ul. Sienkiewicza 16, 62 - 400 Słupca.
4. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
5. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Postanowienie w sprawie "Rozbudowy Istniejącej Stacji Paliw PKN ORLEN S.A. NR 603 w Słupcy ul. Warszawska"

03‑11‑2011 08:39:22

Słupca, dnia 31 października 2011
DPO.6220.8.2011




POSTANOWIENIE w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.



Na podstawie art. 123 i 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt. 35), ust 2 pkt 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 października 2011r

POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S. A.
Region Inwestycji Stacji Paliw Północ w Poznaniu
61- 023 POZNAŃ, ul. Średzka 10/12
09 - 411 PŁOCK, ul. Chemików 7


i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy.

POSTANAWIAM

Nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:
"ROZBUDOWA ISTNIEJĄCEJ STACJI PALIW PKN ORLEN S.A. NR 603 W SŁUPCY UL. WARSZAWSKA"
w zakresie:
- przedłużenie istniejącej wiaty;
- nowa wysepka z dystrybutorem MPD;
- nowy dystrybutor LPG
na działce: nr 1962 arkusz 14; obręb 0001 - Miasto Słupca.



mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stosownie do wszczętego w dniu 05 października 2011r postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE
W dniu 05 października 2011roku POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A. 09 - 411 PŁOCK, ul. Chemików 7, Region Inwestycji Stacji Paliw Północ w Poznaniu, 61 - 023 POZNAŃ, ul. Średzka 10/12 za pośrednictwem Pełnomocnika Pani Hanny Wojciechowskiej Prezesa Zarządu w EUROTECHNIK Sp. z O.O., ul. Gdyńska 31, 61-016 Poznań wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na: "ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCEJ STACJI PALIW PKN ORLEN S.A. NR 603 W SŁUPCY UL. WARSZAWSKA"
w zakresie:
- przedłużenie istniejącej wiaty;
- nowa wysepka z dystrybutorem MPD;
- nowy dystrybutor LPG
na działce: nr 1962 arkusz 14; obręb 0001 - Miasto Słupca.
Wnioskowane przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie zakładu zakwalifikowanego do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 35) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz.1397/. W związku z powyższym, zgodnie z § 3 ust. 2 pkt. 2) ocena oddziaływania na środowisko przedmiotowej inwestycji może być wymagana.
W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Słupcy działka, na której planowana jest inwestycja (nr ewid. geod. 1962) oznaczona jest symbolem KS - 1. Jest to teren obsługi komunikacji samochodowej o przeznaczeniu podstawowym - lokalizacji stacji paliw i gazu płynnego wraz z urządzeniami towarzyszącymi.
Przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na modernizacji istniejącej stacji paliw zlokalizowanej w Słupcy, przy ul. Warszawskiej, na działce nr 1962. Planuje się przedłużenie wiaty stacji oraz realizację dwóch nowych dystrybutorów, w tym jednego wieloproduktowego dystrybutora typu MPD oraz jednego dystrybutora na LPG. Dystrybutor wielopaliwowy zostanie umieszczony na dodatkowej wysepce, pod przedłużoną wiatą. Dystrybutor LPG zostanie zlokalizowany na jednej z istniejących wysepek. Przedsięwzięcie ma na celu polepszenie komfortu klientów podczas korzystania z usług punktu, a także skrócenie czasu oczekiwania na zatankowanie pojazdów.
Program funkcjonalny obecnej stacji paliw obejmuje: dystrybucję paliw płynnych dla pojazdów samochodowych osobowych i dostawczych oraz ciężarowych, w tym dwóch gatunków benzyn, oleju napędowego i mieszanki Propan-Butan, sprzedaż artykułów spożywczych, prasy oraz drobnych akcesoriów samochodowych, uzupełnianie ciśnienia w ogumieniu oraz wody, oczyszczanie samoobsługowe na sucho wnętrz pojazdów, mycie automatyczne samochodów osobowych i dostawczych.
Stacja pracuje w ruchu ciągłym, w systemie trzyzmianowym. W porze nocnej następuje znaczne zmniejszenie natężenia ruchu na stacji. Obecnie z usług stacji korzysta około 600 pojazdów w ciągu doby.
W związku z w/w modernizacją nie przewiduje się większej ilości tankowanych samochodów, lecz zakłada się krótszy czas pobytu na stacji samochodów tankujących. Po przeprowadzonej modernizacji stacja pracować będzie tak jak dotychczas w ruchu ciągłym, w systemie trzyzmianowym. Pozostałe elementy stacji pozostają bez zmian. Składować się będzie i sprzedawać dwa gatunki benzyn, olej napędowy oraz mieszankę gazową LPG. Benzyny i olej składowane będą w zbiornikach podziemnych. Ich przyjęcie następować będzie tak jak dotychczas z autocysterny podstawionej przy studzience zlewowej. Spływ paliwa odbywać się będzie grawitacyjnie, rurami stalowymi. Mieszanka LPG magazynowana będzie tak jak dotychczas w dwóch zbiornikach nadziemnych. Przyjęcie gazu następować będzie z autocystern wyposażonych w pompy przeładunkowe, podstawianych przy studzience zlewowej. Dostawa paliw odbywać się będzie w porze dziennej, w godzinach 6:00 - 22:00, co najwyżej dwukrotnie. Do dystrybucji benzyn służyć będą po modernizacji cztery odmierzacze czteropaliwowe dwustronne z odciągami oparów, a do ON - jeden odmierzacz dwustronny. Po modernizacji przewiduje się dwa dystrybutory gazu płynnego. Istniejące i nowoprojektowane dystrybutory paliw wyposażone będą w systemem odsysania oparów i zawracania ich do zbiorników paliwa. Po w/w modernizacji istniejącej stacji przewiduje się sprzedaż paliwa w dotychczasowych ilościach. Roczny obrót benzynami kształtuje się na poziomie 3 400 m3, olejem napędowym 1 800 m3, LPG 250m3.
Na stacji paliw zastosowano rozwiązania techniczne minimalizujące ujemny wpływ obiektu na środowisko przyrodnicze. Są to takie rozwiązania, jak: zastosowanie zbiorników paliwowych z podwójnym płaszczem i zamontowanie w nich bardzo czułych sond rejestrujących ubytki paliw w czasie, kiedy dystrybutory są nieczynne, zainstalowanie w przestrzeni międzypłaszczowej zbiorników czujników ostrzegających o ewentualnym rozszczelnieniu ich ścian, wykonanie instalacji paliwowych z atestowanych dwuścianowych rur tworzywowych, separatory produktów ropopochodnych montowane na sieci kanalizacji technologicznej
i deszczowej, dystrybutory paliw z systemem odsysania oparów i zawracania ich do zbiorników paliwa, autocysterny z systemem zawracania oparów przy spuście paliwa do zbiorników, szczelne nawierzchnie drogowe na terenie stacji, uniemożliwiające przedostawanie się produktów ropopochodnych do gruntu, zabezpieczone dodatkowo geomembraną przy stanowisku spustowym i dystrybutorach,
bieżący monitoring ewentualnego zanieczyszczenia gruntu w otworach kontrolnych (piezometrach).
Na terenie planowanej inwestycji odpady są segregowane i wywożone przez firmę zewnętrzną posiadającą specjalne zezwolenia.
Woda dla potrzeb stacji jest pobierana z miejskiej sieci wodociągowej. Powstające na terenie przedsięwzięcia ścieki socjalno-bytowe i technologiczne z myjni samochodowej po podczyszczeniu są odprowadzane do kanalizacji miejskiej.
Wody opadowe z budynków, parkingów, placów manewrowych, terenów zielonych i dachów odprowadzone są do pobliskiej rzeki Meszna. Na odprowadzanie wód do rzeki Inwestor posiada pozwolenie wodno-prawne.
Na potrzeby zaopatrzenia obiektów stacji paliw w energię cieplną, eksploatowany będzie kocioł niskotemperaturowy o mocy 55kW wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kocioł opalany będzie olejem opałowym. Emisja hałasu związana jest i będzie z ruchem pojazdów na terenie stacji, operacjami tankowania, eksploatacją urządzeń pomocniczych, w tym kompresora i odkurzacza, a także eksploatacją urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zaproponowane rozwiązania mają na celu poprawę komfortu klientów podczas tankowania, w tym skrócenie czasu oczekiwania na możliwość skorzystania z usług stacji.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy uznać, że inwestycja nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania na poszczególne elementy przyrodnicze.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e cyt. ustawy stwierdzono, iż planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm./ - w odległości około 8,0km od obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Środkowej Warty" PLH300002 oraz obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty " Ostoja Nadwarciańska" PLH300009. Biorąc powyższe pod uwagę, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym obszary chronione, a szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt, dla których zostały wyznaczone obszary 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszarów natura 2000 lub ich powiązania z innymi obszarami. W związku z realizacją przedsięwzięcia nie przewiduje się wycinki drzew.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 24.10.2011r. /otrzymane 27.10.2011r/ nr WOO-II.4240.536.2011PS wydał opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na: "ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCEJ STACJI PALIW PKN ORLEN S.A. NR 603 W SŁUPCY UL. WARSZAWSKA" na działce: nr 1962 arkusz 14; obręb 0001 - Miasto Słupca nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 21.10.2011r /otrzymane 24.10.2011r./ nr ON.NS-71/8/242-29(4)/11 z Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane.

Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy można przyjąć założenie, iż przy zastosowaniu planowanych środków technicznych, rozwiązań technologicznych, oraz uwzględniając fakt, iż w związku z realizacją zamierzenia inwestycyjnego nie przewiduje się wzrostu natężenia ruchu ani zwiększenia obrotu paliwami, presja przedmiotowej stacji paliw na środowisko, nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu istniejącego.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./ postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

Otrzymują:

1. POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A., Region Inwestycji Stacji Paliw Północ w Poznaniu, ul. Średzka 10/12, 61 - 023 Poznań;
2. Pani Hanna Wojciechowska Prezes Zarządu w EUROTECHNIK Sp. z O.O., ul. Gdyńska 31, 61 - 016 Poznań.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
3. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, email: dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Przebudowa ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy

14‑04‑2011 18:55:31
Słupca, dnia 11 kwietnia 2011r

DPO K 7624 - 04/10/11

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 97 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./ w związku z art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./

POSTANAWIAM

podjąć z urzędu zawieszone w dniu 26 stycznia 2011 r. postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na "Przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy"

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 26 stycznia 2011 r. znak: DPO K 7624 - 04/10/11 stwierdziłem obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na "Przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy" określając jednocześnie zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień wymienionych w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2011 roku, znak WOO-II.4240.22.2011.KS.
Zgodnie z art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm./ organ prowadzący postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zobowiązany jest do zawieszenia postępowania do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Przedmiotowe postępowanie zawiesiłem w dniu 26 stycznia 2011 r. do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W dniu 06 kwietnia 2011 r. Firma Projektowa PROFIL BIS sp. z o.o. z Zielonej Góry reprezentowana przez Pana Waldemara Pązika i Pana Janusza Piechowaka działających z upoważnienia Burmistrza Miasta Słupcy przedłożyła raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na "Przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy"
W związku z ustąpieniem przyczyny uzasadniającej zawieszenie postępowania postanowiono jak w sentencji.

Postępowanie jest prowadzone w trybie ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./.
W myśl art. 10 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ strony postępowania administracyjnego mają prawo czynnego udziału w każdym stadium postępowania a przed wydaniem decyzji mają możliwość wypowiedzenia się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
W powyższej sprawie liczba stron przekracza 20 osób, dlatego zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ - niniejsze zawiadomienie zostaje podane stronom do wiadomości przez zamieszczenie w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Słupcy oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy.
Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Otrzymują:

1. GMINA MIEJSKA SŁUPCA ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca;
2. PROFIL BIS sp. z o.o. upoważniony Pan Waldemar Pązik - Prezes Zarządu, Pan Janusz Piechowiak - członek Zarządu, ul. Fabryczna 23, 65 - 463 Zielona Góra.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Sporządził: DM

Sprawę prowadzi; Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226, Email dpo@miasto.slupca.pl

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

Postanowienie o zawieszeniu postępowania z dnia 2 listopada 2010r.

26‑01‑2011 23:34:29
Słupca, dnia 26 stycznia 2011r

DPO K 7624 - 04/10/11

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ w związku z § 3 ust. 1 pkt 56) i 72a) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 ze zm./ § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/

POSTANAWIAM

zawiesić postępowanie z wniosku GMINY MIEJSKIEJ SŁUPCA, 62 - 400 Słupca
ul. Pułaskiego 21 z dnia 02 listopada 2010r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na "Przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy" do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.


UZASADNIENIE

W dniu 02 listopada 2010r. GMINA MIEJSKA SŁUPCA ul. Pułaskiego 21
62-400 Słupca za pośrednictwem firmy projektowej PROFIL BIS sp. z o.o. z Zielonej Góry reprezentowanej przez Pana Waldemara Pązika (upoważnienie Nr BIZ-341-12/10 z dnia 17 sierpnia 2010r.) i Pana Janusza Piechowaka (upoważnienie Nr BIZ-341-12/1/10 z dnia 17 sierpnia 2010r.) wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Przebudowa ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy".
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 20.01.2011r. W00-II.4240.22.2011.KS wydał opinię, w której stwierdził, że dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy, istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jednocześnie określił zakres raportu dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy Pismem z dnia 21.01.2011r nr ON.NS-71/8/12-2(3) /11 wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy nie jest wymagane.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000..

Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stosownie do przepisów art. 63 ust. 1 i 4 cytowanej ustawy i § 5 cytowanego rozporządzenia, Burmistrz Miasta Słupca wydał w dniu 26.01.2011 r. postanowienie Nr DPO K 7624 - 04/10/11, w którym nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Otrzymują:

1. GMINA MIEJSKA SŁUPCA
ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca;
2. PROFIL BIS sp. z o.o. upoważniony Pan Waldemar Pązik - Prezes Zarządu, Pan Janusz Piechowiak - członek Zarządu,
ul. Fabryczna 23, 65 - 463 Zielona Góra.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy
ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Kontakt;
Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

POSTANOWIENIE w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

26‑01‑2011 23:31:58
Słupca, dnia 26 stycznia 2011r

DPO K 7624 - 04/10/11

POSTANOWIENIE
w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny
oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 1 i ust. 4, art. 64 ust. 1, art. 66, art. 68 i art.173 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt 56) i 72a) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 ze zm. / w powiązaniu z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02 listopada 2010r:


GMINY MIEJSKIEJ SŁUPCA
ul. Pułaskiego 21
62 - 400 Słupca

i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy.


POSTANAWIAM

I. stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko "Przebudowa ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy";
II. określić jednocześnie zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko:

- raport powinien zostać opracowany zgodnie z wymaganiami art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./,
- raport powinien zawierać szczegółową analizę niżej podanych zagadnień wymienionych w Postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2011 roku, znak WOO-II.4240.22.2011.KS:

1. W zakresie ochrony przyrody:

a) przedstawić opis elementów przyrodniczych środowiska będących w zasięgu przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia wraz z oceną wpływu inwestycji na te elementy środowiska przyrodniczego. Zaproponować środki minimalizujące ewentualny negatywny wpływ inwestycji na środowisko przyrodnicze;
b) w związku z planowaną wycinką drzew, przedstawić środki minimalizujące negatywny wpływ wycinki na środowisko przyrodnicze i przeciwdziałające ewentualnemu naruszeniu przepisów o ochronie gatunkowej, np. rozważyć termin usunięcia drzew i krzewów poza sezonem lęgowym ptaków;
c) rozważyć możliwość wykonania przed wycinką inwentaryzacji przyrodniczej pod kątem występowania chronionych gatunków owadów (w szczególności pachnIcy dębowej Osmoderma eremita), zgodnie z odpowiednią metodyką i przez doświadczonego specjalistę (entomologa).

2. W zakresie ochrony przed hałasem:

a) określić parametry eksploatacyjne i technologiczne przedsięwzięcia mające wpływ na wielkość emisji hałasu w roku oddania inwestycji do użytkowania oraz na dalsze lata prognozy, takie jak: natężenie, struktura i prędkość ruchu z podziałem na porę dzienną (od godz. 6: 00 do godz. 22: 00) i nocną (od godz. 22:00 do godz. 6:00), rodzaj nawierzchni, wyniesienia i wykopy;
b) określić oddziaływanie projektowanego przedsięwzięcia na środowisko, w postaci izolinii poziomu dźwięku odpowiadającym dopuszczalnym poziomom hałasu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. Nr 120, poz. 826/ zróżnicowanych ze względu na rodzaj terenu, przed i po zastosowaniu ewentualnych zabezpieczeń, na rozpatrywany, najdalszy rok prognozy, na mapach w skali odpowiadającej szczegółowości poruszanych zagadnień;
c) określić zagospodarowanie i przeznaczenie terenu zgodnie z art. 113 i 115 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /tj. Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 ze zm./ oraz ww. rozporządzeniem. Rejony występowania terenów wymagających ochrony akustycznej zaznaczyć na mapie i wyróżnić ze względu na uwarunkowania akustyczne;
d) określić skuteczne metody zabezpieczenia terenów wymagających ochrony przed negatywnym wpływem przedsięwzięcia na klimat akustyczny, z podaniem parametrów (np. w przypadku barier akustycznych, wysokości i długości oraz rodzaju technologii);
e) w przypadku braku skutecznych środków technicznych, technologicznych i organizacyjnych zapewniających akustyczne standardy jakości środowiska należy rozważyć utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania ( w tym przypadku zgodnie z art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy dołączyć poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic obszaru, na którym jest konieczne utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania);
f) dołączyć pełne wydruki komputerowe zawierające dane wejściowe do obliczeń rozprzestrzeniania hałasu;
g) przedstawić założenia do ewentualnej analizy porealizacyjnej - lokalizacja przekroju pomiarowego, warunki wykonania pomiarów, terminy oraz krotność wykonywania pomiarów.

3. W zakresie ochrony powietrza:

a) określić natężenie ruchu, jakie będzie występowało na drodze w roku oddania inwestycji do użytkowania oraz na dalsze lata prognozy z podziałem na poszczególne kategorie pojazdów (zgodnie z analizą akustyczną);
b) przedstawić ocenę analizowanych wariantów, w tym wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia w zakresie wpływu na stan jakości powietrza;
c) przedstawić pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska określające aktualny stan jakości powietrza;
d) dokonać analizy skumulowanego oddziaływania przedmiotowej inwestycji z innymi planowanymi do realizacji lub istniejącymi przedsięwzięciami;
e) określić natężenie w godzinie szczytowej i na tej podstawie obliczyć prognozowaną wielkość emisji godzinowej ditlenku azotu oraz przedstawić obliczenia zawierające rozprzestrzenianie substancji w powietrzu z uwzględnieniem emisji, o której mowa powyżej, jak i z uwzględnieniem emisji rocznej;
f) przedstawić szczegółowy tok obliczeń wielkości emisji z uwzględnieniem natężenia ruchu i emisji jednostkowej;
g) dołączyć pełne wydruki komputerowe zawierające dane do obliczeń rozprzestrzeniania substancji w powietrzu - dane wejściowe wprowadzone do programu oraz otrzymane wyniki obliczeń;
h) załączyć graficzne przedstawienie izolinii stężeń godzinowych i rocznych dla emitowanych substancji oraz analizę słowną uzyskanych wyników obliczeń. Ponadto, na załącznikach graficznych wrysować linie rozgraniczające drogi;
i) podać szerokość obszaru w liniach rozgraniczających, do których inwestor posiada lub będzie posiadał tytuł prawny;
j) przedstawić założenia do ewentualnej analizy porealizacyjnej - lokalizacja przekroju pomiarowego, warunki wykonania pomiarów, terminy i krotność wykonywania pomiarów.

4. W zakresie gospodarki wodnej i hydrogeologii:

a) opisać budowę geologiczną obszaru inwestycji. W oparciu o posiadane informacje określić miejsca na powierzchni ziemi wrażliwe na przenikanie zanieczyszczeń;
b) raport powinien zawierać informacje na temat usytuowania przedsięwzięcia, względem występowania obszarów wodno - błotnych, cieków wodnych, obszarów o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszarów objętych ochroną w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Opisać stosunki hydrogeologiczne przedmiotowego obszaru, w szczególności zaleganie pierwszego poziomu wód gruntowych, kolizje z ciekami wodnymi, poziomy użytkowe wód podziemnych, najbliższe ujęcia wód podziemnych wraz z ich strefami ochronnymi, obecność Głównych Zbiorników Wód Podziemnych i ich stref ochronnych oraz opisać wpływ przedmiotowej inwestycji na powyższe komponenty;
c) określić sposób odprowadzania wód opadowych i roztopowych z terenu inwestycji;
d) określić lokalizację i rodzaj odbiorników wód opadowych i roztopowych pochodzących z terenu inwestycji;
e) ocenić oddziaływanie wód opadowych i roztopowych z terenów inwestycji na ich odbiorniki;
f) przedstawić zagrożenia dla środowiska gruntowo - wodnego związane z realizacją planowanego przedsięwzięcia oraz sposoby minimalizacji wpływu inwestycji na środowisko gruntowo - wodne. W szczególności przedstawić lokalizację baz materiałowych oraz placów budowy i postoju maszyn oraz opisać sposób zabezpieczenia środowiska hydrogeologicznego przed przedostaniem się zanieczyszczeń do wód i gruntów z tych terenów;
g) określić sposób postępowania ze ściekami wytworzonymi przez pracowników podczas realizacji przedsięwzięcia.

5. W zakresie gospodarki odpadami.

a) przedstawić rodzaje oraz szacunkowe ilości poszczególnych rodzajów odpadów, które mogą powstać na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia;
b) w przypadku magazynowania odpadów niebezpiecznych, należy wskazać sposoby ochrony środowiska gruntowo - wodnego przed ewentualnymi zanieczyszczeniami mogącymi powstać w trakcie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia;
c) wskazać sposoby ograniczania ilości powstających odpadów i negatywnego oddziaływania odpadów n środowisko.


UZASADNIENIE

W dniu 02 listopada 2010r. GMINA MIEJSKA SŁUPCA ul. Pułaskiego 21
62 - 400 Słupca za pośrednictwem firmy projektowej PROFIL BIS sp. z o.o. z Zielonej Góry reprezentowanej przez Pana Waldemara Pązika (upoważnienie Nr BIZ-341-12/10 z dnia 17 sierpnia 2010r.) i Pana Janusza Piechowaka (upoważnienie Nr BIZ-341-12/1/10 z dnia 17 sierpnia 2010r.) wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Przebudowa ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy".
Planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które wymienione są w § 3 ust. 1 pkt. 56) i 72a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm./, jako przedsięwzięcia, dla których może być stwierdzony obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./
Na podstawie art. 61 ust. 2 oraz art. 75 ust. 1 pkt 4) i ust. 3 cytowanej wyżej ustawy organem właściwym do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest Burmistrz Miasta Słupcy.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Pismem z dnia 16.11.2010r nr ON.NS-71/8/288-31(4) /10 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy nie jest wymagane.
Po uzupełnieniu karty informacyjnej przedsięwzięcia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 17.12.2010r. RDOŚ-30-00.II-66190-727/10/es wydał opinię, w której stwierdził, że dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy, istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jednocześnie określił zakres raportu dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Państwowy Powiatowy inspektor Sanitarny w Słupcy pismem Nr ON.NS.-71/8/316-34(2)/10 z dnia 10 grudnia 2010r. potwierdził stanowisko zawarte w opinii z dnia 16.11.2010r nr ON.NS-71/8/288-31(4) /10.
W dniu 16 grudnia 2010r. Firma Projektowa PROFIL BIS sp. z o.o. z Zielonej Góry reprezentowana przez Pana Waldemara Pązika i Pana Janusza Piechowaka działających z upoważnienia Burmistrza Miasta Słupcy pismem L.DZ.81/2566/AM/2010 wymieniła kartę informacyjną przedsięwzięcia podając jako powód wymiany korektę ilości wód deszczowych oraz uzupełnienie informacji dotyczącej miejsca odprowadzenia wód deszczowych.
Wobec powyższego Burmistrz Miasta Słupcy wystąpił o ponowną opinię w przedmiotowej sprawie.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 20.01.2011r. W00-II.4240.22.2011.KS wydał opinię, w której stwierdził, że dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy, istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jednocześnie określił zakres raportu dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy Pismem z dnia 21.01.2011r nr ON.NS-71/8/12-2(3) /11 wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy nie jest wymagane.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na przebudowie ulic wraz z oświetleniem starówki miejskiej w Słupcy. Projekt przebudowy zakłada wykonanie wzmocnienia nawierzchni, co wpłynie na podwyższenie parametrów technicznych istniejącej drogi, przebudowę chodników wraz ze zjazdami oraz wprowadzenie elementów bezpieczeństwa. Projekt ten będzie także obejmować zaprojektowanie zieleni towarzyszącej wraz z elementami małej architektury. W związku z małą ilością miejsc postojowych zaprojektowane zostały nowe miejsca postojowe na ulicach objętych opracowaniem. Projekt przebudowy obejmuje skanalizowanie wybranych skrzyżowań z możliwością wprowadzenia sygnalizacji świetlnej. W miejscu skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą T. Kościuszki i Okopową projektowane jest rondo czterowylotowe o średnicy wyspy środkowej 10,0m, średnica zewnętrzna ronda wynosi 22,0m. Z uwagi na to, że teren inwestycji stanowi historyczny układ ulic wpisany do rejestru zabytków, Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda wytyczne dotyczące rodzajów nawierzchni na poszczególnych ulicach objętych opracowaniem a także możliwości skanalizowania wybranych skrzyżowań poprzez wprowadzenie wysp o ruchu okrężnym.
W związku z realizacją inwestycji zaplanowano wycinkę około 111 szt. drzew, głównie lip. Drzewa zakwalifikowane do wycinki mogą stanowić miejsce występowania chronionych gatunków zwierząt (np. ptaków lub owadów, w tym figurującej w załączniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej - pachnicy dębowej Osmoderma eremita). Biorąc pod uwagę powyższe dane, stwierdza się, że istnieje ryzyko wystąpienia negatywnego oddziaływania na środowisko, zatem wymagane jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko zgodnie z zakresem nałożonym niniejszym postanowieniem.
Jak wskazano powyżej, w raporcie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powinny znaleźć się w szczególności informacje dotyczące środków minimalizujących negatywny wpływ wycinki na środowisko przyrodnicze i przeciwdziałających ewentualnemu naruszeniu przepisów o ochronie gatunkowej. Ponadto wskazano na konieczność rozważenia przed wycinką inwentaryzacji przyrodniczej pod kątem chronionych gatunków owadów (w szczególności wspomnianej pachnicy dębowej Osmoderma eremita), zgodnie z odpowiednią metodyką i przez doświadczonego specjalistę (entomologa).
W raporcie o oddziaływaniu na środowisko należy przedstawić informacje dotyczące parametrów eksploatacyjnych przedsięwzięcia, takie jak struktura, natężenie i prędkość ruchu oraz elementy środowiskowe, jak ukształtowanie terenu i na tej podstawie ocenić wpływ przedsięwzięcia na klimat akustyczny w postaci podania wartości poziomów hałasu na granicy najbliższych terenów położonych wzdłuż dróg wymagających ochrony akustycznej wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku /Dz. U. Nr 120, poz.826/. Przebudowywane drogi przebiegają przez teren Starówki, silnie zurbanizowany, ze zwartą zabudową znajdującą się w odległości 2-3m od krawędzi jezdni. Analizując skalę możliwego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia stwierdzono, iż ze względu na długość przedmiotowych odcinków oraz natężenie ruchu przedstawione w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, przedmiotowa inwestycja może być przyczyną ponadnormatywnej emisji hałasu do środowiska. Wobec powyższych zagrożeń związanych z eksploatacją przedsięwzięcia uznano za konieczne przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko. Dokładna analiza parametrów eksploatacyjnych i technologicznych przedsięwzięcia, warunków środowiskowych i terenowych pozwoli na określenie skutecznych metod zabezpieczenia terenów mieszkaniowych przed ewentualnym negatywnym wpływem przedsięwzięcia.
W przypadku braku skutecznych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych zapewniających standardy jakości środowiska, winna być rozważona konieczność wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, zgodnie z art. 135 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /tj. Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 ze zm./.
Przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z zakresem nałożonym w niniejszym postanowieniu pozwoli stwierdzić, czy planowana inwestycja spełniać będzie wymagania prawne w zakresie ochrony powietrza.
Szczegółowa analiza warunków hydrologicznych i geologicznych przedstawionych w raporcie pozwoli stwierdzić, czy zastosowane rozwiązania technologiczne w zakresie odwodnienia planowanej inwestycji zapewnią właściwą ochronę zasobów ilościowych i jakościowych środowiska gruntowo-wodnego.
Raport o oddziaływaniu na środowisko powinien być wykonany zgodnie z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustalając zakres raportu wskazano, że powinien on zawierać szczegółową i wnikliwą analizę aspektów związanych z ochroną przyrody, ochroną przed hałasem, ochroną powietrza, gospodarką wodną i hydrogeologią oraz gospodarką odpadami.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko należy przedłożyć w trzech egzemplarzach wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych /art. 74 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./.

Otrzymują:

1. GMINA MIEJSKA SŁUPCA
ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca;
2. PROFIL BIS sp. z o.o. upoważniony Pan Waldemar Pązik - Prezes Zarządu, Pan Janusz Piechowiak - członek Zarządu,
ul. Fabryczna 23, 65 - 463 Zielona Góra.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 kpa
Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy
ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Kontakt;
Dorota Maleszka tel. 63 2772727 wewn. 226.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

W sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

03‑09‑2010 10:01:54
Słupca, dnia 03 września 2010r.

DPO K 7624 - 03/10

POSTANOWIENIE

w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny
oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego /tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm./, art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ a także § 3 ust. 1 pkt 33) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 ze zm. / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 sierpnia 2010r:

AVRIO MEDIA Sp. z o.o.
61-568 Poznań
ul. Wierzbięcice 44 a

i po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy.

POSTANAWIAM

Nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia:
"Budowa sieci i przyłączy gazowych średniego ciśnienia na terenie miasta Słupcy, obejmująca ulice: Fabryczną, Przemysłową, Dworcową, Bielawską i Piastów" mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

- stosownie do wszczętego w dniu 11 sierpnia 2010r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2010r. firma AVRIO MEDIA Sp. z o.o. ul. Wierzbięcice 44a,
61-568 Poznań wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia: "Budowa sieci i przyłączy gazowych średniego ciśnienia na terenie miasta Słupcy, obejmująca ulice: Fabryczną, Przemysłową, Dworcową, Bielawską i Piastów"
Planowane przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do grupy przedsięwzięć określonych w § 3 ust. 1 pkt. 33) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm./, dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowana inwestycja polegać będzie na wybudowaniu sieci gazowej średniego ciśnienia o długości 4 800,00mb średnicy Dn160 wraz z przyłączami prowadzoną w Słupcy w obrębie ulic: Fabrycznej, Przemysłowej, Dworcowej, Bielawskiej i Piastów.
Projektowana sieć gazowa, umożliwi podłączenie maksymalnej ilości odbiorców, zarówno istniejących jak i projektowanych usytuowanej w jej zasięgu.
Do projektowanej sieci gazowej przewidziano podłączenie wszystkich istniejących odbiorców tak instytucjonalnych jak i indywidualnych. Poszczególni odbiorcy podłączeni zostaną poprzez indywidualne przyłącza zakończone zestawem pomiarowym lub redukcyjno-pomiarowym. Możliwa będzie także dalsza rozbudowa dla terenów przewidzianych pod zabudowę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu. Trasę projektowanej sieci dostosowano do istniejącej infrastruktury. Przy ustalaniu jej trasy brano pod uwagę ukształtowanie terenu, rodzaj nawierzchni drogowych, zagospodarowanie terenu, a także lokalizację przyłączy do poszczególnych odbiorców. Na usytuowanie sieci miało także wpływ, istniejące uzbrojenie terenu w sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć cieplna oraz okablowanie teletechniczne i energetyczne. Jako zasadę przyjęto prowadzenie sieci wzdłuż ciągów komunikacyjnych w pasie drogowym. W ulicach, usytuowano w jezdni, najczęściej równolegle do wodociągu, kanalizacji sanitarnej lub deszczowej lub w osi jezdni, zachowując przy tym normatywne odległości od istniejącego uzbrojenia oraz stałych elementów zagospodarowania terenu.
Sieć prowadzona będzie przez tereny zagospodarowane docelowo, na których nie przewiduje się dalszej zabudowy. Tereny te nie są wpisane do rejestru zabytków a istniejąca zieleń nie jest objęta ochroną gatunkową.
Budowa sieci gazowej wraz z przyłączami na terenie miasta Słupca, ma na celu zasilanie gazem obiektów zlokalizowanych w dzielnicy miasta o przemysłowym charakterze a także będzie źródłem gazu dla odbiorców indywidualnych.
Sieci prowadzona będzie głównie wzdłuż ciągów komunikacyjnych - w drogach powiatowych w poboczu drogi, w drogach gminnych w pasie drogi
Zaprojektowany gazociąg wykonany będzie z rur z polietenu PE klasy SDR-11 o średnicy Ø160x9,1mm. Dopuszcza się wykonanie gazociągu z rur PE i kształtek doczołowych firmy WAVIN - Buk lub GAMRAT - Jasło. Wszystkie zastosowane kształtki elektrooporowe na gazociągach zaprojektowano w systemie Monalina -WAVIN Buk lub systemu Frialen firmy FRIATEK.
Rurociągi gazowe układane będą w wykopie na podsypce z piasku grubości 10cm.
W celu identyfikacji gazociągu zostanie ułożony drut wskaźnikowy miedziany o przekroju Cu 1,5mm wyprowadzony do słupka oznaczeniowo - pomiarowego.
W występujących połączeniach kołnierzowych zastosowano atestowane uszczelki elastomerowe. Próba szczelności gazociągu będzie wykonana na ciśnienie 1,0MPa w czasie 24 godzin zgodnie z obowiązującą normą.
Na gazociągach zaprojektowano armaturę odcinającą - zasuwy klinowe firmy AVK z końcówkami PE z oryginalnymi stopami fundamentowymi przykręcanymi do zasuwy oraz teleskopowym przedłużeniem do otwierania zakończonym skrzynką uliczną. Alternatywnie dopuszcza się zastosowanie zasuw klinowych firmy HAWLE z końcówkami PE typ PN4. Zasuwy montowane będą w miejscach nie narażonych na obciążenia ruchu kołowego - chodniki, pasy zieleni. Projektowana sieć gazowa nie jest inwestycją produkcyjną i służy wyłącznie dostarczeniu i dystrybucji gazu do obiektów z terenu objętym zakresem opracowania. Jest inwestycją służącą ochronie środowiska poprzez wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie źródeł zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do powietrza.
Krótkotrwałe niekorzystne oddziaływanie akustyczne oraz zwiększona emisja substancji do powietrza może wystąpić na etapie realizacji inwestycji. Jednak emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy i ustaną po zakończeniu prac budowlanych.
Obszar lokalizacji planowanego przedsięwzięcia jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miasta Słupcy uchwałą Nr XXII/115/08 z dnia 29 maja 2008 r. a ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego Nr 124, poz.2264 z dnia 31 lipca 2008 r., gdzie ustalono, że docelowo zaopatrzenie w gaz odbywać się będzie z sieci gazowej średniego ciśnienia wraz z indywidualnymi reduktorami gazu.
W związku z zapisami art. 63 ust 1 pkt 1 lit. e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko dotyczących ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b cyt. ustawy, należy uznać, że inwestycja nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania.
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm./ - w odległości około 8km od obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Środkowej Warty" PLH300002 oraz obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty " Ostoja Nadwarciańska" PLH300009. Ze względu na lokalizację inwestycji na terenach przekształconych antropogenicznie, w pasach istniejących dróg i poza obszarami cennymi przyrodniczo nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, a w szczególności na obszary chronione, w tym na integralność ww. obszarów Natura 2000, na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla ochrony których wyznaczone zostały obszary Natura 2000.
W toku prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1), art. 70 ust. 1 pkt. 1) ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ wystąpiłem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 2), art. 70 ust. 1 pkt. 2) art. 78 ust. 1 pkt. 2) cytowanej wyżej ustawy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Postanowieniem z dnia 26.08.2010r. RDOŚ-30-00.III-66190-278/10/am Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał opinię, w której stwierdził, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci i przyłączy gazowych średniego ciśnienia na terenie miasta Słupcy, obejmującego ulice: Fabryczną, Przemysłową, Dworcową, Bielawską i Piastów" nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 23.08.2010r nr ON.NS-71/8/176-23(5) /10 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego "Budowie sieci i przyłączy gazowych średniego ciśnienia na terenie miasta Słupcy, obejmującego ulice: Fabryczną, Przemysłową, Dworcową, Bielawską i Piastów" nie jest wymagane.

Uwzględniając łącznie szczegółowe uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko / Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm./ po przeprowadzeniu przez tutejszy organ analizy wniosku Inwestora, dołączonej do niego Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy można przyjąć założenie, iż przy zastosowaniu planowanych środków technicznych oraz rozwiązań technologicznych, budowa oraz funkcjonowanie przedsięwzięcia nie będzie źródłem powstawania zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz ponadnormatywnych uciążliwości dla środowiska przyrodniczego.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Otrzymują:

1. AVRIO MEDIA ul. Wierzbięcice 44a, 61 - 568 Poznań;
2. Tadeusz Kucharz - pełnomocnik ul. Dwernickiego 12/3, 45 - 049 Opole.
3. Pozostałe strony wyznaczone zgodnie z art. 28 KPA
3.1. Starostwo Powiatowe w Słupcy, 62 - 400 Słupca, ul. Poznańska 20;
3.2. Gmina Miejska Słupca ul. Pułaskiego 21, 62 - 400 Słupca,
3.3. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu, ul. Siemiradzkiego 5a 60 - 763 Poznań;
3.4. Mostostal Slupca S.A. ul. Poznańska 41, 62 - 400 Słupca;
3.5. "Agro Serwis" Sp. z o.o., ul. Bielawska 5, 62 - 400 Słupca;
3.6. Strony postępowania w trybie art. 74 ust. 3 w/cyt. Ustawy w związku z art. 49 kpa - tablica ogłoszeń Urzędu Miasta Słupcy i strona internetowa: www.bip.slupca.pl.
4. A/a.

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy ul. Kościuszki 9, 62 - 400 Słupca;
2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. 28 czerwca 1956 223/229, 61 - 485 Poznań.

Kontakt;
Dorota Maleszka tel. 63 2752597 wewn. 226.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Informacja wytworzona przez:
Michał Zaradzki
email: redaktor@bip.slupca.pl tel.:063 277 27 27 fax: 063 277 26 69
, w dniu:  03‑09‑2010 10:01:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michał Zaradzki
email: redaktor@bip.slupca.pl tel.:063 277 27 27 fax: 063 277 26 69
, w dniu:  03‑09‑2010 10:01:00
Data ostatniej aktualizacji:
13‑09‑2017 20:10:40
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie